Expozice Lidé a peníze v České národní bance

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Česká národní banka
Česká národní banka
lupa

Ve druhém podzemním podlaží České Národní banky Na Příkopě v Praze se nachází velice pěkná a důmyslně připravená expozice s názvem Lidé a peníze. Návštěvník se při její prohlídce seznámí s vývojem měny a financí na našem území, s historií České Národní banky a prohlédne si platidla od pazourků až po dnešní peníze.

Na komentovanou prohlídku je potřeba se přihlásit předem telefonicky nebo osobně v budově České Národní banky.

Za čím jedeme?

Česká národní banka
Česká národní banka
lupa

Hned po vstupu do budovy procházím bezpečnostním rámem. Zvukový signál uvádí ochranku v bdělost. Ta mne kontroluje detektory kovů. Ani moje aktovka nezůstává bez povšimnutí. Projíždí rentgenovým zařízením. Obrazovka odhaluje její obsah.

Česká národní banka
Česká národní banka
lupa

Po důkladné bezpečnostní kontrole si vyzvedávám v pokladně rezervovanou vstupenku. Po chvíli nás průvodce odvádí do suterénu, kde si v šatně odkládáme svršky, zavazadla, mobilní telefony, fotoaparáty a další předměty. Odevzdání fotoaparátu mne příliš netěší, protože k článku nepřiložím jediný snímek ze samotné expozice.

Ještě před prohlídkou expozice shlédneme v malém kinosále krátký vtipně zpracovaný kreslený film o historii a významu České národní banky.

Do expozice vcházíme mohutnými trezorovými vraty vážícími několik tun. Protože je budova České národní banky památkově chráněná, zachovalo se v prostorách expozice přibližně tisíc bezpečnostních schránek, které dříve sloužily klientům Živnostenské banky k uschování svých cenností.

Expozici ale tvoří především 65 chronologicky seřazených vitrín.

Období do roku 1918 dokumentují vitríny č. 1 až 10. Léta 1918 - 1939 vitríny č. 11 až 14, 16 až 24 a 30 až 31.

Určitě vás zaujme vitrína č. 15, ve které je naskládaná jedna tuna zlata v hodnotě …. zkuste si spočítat sami. Jedna oz (troyská unce) je 31,103496 g. Cena zlata se dnes pohybuje okolo 1.607 USD za 1 oz a kurz kolem 20,30 CZK/ USD .…….. vyšla vám také částka přes jednu miliardu? Přesněji 1.048.824.222 koruny české? Potom jsme trojčlenku ještě nezapomněliSmile. Světová cena zlata se vyhlašuje dvakrát denně na Londýnské burze. A protože se tak děje v amerických dolarech, důležitou roli hraje i kurz naší koruny právě k americkému dolaru.

Peníze jsou i výtvarným dílem. To dokládají vitríny č. 25 až 29.

Období let 1939 – 1945 je soustředěné ve vitrínách 32 až 35. Léta 1945 až 1948 potom ve vitrínách 36 až 38.

Pokud vás zajímá padělání peněz, zastavíte se u vitrín č. 39 až 42.

Mnozí z nás si pamatujeme peníze z doby socializmu z let 1948 – 1989. Povědomé bankovky, státovky a mince si připomeneme ve vitrínách č. 52 až 64. Poslední vitrína č. 65 je věnovaná tématu Česká republika a Evropská unie.

V expozici jsou dále vystavené zabavené zdařilé i méně zdařilé padělky bankovek. Můžete si zahrát na detektiva a rozpoznávat padělky od pravých bankovek.

Hned vedle si můžete obtěžkat stejně velké cihly - dřevěnou, železnou, olověnou a zlatou. U té zlaté jsme byli překvapeni. Tak malá a váží 12,5 kg. Prostě zlaté cihly nebereme doma do rukou každý den, nemáme ještě ten odhadSmile.

Je nutné si však uvědomit, že objemová hmotnost zlata je 19.320 Kg/ m3. Pro porovnání objemová hmotnost dřeva je cca 700 kg/ m3, železa 7.870 kg/ m3 a olova 11.340 kg/ m3.

Na podrobnou prohlídku expozice je v letních měsících vymezený čas 60 minut, mimo letní měsíce 90 minut. Za tak krátkou dobu si nestihnete všechny vitríny podrobně prohlédnout a přečíst. Ale i tak informací slyšených i viděných získáte víc než dost. Jen si je všechny pamatovatSmile. Co si nezapamatujete, to si dodatečně přečtete ve velice pěkně zpracovaném a na křídovém papíře vytištěném katalogu, který na konci prohlídky dostanete. V katalogu je popsáno všech 65 vitrín.

Česká Národní banka se snaží svojí expozicí zvýšit finanční gramotnost veřejnosti. Za to budiž pochválená. Expozice je poutavá, poučná a po předchozí rezervaci dostupná každému, kdo o ni projeví zájem. Vstup je volný.

Poděkování a obdiv patří panu průvodci za jeho fundovaný výklad. Tolik znalostí z historie i současnosti peněz svědčí o jeho odbornosti a celoživotním zájmu o numizmatiku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V centru Prahy je možností ke stravování a občerstvení víc než dost. Vybrat si můžete podle času a tloušťky svojí peněženky.

Pokud jsem sám a nemám mnoho času, poobědvám v restauraci U Rozvařilů v 5. patře Bílé labutě. Najíte se zde rychle a levně. Viz www.rozvarilovi.cz.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Expozice se mi velice líbila. Vřele doporučuji.

Ve skupině s námi byly i děti. Zdálo by se, že je svět peněz nemůže v jejich věku zajímat. Ale věřte, že si expozici užily a odcházely spokojené.

Ostatní informace

Uvádím několik odkazů:

O expozici Lidé a peníze se dočtete na:

http://www.cnb.cz/cs/verejnost/expozice_cnb/

Jak se na prohlídku expozice přihlásit a kdy ji navštívit zjistíte na:

http://www.cnb.cz/cs/verejnost/expozice_cnb/exp_kudy.html

Podívejte se na virtuální prohlídku expozice:

http://www.cnb.cz/cs/verejnost/expozice_cnb/virtualni_prohlidka_cz/Start.htmlDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha Masarykovo nádraží
(vzdálenost od místa: 0.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Expozice Lidé a peníze v České národní bance

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace