Chřiby

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Rozhledna Brdo
Rozhledna Brdo
lupa

Vyrážíme ze Střílek po zelené turistické značce na chřibský hřeben. Na tomto prvním úseku trasy nás čeká prudké stoupání k rozcestí U zeleného obrázku. Odsud pokračujeme po modré turistické značce, která nás bude po hřebeni provázet až na rozcestí Vlčák.

Barokní hřbitov Střílky
Barokní hřbitov Střílky
lupa

Asi po půl kilometru modré značky odbočuje značka ke Stříleckému hradu. Po návratu na značku pokračujeme kolem Ctiborova dubu přes Malou Jivinu k motorestu Samota, kde je čas na občerstvení.

Rozcestník U zeleného obrázku
Rozcestník U zeleného obrázku
lupa

Následuje mírné stoupání na Holý kopec, poté projdeme přes rozcestí Pod Moždířkou a Nad studeným žlebem na Vlčák. Z Vlčáku pokračujeme po červené turistické značce kolem Malého Brda na rozhlednu Brdo. Po vystoupání na rozhlednu se nám otevře krásný výhled do kraje.

Střílecký hrad
Střílecký hrad
lupa

Z Brda sejdeme poměrně prudkým klesání po zelené turistické značce na rozcestí Roštínské podlesí a poté společně se žlutou k Roštínské kapli. Odsud jdeme už opět pouze po zelené do Roštína na autobus.

Za čím jedeme?

Rozcestník Vlčák
Rozcestník Vlčák
lupa

Jdeme hlavně za přírodou přírodního parku Chřiby, ale také za historií. První na cestě nás čeká zastávka na stříleckém barokním hřbitově, který vznikl před polovinou 18. století. Jedná se o unikátní barokní památku, která nemá v České republice obdoby.

Typická cesta
Typická cesta
lupa

Druhá zastávka se uskuteční na Stříleckém hradě. Ten byl vystavěn v první polovině 13. století za účelem ochrany důležité obchodní stezky, která pod hradem vedla. Zanikl na konci 15. století, protože jeho služeb už nebylo potřeba. Dnes z hradu zbývá několik zachovaných zdí.

Výhled z rozhledny Brdo
Výhled z rozhledny Brdo
lupa

Následuje rozhledna na kopci Brdo. Jedná se o novou rozhlednu, byla postavena v roce 2004 na místě, kde dříve stávala dřevená vyhlídková věž. Rozhledna je vysoká 24 metrů a z jejího vrcholu můžete přehlédnout nejen celé Chřiby, ale dohlédnete i na vzdálenější místa.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pohled z Brda na Buchlov
Pohled z Brda na Buchlov
lupa

Na jídlo jsme se zastavovali v motorestu Samota na hlavní silnici procházející Buchlovskými kopci. Jídlo je zde dobré, o víkendu tu mají ale často přeplněno, což způsobuje poněkud pomalejší obsluhu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozcestí Roštínské polesí
Rozcestí Roštínské polesí
lupa

Ač jsme si vybrali poměrně teple vypadající víkend, v Chřibech jsme trochu mrzli, což nám poněkud zkazilo zážitek z výletu. Rozhodně ale stála za to návštěva Stříleckého hradu a také výstup na rozhlednu Brdo - rozhled odtamtud doporučuji každému.

Ostatní informace

Střílecký barokní hřbitov je volně přístupný veřejnosti, stejně jako Střílecký hrad.

Rozhledna Brdo

otevírací doba:
duben-říjen, st-ne 10:00-16:00
červenec-srpen st-ne 10:00-19:00

vstupné:
20,-Kč
rodinné vstupné 50,-Kč (rodiče + 2 děti)
důchodci 10,-Kč
děti do 5 let zdarma

Na otevírací dobu rozhledny jsem četla několik stížností, údajně nebývá v sezóně v uvedených hodinách vždy otevřená - proto je jistější si otevírací dobu předem ověřit.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Chřiby

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace