Chmelařský orloj v Žatci

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Chmelařský orloj
Chmelařský orloj
lupa

Žatec se do podvědomí lidí dostal hlavně díky pivu. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších chmelařských oblastí u nás. S chmelem je zde spojena spousta míst krom chrámu a muzea chmele se zde nachází Chmelařský orloj. Nalezneme ho na boční straně chrámu chmele.

Jedná se o unikátní orloj, který je zdoben výjevy z pěstování a sklizně chmele. Nápad zřídit v Žatci orloj byl architekta Vaněčka, orloj pak zhotovil pražský umělecký kovář Petr Podzemský.

Za čím jedeme?

Jak orloj vypadá:

Orloj je tvořen ocelovou konstrukcí o rozměrech 4 x 7 metrů. Výjevy, které jsou na orloji znázorněny vyobrazují dočesnou - oslavu na ukončení sklizně chmele. Pohyblivé osoby si zde připíjejí půl litrem s pivem. Pod pivaři se otevírá peklo s kostlivci a nad ním je nápis – Memento Lupuli Saczensi Cerevisiae což v překladu znamená: Pamatuj piva z žateckého chmele. Nad pivaři můžete spatřit pivařské nebe, kterému vévodí sud s pivem, na kterém sedí postavička s půl litrem a na hlavě má korunu z chmelového štoku. Celé prostředí dotváří vyobrazené bobulky zeleného chmele.

Avšak na orloji nechybí ani typické prvky jako jsou znamení zvěrokruhu, astronomický čas a samozřejmě hodiny s římskými číslicemi.

Při odbytí celé hodiny, ale nespatříme apoštoly nýbrž mariášové karty, které k pití piva neodmyslitelně patří.

Chmelový orloj je součástí Chrámu chmele, kde se návštěvníci můžou seznámit se zajímavostmi týkající se chmelařského regionu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jídlo lze zakoupit v restauraci, která se nachází v těsné blízkosti orloje.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Návštěva města je ideální pro milovníky piva, kteří se zde dozvědí spousty zajímavých informací, ale i naprostý laik se zde nebude nudit.

Ostatní informace

Chmelařský orloj je přístupný celoročně, bohužel expozice v chrámu chmele a muzeum chmele jsou přístupné pouze v sezóně.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žatec
(vzdálenost od místa: 1.22 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Chmelařský orloj v Žatci

24.02.2013 20:03
viděl jsem ho

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace