Do stepí

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
Hadcová step
Hadcová step
lupa

Jedná se o okružní trasu kolem obce Mohelno, vzdálené asi 50 kilometrů od Brna. Mohelno leží v Jevišovické pahorkatině, nad řekou Jihlavou, na které se v těsné blízkosti nacházejí dvě vodní nádrže - Dalešice a Mohelno.

Hráz vodní nádrže Dalešice
Hráz vodní nádrže Dalešice
lupa

Trasa začíná na kraji mohelenské hadcové stepi, nesoucí svůj název díky hadcovému podloží. Jak název napovídá, nacházejí se zde stepní porosty včetně zakrslých dřevin, stepních trav a dalších. Po stepi vede modrá turistická značka, na kterou se trasa napojuje a po níž je možné dojít až k rozhledně Babylon nad obcí Kramolín. Z rozhledny je velmi pěkný rozhled, především na jadernou elektrárnu Dukovany, která se tyčí na obzoru, ale rovněž na údolí Jihlavy.

Mohelno
Mohelno
lupa

Od rozhledny sejde trasa po neznačené cestě do Kramolína, kde se napojí na žlutou značku. Z obce pak cesta pokračuje po červené značce přes přehradu vodní nádrže Dalešice a poté nad břehy vodní nádrže Mohelno. Místní příroda je velmi krásná a klidná, jen se vám může právě na červené značce poměrně často stát, že narazíte na cyklisty.

Červená značka zamíří asi po pěti kilometrech do kopce, na zříceninu hradu Rabštejna, který vznikl v 1. polovině 14. století za pánů z Janovic. Hrad jako takový zanikl v polovině 15. století, do dnešních dob se ale dochovaly některé pozůstatky.

Trasa pokračuje dále po červené značce až na hráz vodní nádrže Mohelno a dále k rozcestí u Papírny. Zde je možné se napojit na modrou značku a vyjít na místo, odkud trasa na modré značce začala - a následně se vrátit do Mohelna.

Doprava do Mohelna je možná buď autobusem nebo autem - v případě dopravy autem je na kraji hadcové stepi k dispozici parkoviště.

Celkem trasa měří cca 20 km, turisty čeká jak klesání, tak stoupání, rovněž je poměrně náročná část trasy jdoucí po silnici - proto doporučuji velmi pohodlné boty, nejsou zcela vhodné klasické pohorky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Do stepí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace