Fidlův kopec a pramen Odry

Tipy na výlet, Oderské vrchy
Kam a jak jedeme?

Pramen Odry
Pramen Odry
lupa

Každoročně už 46 let se koná na začátku června Memoriál Jaroslava Švarce ve Velkém Újezdu u Přerova. Tedy spíše na spojnici Olomouce a Lipníka nad Bečvou, na kraji Oderských vrchů a v dohledu vojenského prostoru Libavá, kudy je také veden. Letos se jej zúčastnilo více jak 300 pochodujícíh turistů a z toho více jak 200 na trase 17 km. Moc pěkně zorganizovaná akce, spousta razítek a keramická pamětní medaile, které jsme dostali za pohých 40 Kč účastnického poplatku.

Za čím jedeme?

Cesta k pramenům Odry
Cesta k pramenům Odry
lupa

Dominantním cíle turistického pochodu byl Fidlův kopec. Je to nejvyšší kopec Oderských vrchů se svými 690 m nad m. Běžně dostupný není, nachází se ve vojenském prostoru Libavá. Organizátoři zajistili povolení a v šichni turisti se mohli rozhlédnout po krajině z neznačeného vrcholu, kde byla jedna z kontrol. V letošním roce 2014 přálo počasí a bylo se na co dívat. Dobře značené trasy nedaly nikomu zabloudit. Z Fidlova kopce cesta vedla k prameni Odry, kde je nově vystavený přístřešek a je vidět, že se o něj místní starají. Vždyť jde o jednu z našich mála řek, která se vlévá do moře.

Od pramene Odry pak turisté vyrazili do Kozlova a dále k památníku Zákřovské tragedie. Na sklonku války tu kozáci zaživa upálili dvě desítky místních mužů.

Značení cest ve vojenském prostoru Libavá
Značení cest ve vojenském prostoru Libavá
lupa

Od neradostného místa pak již svižně zpět do Újezda. Organizátoři si zaslouží gratulaci k vydařenému pochodu Jaroslava Švarce, což je rodák z Velkého Újezda, který prohrál nerovný boj s nacisty v Praze 18. 6. 1942. Patřil mezi do skupiny výsadkářů Anthropoid.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Občerstvení na trase je možné v restauraci v Kozlově U pramene Odry. Nevyzkoušeli jsme, bylo tam hodně lidí a svačinku jsme měli s sebou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Byla skvělá organizace a výlet nás zavedl na trusiticky neznačené místo Fidlův kopec. Byl to moc pěkný zážitek.

Ostatní informace

Při samotném výletě se nic neplatí, turistický pochod vybíral 40 Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Věžky
(vzdálenost od místa: 4.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Fidlův kopec a pramen Odry

10.06.2014 23:41
Ideální výlet od turisticky nepříliš známých míst

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace