Červený Hrádek u Sedlčan.

Tipy na výlet, Středočeská pahorkatina
Kam a jak jedeme?

Červený Hrádek, věž nad vstupní bránou
Červený Hrádek, věž nad vstupní bránou
lupa

Výlet na Červený Hrádek je vlastně návratem do dob rytířů, jejich krásných dam, do časů, kdy slovo čest ještě hodně znamenalo. I když samotná stavba vznikla dávno po těchto dobách, člověk se ani dnes nemůže ubránit dojmu, že ti rytíři sem patří. Asi se těžko dopátráme, jaký impuls, bratry Františka a Vojtěcha z rodu Mladotů ze Solopysk, přiměl k rozhodnutí přestavět hrad v duchu pozdní gotiky a dosáhnout tak rázu středověkého rytířského sídla. Ale počátek všeho dění kolem tohoto místa je již v roce 1285. Na skále nad potokem Mastníkem byla tehdy postavena tvrz, možná i menší hrádek. Doba plynula a hrad se rozšiřoval a zřejmě bychom se dostali do určitých sporů, jak to vše vypadalo. Příčinou, že toho moc nevíme, byl požár v roce 1670, kdy celý hrad vyhořel. A že to dopadlo velmi špatně, dokládá zápis z roku 1675, kdy se uvádí, že stála pouze jediná klenutá místnost u vrat a vše ostatní bylo zřícené.Oživení přinesl rok 1711, kdy byl Hrádek znovu postaven. K jeho většímu rozvoji bránilo časté střídání majitelů a po roce 1788 sloužil pouze pro ubytování úřadníků. Hrádek se dočkal až v roce 1837, kdy jej kupuje František Mladota ze Solopysk. Od této doby je opět panským sídlem a začínají již zmíněné přestavby. Jeho konečná podoba byla provedena v letech1894 až 1896, kdy ji prováděl pražský stavitel Josef Freyna a jako jeho asistent tehdy ještě studující náš slavný architekt Jan Kotěra. Ten od roku 1895 pracuje na přestavbě již samostatně a podle vlastních návrhů. Provedl i úpravy interiérů, kde hodně využil prvků secese. Rod Mladotů byl na zámku až do roku 1948, kdy byl zabaven, zřejmě ve jménu pracujícího lidu. Ale, že spravedlnost není úplně slepá, i když to tak někdy nevypadá, byl Mladotům zámek v roce 1989 navrácen.

Za čím jedeme?

Červený Hrádek, východní křídlo
Červený Hrádek, východní křídlo
lupa

Od nádraží v Sedlčanech jdeme po modré značce. K Hrádku docházíme asi po dvaceti minutách a to jsme nijak nespěchali. Kolem zámku je zajímavý park, kde kromě nádherných stromů jistě upoutají ty, které jsou porostlé břečťanem. Sám zámek je poměrně mohutná stavba a asi stojí na půdorysu původního hradu. V čele jižního křídla je vstupní věž, zakončená stanovou střechou. Velmi působivé je cimbuří. V rohu východního křídla je druhá, daleko mohutnější věž, ve které se bydlelo. Tyto objekty propojuje, na západní straně, dlouhá, do oblouku provedená hradba, která zároveň uzavírá dvůr. Zámek není v současnosti přístupný.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Červený Hrádek, nádvoří před zámkem
Červený Hrádek, nádvoří před zámkem
lupa

Je to krátká procházka a zřejmě je dobré nechat nasycení do Sedlčan. Zda je nějaká možnost občerstvení přímo v Hrádku nevím, ale ani to nevylučuji. Ubytování na Sedlčansku je věcí dostupnou, stačí se podívat před cestou na internet.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Červený Hrádek, část východního křídla
Červený Hrádek, část východního křídla
lupa

Červený Hrádek a jeho nejbližší okolí jsou skutečně líbivé a mají něco do sebe. Na škodu zcela jistě je nepřístupnost zámku, ale je to právo majitele, jak se rozhodne a člověk to musí respektovat. Jinak sedlčanské nádraží, nic moc.

Ostatní informace

Do zámku se nemůže, ale pokud se rozhodnete pro výlet s dětmi, tak si v údolí Mastníku přijdou na své. Vše najdete na mapě KČT č. 39 Střední Povltaví.

Na výlet vlakem

Červený Hrádek, pohled z parku
Červený Hrádek, pohled z parku
lupa

Kdo se sem vydá vlakem, pojede lokálkou z Olbramovic do Sedlčan, ale moc vlaků zde nejezdí a od Prahy a Českých Budějovic je možné najít spojení s malým čekáním. Je také možné vystoupit již v Kosové Hoře a jít odtud. Tuto železniční trať najdete v jízdním řádu pod č. 223.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Červený Hrádek u Sedlčan.

03.10.2011 16:13

kokodák

Na červeném hrádku se mi moc líbí... Ráda tam chodím na procházky... Je to tam moc hezké , určitě se jeďte podívat...

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace