Havlova hora - Rozhledna u Jakuba

Tipy na výlet, Jindřichohradecko
Kam a jak jedeme?

Trasou Jindřichův Hradec - Dačice občas projíždíme. Naposledy loni na podzim, když jsme jeli do Znojma. Na rozhledně jsme se však zastavili o rok dříve, když jsme jeli do Drnholce.

Za čím jedeme?

lupa

Rozhledna se nachází v oblasti České Kanady, jen kousek jižním směrem od hlavní silnice Jindřichův Hradec - Dačice. Do Dačic je to 17 km. Pokud se jede od Jindřichova Hradce, tak kousek za Valtínovem je odbočka – k rozhledně a Valtínovskému mlýnu. Po odbočující silnici vede i naučná stezka Podél kaskád rybníků. Zhruba po půl kilometru dojedete na odstavné parkoviště. Nahoru je to pak necelý kilometr pěšky. Důchodci a invalidé mohou dokonce autem vyjet až k rozhledně.

V 50. - 70. letech 20. stol. stála na tomto místě dřevěná dvoupatrová pozorovatelna – strážní věž. Sloužila však pouze k vojenským účelům. Tato nová rozhledna se budovala v letech 2012 – 2013. Otevřena pro veřejnost je od 1. července 2013. Na šestibokém železobetonovém základu je dřevěná šestiboká věž z dřevěných lepených profilů s ocelovými spoji. Oplechovaná střecha je ve tvaru šestibokého jehlanu. Rozhledna proto připomíná obrovskou tužku.

Rozhledna stojí na kopci ve výšce 680 m.n.m., je vysoká 40,7 metrů – v té době se jednalo o nejvyšší stavbu svého druhu u nás. Jak je to v současné době, to bohužel nevím. Má 10 pater. Vyhlídková plošina je ve výši 29,7 metrů. A dostanete se na ní po 180 schodech.

Z rozhledny je vidět přírodní park Česká Kanada, vrcholy Javořické vrchoviny, Dačice, Český Rudolec, za dobré viditelnosti i rozhledny na Křemešníku v Českomoravské vrchovině i alpský Schneeberg.

Rozhledna je otevřena:

- v letních měsících červenec a srpen denně od 10 do 18 hodin

- v květnu, červnu a září v pátek od 13 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

- v březnu jen o víkendech - v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin

- v dubnu a říjnu jako v březnu, k tomu ještě v pátek odpoledne od 14 do 17 hodin

- od listopadu do února je zavřeno

V případě nepříznivého počasí může být rozhedna zavřená.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Železobetonový spodek rozhledny slouží nejen jako prodejna vstupenek a suvenýrů, ale je možné si tam koupit i nějaké občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozhledna je skutečně hezká a rozhledy z ní daleké. Určitě stojí za výstup.

Tam si také budete moct přečíst, co má Česká Kanada společného se skutečnou Kanadou a proč se jmenuje U Jakuba.

Ostatní informace

V okolí rozhledny jsou tři naučné stezky:

- Podél kaskád rybníků – je okružní, měří 3,2 km a je na ní 6 zastavení. Začíná na parkovišti pod rozhlednou a zavede vás celkem k 11 rybníkům

- Na Ďáblovu prdel – je jednosměrná, měří 3,8 km a je na ní 11 zastavení. Začíná také na parkovišti pod rozhlednou a vede přes rozhlednu, okolo dalších rybníků a končí u obrovských kamenů, z nichž jeden připomíná onu „ďáblovu prdel“. Pokud se nechcete vracet zpátky po stejné trase, nechá se napojit na zelenou a dojít po 2,5 km do Valtínova.

- Graselova stezka - okružní, údajně měří 12 km a je na ní asi 9 zastavení. Tato cesta nevede přímo z parkoviště pod rozhlednou, ale nechá se na ní dojít po neznačené cestě z rozhledny. Pak je možno udělat si okruh přes Český Rudolec, kde nyní opravují zámek a kde vaří dobré pivo. Graselova stezka pak pokračuje a spojuje Slavonice, Graselovu sluj,tzv. Schillerovy kameny, celodřevěnou vodní Peníkovskou pilu. Ale to je ještě cca dalších minimálně 20 km.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kaproun
(vzdálenost od místa: 7.95 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Havlova hora - Rozhledna u Jakuba

09.01.2017 19:30
Byli jsme tam i se synem a moc se nám tam líbilo.
09.01.2017 20:00
Super výlet.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace