Ampelos…nejstarší šlechtitelské pracoviště u nás

Tipy na výlet, Českomoravská Vrchovina
lupa

Ne nadarmo se vinařská šlechtitelská stanice v malebném městě Vrbovec jmenuje Ampelos podle Dionýsova oblíbeného baviče ze starořecké legendy. Ampelos byl proměněn ve vinný keř, aby byl každoročně zmlazován řezem, a tím si zachoval věčné mládí a houževnatost.

lupa

Historie vzniku této šlechtitelské stanice sice nesahá do dávných dob starořeckých mytologií, ale i tak je považována za nejstarší šlechtitelské pracoviště na území České republiky a patří mezi nejstarší ve světě. Šlechtitelská stanice Ampelos úspěšně navázala na činnost znojemského šlechtitelského a výzkumného vinařského pracoviště. V současné době pokračuje v "novošlechtění" odrůd ranné révy vinné, jejíž hrozny se vyznačují vysokou cukernatostí. Věnuje se také vysazováním našich nejlepších ozdravených původních klonů, a také italských a německých. Ampelos na svých rozlehlých vinicích pečuje o 30 odrůd, mimo jiné spravuje i republikový genofond. Díky omezené, ale o to více precizní produkci, na které se podílí největší kapacity vinařského odvětví, jsou tato odrůdová vína jedinečná, a proto také široce vyhledávaná znalci a milovníky kvalitního vína.

lupa

A jaká vína zde můžete ochutnat?
Vybrat si můžete ze tří kategorií vín, a to z červených, bílých a růžových. Nabídka vín je přizpůsobená jak laikům, tak i odborníkům, každý si zde přijde na své. V sortimentu bílých vín naleznete především výběr jakostních vín jako jsou: Aurelius, Chardonnay, Pálava, Rulandské bílé, Ryzlink vlašský či Veltlínské zelené. Každá láhev bílého vína v sobě skrývá výjimečnou chuť hroznů, o které je poctivě pečováno, aby byly vyzdviženy jejich neobyčejné vlastnosti. Mezi červenými odrůdami naleznete například Alibernet, Blauburger, Cabernet Sauvignon, Dornfelder a Modrý Portugal. Na degustaci můžete zavítat do sklepa či firemní vinotéky, kde se dozvíte příběhy jednotlivých vín a mnoho dalších kuriozit o pěstování révy vinné od zkušeného sommeliéra. Ochutnávky lze obohatit rautem s tradičními moravskými specialitami.

Více o vinařství naleznete na webových stránkách www.ampelos.cz a více o moravských a českých vínech na www.vinazmoravy.cz.Další informace

neumístěno
Druh:
vinařská turistika
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šatov
(vzdálenost od místa: 5.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ampelos…nejstarší šlechtitelské pracoviště u nás

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace