Beskydy : Sůlov-Bílý Kříž-Visalaje-Grůň-Sůlov

Tipy na výlet, Moravskoslezské Beskydy
Kam a jak jedeme?

Hotel Sůlov
Hotel Sůlov
lupa

Autem jsme dojeli k horské chatě Sůlov (870m n.m.) nedaleko přehrady Šance a odtud jsme se vydali po červené turistické značce Na Bílý kříž (905m n.m.) (0,5km)(TZ č.55). Odtud vede cesta po modré značce na rozcestí Ježánky (750m n.m.) (1,5km). Na tomto rozcestí se kříží všechny barvy turistických cest a my jsme šli po zelené značce k turistické značce Visalaje(780m n.m.)(0,5km)(TZ č.56). Na Visalajích je stará pěkná dřevěná chata a vedli ní je připlácnutý nový hotel. Dá se tady dojet i autobusem z Frýdku-Místku, je to konečná autobusová zastávka. Z Visalajích jsme se vrátili zpět na rozcestí Ježánky a pokračovali 4km na Grůň-Švarnou Hanku. Cesta z rozcestí vede kousek po cestě, ale záhy uhýbá do lesa. Značka není moc vidět a lesníci na odbočku navíc naházeli pokácené stromy a tak jsme si jí nevšimli a zašli si po cestě z kopce asi 2km. Přišli jsme na to až když jsme narazili na cyklostezku, která vede z Visalají úplně jinam než na Grůň - ještě že jsme měli mapu. Tak jsme se vrátili zpět a našli správnou odbočku. Cesta vedla lesem do prudkého kopce a tak jsme si dali dost zabrat. 1,5km před Švarnou Hankou jsme přišli na rozcestník Smrkovina(850m n.m.) a dále jsme pokračovali po žluté značce. Chata Švarná Hanka(TZ č.54) je asi 300m po cestě dále po žluté od rozcestníku. Chata se opravuje a občerstvení pro turisty je ve venkovním posezení. Tak jsme si dali bramborák a pivko. Potom jsme se vydali zpět po žluté značce Na Bílý kříž (3,5km). Cesta byla celkem bez převýšení. Od Bílého kříže jsme už jsme měli na Sůlov jen 0,5km.

Za čím jedeme?

Cesta byla plánovaná tak, že se jedná o malou procházku cca.10km která vede po horských chatách , pěknou přírodou s výhledy na kopce Beskyd včetně Lysé Hory.

Bílý kříž je historické pamětní místo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Rozcestník Sůlov
Rozcestník Sůlov
lupa

Hotel Sůlov od kterého jsme vycházeli nabízí jídlo,pití i ubytování. My jsme si tam dali po ránu dobrou kávu. Další hotel Visalaje-starý nabízí stravování a pití a nový hotel je moderní stavba, která nabízí vše. Bylo tady ubytováno hodně cyklistů, kteří odsud vyrážejí na cyklostezky po okolních kopcích. Chata Švarná Hanka na Grůninabízí jídlo a pití, ale s ubytováním nevím, protože tam provádějí rekonstrukce a nebyli jsme uvnitř.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Po cestě jsou krásné výhledy po Beskydech. Hotel Sůlov je pěkná stavba a vnitřní výzdoba je taky moc pěkná. Nový hotel Visalaje působí vedle starého jak "pěst na oko".

Ostatní informace

Pozor z Visalají po zelené značce smerem na Grůň - dost špatně značený začátek trasy.Další informace

Hodnocení:
1133. místo
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
13 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ostravice
(vzdálenost od místa: 11.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Beskydy : Sůlov-Bílý Kříž-Visalaje-Grůň-Sůlov

20.07.2011 09:20

Díky za příspěvek, super tip na výlet - sbíráme turistické známky a tento popis trasy se nám docela hodí.

30.07.2011 09:13
jen poznámka: není to pro zdatnější, zvládne to i 10-ti leté dítě :-)
19.09.2011 19:10

Proč ta jízda autem na Sůlov.crying

23.02.2012 14:16
Z Orlové jezdí každou sobotu a neděli na Visalaje autobus, takže zde jezdím několikrát ročně. Někdy zajdeme přes Bílý Kříž jen na Švarnou Hanku, někdy se stavíme u p.Surovce a někdy zajdeme až k Charbuláku.
23.02.2012 14:27

My jezdíme z Orlové přes Havířov, Lučinu autobusem až na Visalaje a odtud přes Ježánky jdeme na Bílý Kříž kolem meteostanice.Nahoře je kaplička a hotely Kysuca (na slov.straně) a Súlov. Vracíme se zpět ke stanici a pokračujeme na Švarnou Hanku, dále k dřevěnému kostelíku na Grúni a dále k chatě Charbulák (zde občerstvení a obsluha mizerná). Dá se jít zpět i jinou cestou. Z Ježánek se dá jít i na Lysou. Je to jedno z mých oblíbených míst. 

23.02.2012 14:30

Ještě jsem zapomněla, jezdí tam i s malými dětmi, dokonce s kočárky. Je to výborná cyklotrasa, v létě spousta cyklistů, v zimě běžkařů a kousek od zastávky na Visalajích je menší sjezdovka. 

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace