Loading...

Naučná stezka Kladská

Turistické cíle Výletní místa a parky Chodník, naučná stezka

Milovníci turistiky, krásné přírody, ale i lázeňství mohou od soboty 26.6.2010 využít pro své toulky přírodou Karlovarského kraje dva kilometry dlouhou, zrenovovanou a rozšířenou Naučnou stezku Kladská, která začíná v osadě stejného jména, jen kousek od Mariánských Lázní na Chebsku.

Naučná stezka návštěvníky již od roku 1977 seznamuje s půvabným prostředím Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny, kterou ročně navštíví až 60 tisíc lidí. Těm nově slouží další část chodníčku s můstky, vyhlídkový altán a odpočinkové zastávky s lavičkami a informačními tabulemi. Úprava stezky proběhla v úzké spolupráci Lesů ČR a Správy CHKO Slavkovský les.

„Stezku kromě pískových cest, můstkových chodníků nebo 14 zcela nových informačních tabulí tvoří i pískoviště pro děti, sluneční hodiny a v blízké době také mluvící tabule. Místo po silnici tak lidé mohou od soboty absolvovat cestu zpět k Loveckému zámečku Kladská po novém chodníku lesem. Ten vede kouzelným prostředím rašeliništních jezírek,“ říká ředitel Lesního závodů Lesů ČR Kladská Jan Němický.

Prodloužení a oprava cesty stála tři miliony korun, Lesy ČR přispěly z jedné pětiny.

V okolí Kladské se rozprostírá celkem 5 částí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Jde o jednotlivá rašeliniště nazývaná Tajga, Paterák, Lysina, Malé rašeliniště a Husí les.

Zastávkyč. 1 Smysl a význam ochrany Slavkovského lesa, znak CHKO a symbolika
rostliny Arniky chlumní, geologický vývoj oblasti Slavkovského lesa.
č. 2 Historie osady Kladská, obyvatelé Kladského rybníka.
č. 3 Minulost a současnost lesních porostů a fauna ve Slavkovském lese.
č. 4 Minerální prameny Slavkovského lesa - vznik, vývoj, vztahy a charakteristické známky vybraných pramenů.
č. 5 Vzácná zvířena a rostlinstvo NPR Kladské rašeliny a rašeliniště Tajga.
č. 6 Vznik a vývoj rašelinišť - slatiniště, přechodová rašeliniště, vrchoviště.
č. 7 Historie středověké těžby cínu ve Slavkovském lese a technická památka plavební kanál Dlouhá stoka.
č. 8 Ochrana přírody v ČR - základní úkoly a poslání CHKO, přehled znaků
nejstarších CHKO a NP v České republice.
Podobné příspěvky
Naučná stezka Kladská

Stezka vede kolem Kladského rybníka po okraji národní přírodní rezervace Kladské rašeliny v části pojmenované Tajga.

Vlastní trasa vede kolem romantické vodní plochy po dřevěných chodníčcích. Celková délka stezky 1,6 km. Po obvodu jsou četná odpočívadla a vyhlídková místa. Díky informačním panelům se tu dozvíte něco o ochraně Slavkovského lesa, o flóře a fauně rašelinišť, o historii Kladské či o minerálních pramenech, které se staly základem okolních lázní. Kladský rybník mění svou barvu od zelené přes modrou až do černa. Je to způsobeno tím, že se do něj dostávají vody s různými organickými látkami z blízkého rašeliniště Tajga.Chůze po naučné stezce nevyžaduje speciální oblečení a není fyzicky náročná. Stezka je bezbariérová.


Osada a Naučná stezka Kladská - CHKO Slavkovský les (národní kulturní památka)
Obec či osada Kladská se nachází v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les pod kopcem Lysina, který je druhým nejvyšším vrcholem Slavkovského lesa. Do Mariánských Lázní je to necelých 10 kilometrů.
Dominantou tohoto místa je rybník a lovecký zámeček Kladská. Okolo vodní plochy je možno absolvovat zajímavý výlet po nově opravené naučné stezce Kladská – rašeliniště Tajga, která je součástí státní přírodní rezervace Kladské rašeliny. Kromě úžasného a klidného prostředí zde může člověk studovat na naučných tabulích místní pestrou flóru, faunu, historii a přírodní bohatství Slavkovského lesa. Ročně navštíví toto místo přes 50 tisíc turistů a tím patří Kladská k nejatraktivnějším místům Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Proto bych možná doporučoval sem přijet ve všední den.
Naučná stezka Kladská byla otevřena pro veřejnost 14. září 1977 a patří tudíž k nejstarším naučným stezkám na území České republiky. Větší část stezky tvoří dřevěný povalový chodník nebo pískem sypané cesty. V současnosti se skládá ze dvou částí, které na sebe navazují. Délka je přibližně tři kilometry.
Nástup na její první část se nachází v blízkosti bezplatného parkoviště a autobusové zastávky. Myslím, že každý si tady najde svoje. Těžko vyzdvihovat, co je zde nej. Pro fotografy je to určitě ráj. Na konci stezky jsou zajímavé sluneční hodiny. Na okraji lesa zaujme čarověník, což je chomáčovitá či metlovitá znetvořenina na dřevině. Krásu zdejších věcí okolních nelze žádným vyprávěním popsat a vystihnout, to se prostě musí vidět.
Pozn.:
Nařízením vlády ČR o prohlášení některých kulturních památek ze dne 28. května 2014 byl plavební kanál Dlouhá stoka s rybníky Kladským a Novým jako jedno ze tří nových míst v Karlovarském kraji prohlášen za národní kulturní památku. 

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Naučná stezka Kladská.

Kladská leží v centru nejcennějšího území Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Okolí Kladského rybníka nebylo dlouho obydleno. Až v roce 1875 začal kníže Schönburg-Waldenburg s výstavbou Kladské.
Od bývalého zámečku vede kolem vodní plochy po dřevěných chodníčcích nově opravená Naučná stezka Kladská – rašeliniště Tajga s velmi pestrou flórou i faunou. Dominantou je krásný rybník. Můžete si prohlédnout i sousední Kyselé jezero s jedním z nejkyselejších povodí v Evropě a park.

My jsme ji celou bohužel neprošli, protože jsme přijeli na kolech a cyklistům je vstup zakázán....crying.

Poslední aktualizace: 5.7.2010
Naučná stezka Kladská na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu