Drahoušek – rozhledna u Osečan (PB)

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

lupa

Autem můžeme dojet do Osečan a zaparkovat na návsi. Zde je jediná hospoda na trase, takže chceme-li se občerstvit zhruba v polovině výletu, necháme auto buď u chalup nad Prosenicemi na cyklotrase 8132 (N 49°41.770 E 014°28.120) nebo na parkovišti poblíž rozhledny (N 49°41.984 E 014°27.665).

Za čím jedeme?

Nenáročná, příjemná a zajímavá 8kilometrová procházka s dětmi (i s kočárkem) na Rozhlednu Drahoušek s bezkonkurenčním kruhovým rozhledem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Hospoda se zahrádkou Na růžku v Osečanech na návsi. Určitě tu dostanete párky. My jsme tu byli v dubnu, tedy mimo hlavní sezónu, a přesto jsme dostali na vybranou ze tří teplých jídel, která paní měla zamražená a ohřívala je v mikrovlnce. To ale nevadilo, například bůček s knedlíkem a zelím byl velmi libový a dobrý, rajská s těstovinami taky. Za 55 Kč. Pivo: gambáč 10%, Kozel 11%, polotmavý Ferdinand 13% (tohle je můj tip).

Otevřeno září - květen: 14 - 22 h mimo pondělí, květen - září: 12 - 22 h

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

  • Rozhledna - není to žádná nevzhledná telekomunikační věž, nýbrž plnohodnotná pěkná rozhledna - viz turistický cíl Drahoušek - rozhledna u Osečan (PB).
  • Osečany, zámek (N 49°41.794 E 014°26.048) - původně tvrz z roku 1352 přestavěná na zámek v polovině 16. století. Vletech 1850-60 byl za Jany Tieglové z Lindenkronu byl zámek novogoticky přestavěn. V letech 1943-45 zámek byly Osečany vyklizeny a ocitly se v cílové ploše ostré střelby cvičiště zbraní SS. Po roce 1948 patřil zámek podniku Zdravotnické zásobování, dnes je zchátralý a nepřístupný, ale lze jej obhlédnout zvenčí. Rozhodně je pěkný.
  • Cesta údolím potoka Mastníku - velmi malebná.

Ostatní informace

Zámek v Osečanech
Zámek v Osečanech
lupa

Trasa: Od chalup nad Prosenicemi jdeme po úzké asfaltce k parkovišti na začátku lesa, odtud po červené k rozhledně. Pokračujeme po červené k potoku Mastníku (v závěru to je docela sešup) a po modré do Osečan. Po občerstvení se vrátíme na rozcestí modré a červené Pod Osečany a pokračujeme podél Mastníku, což je velmi pěkný úsek. Z Brožného (odtud už jdeme mimo značku) do Sestrouně mírně stoupáme po silnici a v Sestrouni následuje trochu prudší stoupání po polní cestě na kraj lesa. Tam se na rozcestí dáme doprava po okraji lesa a setrvale mírně stoupáme asi 1,5 km. Ve chvíli, kdy začneme klesat, jsme už v podstatě poblíž louky, kde máme zaparkované auto.

Délka trasy: 8 kmDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Drahoušek – rozhledna u Osečan (PB)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace