ČS3 (3 hory Českého Středohoří - Lovoš-Kletečná-Milešovka)

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Milešovka a Kletečná (z Lovoše)
Milešovka a Kletečná (z Lovoše)
lupa

Autem dojedeme do Opárna, zkusíme zaparkovat u pensionu Oráč. Pokud se to nedaří, zaparkujeme níže na návsi. Nejedeme-li autem, do Opárna dojedeme vlakem. V penzionu Oráč se dobře občerstvíme, čeká nás první výstup. Od penzionu stoupáme do vrchu po modré, na konci vsi odbočíme po modré doleva a vystoupáme až na vrchol Lovoše. Odtud si prohlédneme výhledy po širokém okolí Lovosic, Litoměřic, Ústí nad Labem. V turisticky zajímavém čase na Lovoši je otevřena i turistická chata s občerstvením.

Radobýl a Labe
Radobýl a Labe
lupa

Po modré sestupujeme dolů, na křížení se žlutou se ale dáme po žluté dolů, do Opárenského údolí. V Oprárenském údolí se dáme po zelené doprava a dojdeme až do Malých Žernosek.

Stavba dálnice D8 u Dobkoviček
Stavba dálnice D8 u Dobkoviček
lupa

U fotbalového hřiště se otočíme téměř o 180 st a stoupáme po zelené do kopce. Pokud v kopci u zahrádek mineme odbočku zelené doprava, nic se neděje, musíme pak ihnet jít doprava mezi vinicemi.

Vrchol Kletečné
Vrchol Kletečné
lupa

Po zelené dojdeme až do Litochovic, cestou můžeme obdivovat skalní výhled na řeku Labe a Porta Bohemicu. V Litochovicích se nezapomeneme občerstvit v rozumné rohové hospůdce, další občervestvení je bohužel až na Milešovce.

MIlešovka (z Kletečné)
MIlešovka (z Kletečné)
lupa

Od hospody v Litochovicích stoupáme po žluté značce asfaltkou až za nový most přes zatím nefunkční (2011) dálnici D8. Ihned jakmile překročíme dálnici D8, uhneme doprava dolů a pak nahoru do Dobkoviček. V Dobkovičkách jdeme kolem vlakové zastávky stále po žluté vzhůru až na asfaltovou cestu, vedoucí do kamelomu.

Kamenní paňáci z Kletečné
Kamenní paňáci z Kletečné
lupa

Pokračujeme dále po asfaltové silnici, nejprve spolu se žlutou značkou, když však doprava odbočí, ignorujeme to a po asfaltce dojdeme až na hlavní silnici (cca 2 km). Na hlavní se dáme doprava a dojdeme přes křižovatku do obce Kletečná.

Pohled z Milešovky - Radobýl, Lovoš, Říp, Boreč, Košťálov
Pohled z Milešovky - Radobýl, Lovoš, Říp, Boreč, Košťálov
lupa

Z obce Kletečná mohou lemry jít po zelené značce, tím ale pouze vrch Kletečná obejdou. My se dáme doleva do kopce přes obec, na konci, na vrchu u domu s názvem Selma se dáme po cestě doprava a stoupáme. V okamžiku, kdy cesta, kterou jsme zatím stoupali, začíná klesat, uhneme vlevo na lesní cestu a cestou "necestou" stále stoupáme až na vrchol Kletečné. Cesta je sice zarostlá, při větší pozornosti je však odhalitelná a dovede nás až pod vrchol. Ke konci vrcholu stoupáme po kamení. Po té, co si na vrcholu odpočineme, pokračujeme po kamenité cestě dolů (všímáme si kamenných panáků - viz foto) a dojdeme až na Paška Pole (vršek-zlom silnice E55) na křižovatku zelené a žluté značky.

Pohled z Milešovky - Milešov, Ostrý, Košťálov, Hazmburk
Pohled z Milešovky - Milešov, Ostrý, Košťálov, Hazmburk
lupa

Po žluté stoupáme 2 km na křižovatku s modrou značkou od Velemína, dáme se doprava a po 1 km vystoupáme na vrchol Milešovky. Zde se pokocháme výhledy, pokud je otevřeno občerstvení tak se občerstvíme, koupíme turistickou známku, pamětní minci apod., můžeme si i zaplatit výhled z věže. Někdo může pokračovat dále po červené do Milešova (skvělá hospoda u Mušketýra) a dále na vrch Ostrý, my však se po modré vrátíme do Velemína (cca půl km pod rozcestníkem se žlutou si dáme na asfaltovém plácku pozor, abychom odbočili správně - doleva, v opačném případě také skončíme v Milešově)

Pohled z Milešovky - Milešov, Milešovský Kloc, vpravo Lipská hora
Pohled z Milešovky - Milešov, Milešovský Kloc, vpravo Lipská hora
lupa

Ve Velemíně se občervstvíme (např. v Motorestu, jsou tu ale i jiné možnosti) a vydáme se dolů směr Lovosice. U autobusové zastávky se ale dáme doleva a mezi domy se dáme po modré značce. Po modré pokračujeme Opárenským údolím až k rozcestníku se zelenou. Zde se rozhodneme, zda polezeme po modré do kopce kolem zříceniny do Opárna, či zda do Opárna dojdeme po zelené pohodlnou cestou kolem docela hezké příjemné hospůdky (u hospůdky nezapomeňte odbočit doprava pod viadukt). Po asfaltce vystoupáme až k penzionu Oráč, odkud jsme startovali a nechali zde vozidlo. Ten kdo přijel vlakem, zastávku má dole za viaduktem.

Za čím jedeme?

Výhledy po Českém Středohoří ze tři místních nejvyšších hor, trénink výstupů na hory

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Penzion Oráč (doporučuji)

Turistická chata na Lovoši

Občerstvení na fotbalovém hřiští v Malých Žernosekách

Rohová hospůdka v Litochovicích

Občerstvení na Milešovce

Motorest, nebo cukrárna, nebo soukromá hospůdka ve Velemíně

Hospoda v Opárenském údolí

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hezké výhledy po okolí z hor (momentálně je vidět i stavba dálnice D8)

Příjemné občerstvení v penzionu Oráč, v hospůdce v Litochovicích, v hospůdce v Opárenském údolí

Nelíbí - málo udržované cesty na Kletečnou, obci Dobkovičky a v obci Kletečná chybí občerstvení

Ostatní informace

Vstupné se platí pouze na Milešovce, při rozhledu z věžeDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Nejlepší místa v okolí

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Oparno
(vzdálenost od místa: 0.7 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu ČS3 (3 hory Českého Středohoří - Lovoš-Kletečná-Milešovka)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace