Bumbálka - rozhledna Čartak

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme na dovolenou na Slovensko. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Na trase se chceme zastavit tam, kde je něco zajímavého a kde to neznáme. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky i typické dřevěné slovenské kostelíky, zastavit se v historicky zajímavých městech. Právě jsme na Bumbálce – jako lyžařské středisko to tu známe, rozhlednu Čartak však ne. Zajímavé, že rozhlednu jsem našla také pod názvem Čarťák, Čarták, ale dokonce i jako Súkenická.

Za čím jedeme?

lupa

Rozhledna je na vrchu Čarták ve výšce 953 m n.m. na žluté turistické značce mezi horským hotelem Sůkenická (dostanete se tam autem – odbočka je nedaleko Bumbálky) a Trojačkou – rozcestí Nad Bumbálkou. Je otevřena pouze za příznivého počasí od června do září každý den od 9:30 do 12:30 a od 13:30 do 16:30 hodin. Pokud tam budete v jinou dobu, v hotelu vám proti záloze půjčí klíč. Od hotelu k rozhledně to není ani půl kilometru. Vstupné se na rozhlednu platí, ale prý pouze za předpokladu, že je otevřená. My jsme tam byli ráno, půjčili jsme si klíč, ale vstupné od nás nechtěli.

Původně zde měla být věž mobilního operátora. Správa CHO Beskydy povolila stavbu pouze za předpokladu, že bude sloužit i jako rozhledna a že nebude narušen ráz krajiny. Od r. 1998 tam tedy stojí betonová věž 40 metrů vysoká, která je obložena dřevem. Vyhlídková plošina je ve výšce 26 metrů. Dostanete se tam po 137 schodech. Pak máte možnost kruhového výhledu - vidíte Beskydy, Javorníky, Malou a Velkou Fatru, za příznivého počasí i Tatry.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Najíst a ubytovat se můžete přímo v hotelu Sůkenická, my jsme se zastavili na Masarykově chatě, což je o kousek dál – z Bumbálky po cyklotrase kousek vzhůru. Za hezkého počasí je venku příjemné posezení s vyhlídkou na Lysou horu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na rozhlednách se nám líbí vždy a všude. A když je ještě nádherný výhled, pak to nemá chybu.

Ostatní informace

lupa

Pokud půjdete po žluté z rozcestí Nad Bumbálkou, máte možnost krátké odbočky k prameni Vsetínské Bečvy. Je zde však řada dalších určitě nádherných tůr - nacházíte se na hranici tří pohoří – Moravskoslezkých Beskyd, Hostýnsko-vsetínské hornatiny a slovenských Javorníků, oblast je protkaná turistickými značkami, tak je z čeho vybírat. Na své si přijdou v zimě i běžkaři, vede zde Beskydská a Beskydsko-javornická magistrála. V okolí jsou i lyžařské vleky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Velké Karlovice
(vzdálenost od místa: 8.06 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Bumbálka - rozhledna Čartak

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace