Chýnovská jeskyně

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

lupa

Výchozím bodem pro návštěvu jeskyně je město Chýnov, ležící 10km od obce Tábor. Dopravit se sem lze vlakem, autobusem i autem. K jeskyni samotné však žádné spojení neexistuje a tak je nutno použít auta nebo vlastních sil - na kole či pěšky.

Kaple
Kaple
lupa

Jedete-li autem, pak se vydejte z Chýnova směr Dolní Hořice. A přibližně asi 1km před Dolními Hořicemi je odbočka vpravo. Již od Chýnova jsou zde však ukazatele, aby člověk pohodlně trefil, takže není třeba se obávat bloudění.

Pokud jdete pěšky, velmi pěkná je procházka přírodou po modré turistické značce, která vede od vlakového nádraží.

Za čím jedeme?

Purkyňovo oko
Purkyňovo oko
lupa

Chýnovská je charakteristická tím, že není zcela běžnou jeskyní, neboť postrádá krápníky (stalaktity i stalagmity). Co ale může návštěvníkům naopak nabídnout je pestré zabarvení stěn, které je způsobeno amfibolity, které kontrastují s našedlou barvou krystalického vápence (mramoru).

Čarodejnice
Čarodejnice
lupa

Objevena byla tato jeskyně již roku 1863, když zde pracoval v lomu skalník Vojtěch Rytíř, který při práci prý upustil kladivo, které zapadlo do rozsedliny ve skále. Aby kladivo našel, musel se do pukliny protáhnout, přičemž zjistil, že ona puklina se rozšiřuje. Od roku 1865 začal v jeskyni pracovat rolník z Dolních Hořic, který v nízkých chodbách prokopal usazeniny, do strmých úseků umístil žebříky a úpravou vchodu umožnil již v roce 1868 prvním návštěvníkům prohlídku jeskyně.

lupa

Dnes má již prohlídka mnohem komfortnější přístup. Při prohlídce však zklesáte úctyhodných 37metrů pod zemský povrch. Nejnižším bodem prohlídky je jezírko nesoucí název Purkyňovo, nad kterým je prostor připomínající obří hrnec, který byl pojmenován Purkyňovo oko. Voda z tohoto jezírka se následně ztrácí kdesi v podzemních prostrorách jeskyně a ústí na povrch v tzv. Rutické vyvěračce, vzdálené od jeskyně asi 1,5 km.

Čertík
Čertík
lupa

Nejzajímavější chodbou prohlídky je tzv. Schwarzenberská chodba s Čertovými schody. Velmi poutavé jsou skalní útvary v chodbě Slavníkovců nazývané Žižkova střelba (systém voudou vymletých hrců a hrnečků ve stropě chodby. Dále pak kaple svatého Víta a Vojtěcha s dobrou akustikou (min. jednou za rok zde hraje na housle J.Svěcený). Součástí prohlídky je i kamenný čertík, který oplývá řadou babských pověstí.

Jeskyně je také nevětším zimovištěm netopýra řasnatého v ČR a pravděpodobně i v evropě. Každý rok se zde koná Evropská noc pro netopýry s doprovodným programem.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Na jídlo lze použít malého kiosku u jeskyně a nebo si zajděte cestou zpět do pensionu Pacovka, který se nachází na samotě u silnice směrem zpět do Chýnova. Je zde malá hospůdka a salonek s kapacitou až 30 míst a v letních měsících i venkovní posezení na terase s možností grilování.

lupa

Další možností je pak samotné město Chýnov, kde najdete hospodu hned za kolejemi - Na křivé a nebo na náměstí Restaurace Radnice. Pro něco malého si lze skočit do jedné ze tří samoobslužných prodejen nebo místní pekárny situované na náměstí.

Pacova hora
Pacova hora
lupa

Ubytování lze pořídit v pensionu Pacovka, kde jsou k dispozici tři zařízené apartmány (součástí každého je vlastní koupelna s WC, vybavený kuchyňský kout, TV se satelitním příjmem a také radio s cd přehrávačem). Cena ubytování je něco pod 400,-Kč za noc.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příroda kolem jeskyně a jeskyně samotná. Co se jeskyně týká tak nejvíce na mě zapůsobila Žižkova střelba a pak hloubka jeskyně.

Nelíbilo se mi, že jsem podcenila obutí a v sandálech mě zábly nohy.

Ostatní informace

Otevírací doba:

pondělí: zavřeno
duben - červen, září Út- Ne: 9:00 - 15:30
červenec - srpen Út- Ne: 9:00 - 17:00
říjen Út- Ne: 10:00, 12:00, 14:00
listopad - březen: Zavřeno

Vstupné:
základní 80,- Kč
senioři 60,- Kč

Za 40,-Kč jdou:

Pension Pacovka
Pension Pacovka
lupa

děti ve věku od 6 do 15 let
studenti po předložení průkazu o studiu (do 26 let)
držitelé průkazů ZTP, ZTPP
členové ČSOP po předložení členského průkazu
hromadné výpravy dětí do 6 let (např. mateřské školky)Další informace

Hodnocení:
4587. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Pořín
(vzdálenost od místa: 2.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Chýnovská jeskyně

15.12.2016 16:36
Zajímavá, výzdobou netradiční jeskyně

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace