Do Prahy za parašutisty

Tipy na výlet, Praha
Kam a jak jedeme?

Kostel sv. Cyrila a Metoděje
Kostel sv. Cyrila a Metoděje
lupa

Svoji cestu za parašutisty jsme zahájili na Masarykově nádraží v Praze, odkud jsme se vydali přes náměstí Republiky, Ovocný a Uhelný trh a Karlovo náměstí do Resslovy ulice, kde najdeme hledaný Kostel Sv. Cyrila a Metoděje. Po prohlídce jsme se vydali na Rašínovo nábřeží a na Palackého náměstí jsme nastoupili na metro a dopravili se zpět na Masarykovo nádraží.

Za čím jedeme?

Interier krypty
Interier krypty
lupa

Hlavním cílem našeho výletu je krypta kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, kde se skrývala a 18.6.1942 svedla svůj poslední, sedmihodinový boj skupina 7 parašutistů (Adolf Opálka, Josef Bublík, Jaroslav Švarc, Jan Hrubý, Jan Kubiš, Jozef Gabčík a Josef Valčík). Tři posledně jmenovaní provedli 27.5.1942 atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který na následky zranění 4.6.1942 zemřel.

Pokus o proražení únikové cesty do odpadní štoly
Pokus o proražení únikové cesty do odpadní štoly
lupa

Zradou byl úkryt parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje vyzrazen a v ranních hodinách 18.6.1942 byl celý obklíčen. Po vniknutí příslušníků gestapa do kostela se nejprve tři parašutisté (Opálka, Kubiš a Bublík) bránili v kostele. Bitva skončila po dvou hodinách, kdy po spotřebování střeliva spáchali sebevraždu. Zbylí čtyři boj poslouchali v kryptě kostela, během kterého se pokusili neúspěšně prorazit únikovou cestu do odpadní šachty. Po mnoha marných německých pokusech o dobytí, případně vyplavení krypty boj opět končí až s nedostatkem munice obránců, kteří stejně jako obránci v kostele spáchali sebevraždu. Proti sedmi parašutistům bylo nasazeno cca 800 příslušníků pražského gestapa. Další podrobnosti k průběhu tohoto dne i k předcházejícím událostem se dozvíte v expozici ...

Interier krypty
Interier krypty
lupa

Cestou je však mnoho míst, která stojí za pozornost. Především Prašná brána, Stavovské divadlo a Kolowratský palác na Ovocném trhu a v neposlední řadě kostel sv. Martina, na jehož, již zrušeném, hřbitově byli pohřbeni členové známé sochařské rodiny Brokoffů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Interier krypty
Interier krypty
lupa

Vzhledem k tomu, že se jednalo o jednodenní výlet nemuseli jsme využít ubytovacích služeb. A k občerstvení jsme neodolali pouze lahůdce v podobě Staročeského trdla, kterou jsme zakoupili ve Spálené ulici.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbila se celá expozice Národního památníku hrdinů heydrichiády, s možností nákupu množství odborné literatury zabývající se tímto obdobím.

A nelíbilo? Myslíme si, že jen pánovi, který nám prodával vstupenky, by jistě slušel alespoň náznak úsměvu.

Ostatní informace

Interier krypty s původním kamenným zakrytím vchodu do krypty, který byl pomocí trhaviny gestapem odstraněn
Interier krypty s původním kamenným zakrytím vchodu do krypty, který byl pomocí trhaviny gestapem odstraněn
lupa

Národní památník hrdinů heydrichiády je otevřen celoročně denně mimo pondělí v zimním období od 10,00 h. do 16,00 h. a v letním od 10,00 h. do 17,00 h. Základní vstupné činí 60,- Kč. Podrobnosti o otevírací době, vstupném a expozici najdete na http://www.pravoslavnacirkev.cz/pamatnik.htmDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Praha hlavní nádraží
(vzdálenost od místa: 1.49 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Do Prahy za parašutisty

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace