Čáslavsko ve stínu Kutné Hory

Tipy na výlet, Kutnohorsko
Kam a jak jedeme?

Kostel sv. Petra a Pavla v Čáslavi
Kostel sv. Petra a Pavla v Čáslavi
lupa

Trasa: Golčův Jeníkov město – po žluté Přelívačný rybník – Podmoky – Tisá skála 394 mn.m – po zelené Schořov - rozcestí Tupadel – rybník Trubský – rybník Jirsák – rybník Homolka - Podměstský rybník v Čáslavi – Čáslav žst.

Radnice v Golčově Jeníkově
Radnice v Golčově Jeníkově
lupa

Projdeme se málo známou turistickou trasou na Čáslavsku v podhůří Železných hor, na kterou jsme si vybrali období končícího podzimu, tedy období s krátkými dny a plné posledních barevných opadávajících stromů. Autorkou trasy je opět moje kamarádka Jarmila, zkušený turistický průvodce a zapálený organizátor nesčetných výletů, za což jsme jí všichni vděčni a její, jako vždy dobře připravenou trasu Vám teď předkládám. Můj podíl na přiblížení cesty je pak obrazová dokumentace, kterou pořizuji se stejným nadšením, s jakým byla i připravována.


Za čím jedeme?

Synagoga v Golčově Jeníkově
Synagoga v Golčově Jeníkově
lupa

Očekávali jsme na 18km výletu podzimní krajinou a byli jsme příjemně překvapeni dvěma krásnými městy na začátku a konci cesty. Golčův Jeníkov na první pohled není moc bohaté město, při cestě od vlakového nádraží hned první památka na ráně je, na opravy teprve čekající, děkanská a Jezuitská kolej. Hned vedle ní se tyčí třípatrová 49 m vysoká věž, za ní náměstíčko s radnicí a teprve pravý poklad uvidíte až v Goltzově tvrzi, ve které se nové výstavní prostory prolínají s původní historickou tvrzí. Místní nezahálejí, výstavy známých malířů se střídají často, teď zrovna probíhá výstava obrazů ze soukromých sbírek malířů Jaroslava Panušky a Ludvíka Kuby.

Galerie v tvrzi
Galerie v tvrzi
lupa

Zajímavým přírodním úkazem na cestě je bezesporu Tisá skála (394 m n.m.), která se z ničeho nic objeví v téměř rovinaté krajině. Skalky nejsou moc vysoké, ale v kombinaci s buky a břízami v okolí působí malebným dojmem a jsou místem, kde se každý turista rád na chvíli zastaví.

Trasa má ještě jeden významný bod, kapli Panny Marie nad Schořovem, není sice přístupná, ale je od ní krásný výhled na věže starobylé Čáslavi.

Galerie v tvrzi
Galerie v tvrzi
lupa

Po cestě je několik rybníků, jejichž hráze na podzim hrají všemi barvami, a za nimi už zbývá proklestit si málo prošlápnutou stezkou po zelené značce v hustých porostech kolem Hlubokého potoka, až ke královskému městu Čáslavi.

Galerie v tvrzi
Galerie v tvrzi
lupa

Pěkně upraveným městským parkem na samém konci cesty se kolem rybníka přiblížíme ke gotickým hradbám města, za kterými vykukují věže a budovy staré čtvrti. Dominantou města je Kostel sv. Petra a Pavla s třetí nejvyšší kostelní věží u nás. Z bohaté historie města připomenu jen jednu perličku, a tou je nález ostatků slavného husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova v podvěží mariánské kaple. V 19. století se Čáslav stala důležitým správním centrem a pod budovami vojenské posádky, pošty a správních úřadů zmizela i původní barokní podoba města, přesto se zachovalo dost historických staveb jako například synagoga u vlakového nádraží, na které cestou starobylým městem narazíte a která Vás svojí monumentálností překvapí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Děkanská a jezuitská kolej
Děkanská a jezuitská kolej
lupa

Pokud se budete chtít posilnit výbornou kávou hned na začátku trasy, zastavte se v Golčově Jeníkově na rohu v nenápadném krámku s kávovary italské výroby. Ochotná obsluha tu nabídne kávu ve stylové keramice podle vašeho výběru. Najdete ho při cestě z nádraží do centra městečka.

Přelívačný rybník
Přelívačný rybník
lupa

Doplnit kalorie na konci trasy se dá v Čáslavi jistě na mnoha místech, my můžeme doporučit cukrárnu Bonet jen kousek od náměstí po cestě k vlakovému nádraží. Podle počtu místních obyvatel jsme přesvědčeni, že jsme si vybrali dobře, chutnalo tu výborně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Po žluté značce
Po žluté značce
lupa

Je škoda, že se zemědělská technika, čtyřkolky a deštivé počasí podepsaly na části cesty mezi Schořovem a statkem Nový Dvůr, kde se suchou nohou dá projít jen s obtížemi. Trochu trpělivosti je třeba i při podlézání ohradníků pro dobytek, ale místní Vám ochotně pomohou.

Po žluté značce
Po žluté značce
lupa

Milým objevem jsou pak krásně opravené památky města Čáslavi s nově vydlážděnými ulicemi, opravenými hradbami a svítícími fasádami věží staré části, které se již blíží evropskému standardu.

Ostatní informace

Podmoky
Podmoky
lupa

Za prohlídku obrazů Jaroslava Panušky a Ludvíka Kuby v Goltzově tvrzi nezaplatíte nic. Ceny kávy a zákusků v cukrárnách obou navštívených měst jsou velice příznivé. Naobědvat jsme se v Čáslavi nestihli, vlak do Prahy s IN 25 stojí cca 96 Kč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Golčův Jeníkov město
(vzdálenost od místa: 0.58 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Čáslavsko ve stínu Kutné Hory

Čáslavsko ...
10.11.2012 14:18

Krásné povídání o krásném místě naší vlasti, doplněné ndhernými fotografiemi,- co více podotknout? Jen tak dál, ať vás ještě dlouho insiruje příroda svou krásou na vaší pouti.

11.11.2012 22:06

Dášo, povídání bezchybné, skvěle se čte a na fotkách mě zaujalo dost proměnlivé počasí, nejdřív chmura a pak krásně, díky tomu mohly vyniknout fotky podzimní přírody. Těším se na další :o)

Monika

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace