Bradlo severní stěnou

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Jednoho jarního rána v únoru jsme se vypravili na Bradlo.

Letošní prapodivná zima nám milovníkům zimních sportů příliš nepřeje v ukájení našich zálib, tudíž musíme podle situace měnit zažité zvyklosti a věnovat se jiným kratochvílím. Když už to tedy na běžky moc nejde, vymýšlíme jak relativně pěknou sobotu využít k nějakému výšlapu. Po krátké diskusi po pátečním volejbalu volíme nedalekou pověstnou horu, ke které to zase nemáme tak daleko, a díky celkem výhodnému vlakovému spoji není ani velký problém jakou dopravu zvolit. Protože výchozí i cílové místo trasy leží poblíž vlakové trati Šumperk - (Uničov) – Olomouc, dáváme si v dopoledním čase sraz na nádraží s odjezdem do Libiny.

Za čím jedeme?

Nádraží Libina
Nádraží Libina
lupa

Hora v Bradelské vrchovině (správněji Úsovské pahorkatině) se vypíná na rozhraní mezi Hornomoravským úvalem na východě a Mohelnickou brázdou na západě a ačkoliv nejde o nijak přehnaně vysokou horu, tvoří již důstojné jižní předpolí následujících velikánů v Hanušovické vrchovině a následujícím Hrubým Jeseníkem (ačkoliv Bradlo vlastně samo spadá do Hanušovické vrchoviny v pojetí nadřazeného horopisného celku).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Začátek naučné stezky
Začátek naučné stezky
lupa

Protože vzdálenost, kterou jsme museli ujít, není zas tak drastická, rozhodli jsme si obšťastnit se cestou nějakým opečeným buřtem na ohni, tudíž většinu zásob máme sebou (ačkoliv na závěr se můžeme zastavit v hospodě u zastávky v Nové Hradečné).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Podjezd
Podjezd
lupa

Obšírně se rozepisovat o krásách Bradla by už myslím na stránkách Turistiky bylo nošením dříví do lesa, protože skalnatý masiv tu už byl popsán několikrát. Přesto však musím zopakovat, že výjimečnost masivu s vrcholovými skalnatými bradly (většinou fylitické ruly, nebo nějaké slepence) je i pro relativně znalého návštěvníka vždy zpestřeno nějakým novým objevem či zážitkem.

Přece jen už jsem taky na Bradle pár let nebyl, tak mě novinky, co cestou objevíme celkem zajímají. Dosti novou, a řekl bych povedenou atrakcí je naučná stezka s čertíkem Bradlíkem, která začína hned u Libinského nádraží, kde vlastně rovnou začíná přístupová trasa po modré turistické značce. Hned druhé zastavení NS je vyvedeno v hravé formě, kde poznáváme na otočných kostkách hlavní dřeviny, co můžeme v našich lesích vidět. Stezka je samozřejmě určena hlavně dětem, nicméně do lesa dnes chodí spíš starší ročníky a i my si rádi obnovíme zapomenuté poznatky. Po prvotním prudším výstupu se trasa mírní a v podstatě už hřebenovkou prochází kolem skalních výchozů, které jsou hlavní trakcí kolem Bradla. První z nich jsou fylitové skály na Třech kamenech. Těch kamenů je tu tedy snad i víc, ale hlavní masivy nebo bloky by asi tři být mohly. Protože je s námi Milan, jakožto hledač kešek, máme postaráno i o drobnou vložku, tedy hledání nějaké odložené krabičky, což po několika minutách přináší úspěch.

Krátká zastávka následuje u torza památného smrku krále Bradla. Strom padl v r. 2008 a kupodivu se všichni shodujeme, že si ten strom nikdo nepamatuje.

Studánku Běžinku si ovšem pamatujeme víc, a protože je tu pěkné ohniště (nakonec i vodní zdroj), tady si uděláme tu buřtovou zastávku. Jeden z výletníků má sebou i malý vařič a někdo v plastovce červené, takže uzené podáváme se svařákem.

Na hlavní vrchol už to není daleko. Jak jsou stromy opadané, snad daleko víc vynikne, jak skalisko mohutné. Naposledy jsem tu asi byl před sedmi, osmi léty, to ještě nebyla na vrcholu železná roštová plošina (i výstupové schůdky byl staré). Bradlo patří k vyhledávaným cílům, tudíž si vylepšení zaslouží.

Dolů míříme zprvu po modré na Lipinku (díky drobné nehodě), nicméně nakonec obrátíme k červené značce (což je trasa do Nové Hradečné), minuli jsme tím sice jedno ze zastavení NS (č. 9), nakonec jsme tedy většinu zastavení nepropásli. A pěkně se zablátili.

Ostatní informace

Volyň, Smrčník a elektrárna u Mladoňova
Volyň, Smrčník a elektrárna u Mladoňova
lupa

Nakonec jsme stihli i jedno v hospodě u zastávky, výčep je tedy pěkně zakouřený (až nám bylo těch štamgastů líto), ale naštěstí bylo relativně teplo, takže se dalo posedět i na lavičce venku. I se společností kobylky, co si tu odložil nějaký cowboy.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nová Hradečná
(vzdálenost od místa: 2.39 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Bradlo severní stěnou

16.02.2014 08:45
Pěkný článek, ke kterému mám jen jedinou výhradu - na Bradle a ani na Třech kamenech jsem si žádné fylitové ruly nevšiml. Dokonce i odborníci jsou toho názoru, že jsou tyto skály tvořeny slepencem a kvarcitem...
Re:
16.02.2014 15:22
To máš asi pravdu, ale víš jak to je, když je velká parta, řeší se věšinou jiné otázky než geologická struktura, příště se raději podívám do geologické mapy.
16.02.2014 18:43
Nic se neděje, šak já su tak chytrý jenom proto, že jsem předtím nakoukl do knihy o skalách od geologa J. Vítka. Hlavně že se vám výlet i navzdory podivnému počasí vydařil ke spokojenosti a byla sranda...
Re:
16.02.2014 18:54
To jo, výlet byl fajn, ačkoliv vyhlídky byly takové zastřené a kupodivu u nás na severu Moravy zase nebylo takové teplo, jaké měli třeba v jižních Čechách.
19.02.2014 19:20
Výlety na Bradlo bývaly vždy povedenou taškařicí. Scházeli se tu i horolezci nebo různé prapodivné levicové strany. Jenom je škoda, že autor pro statistický úřad nezmínil údaj o čase, ve kterém Marťa a spol. složily Bradlíkovu hlavu (třeba ve srovnání s Milanovou keškou).
Re:
20.02.2014 18:14
On to nikdo nestopoval a i kdyby - musím holky napráskat, že neskládaly zcela podle pravidel....

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace