Toulky po městečku Černošice bych začal u železniční stanice, která se nachází přibližně v centru a u hlavní silnice. Dokud má člověk dost sil a chuť na výšlap, tak je dobré začít návštěvou zajímavého vyhlídkového místa severně od města. Jak už to bývá u vyhlídek, je potřeba při výšlapu překonat nějaký ten výškový metr. V tomto případě je to 150 metrů, počítaje z centra města u řeky. Ale stojí to za to. Z bezejmenné vyhlídky je vidět do údolí řeky Berounky, vlevo až do míst, kde se tato řeka vlévá do Vltavy, napravo až za obec Dolní Mokropsy. Kromě zastavěné oblasti je také vidět Přírodní park Hřebeny. Při výhledech si nelze nevšimnout televizního vysílače Cukrák.
*
Uvádí se, že Černošice (ves lidí Černochových) daroval v roce 999 kníže Boleslav II. ostrovskému klášteru. Nejstarší písemná zmínka o Černošicích ale pochází až z roku 1115, kdy jsou uváděny jako majetek kláštera v Kladrubech. Následně se majitelé panství střídali, což není nic divného.
Zajímavé je však rozlišení či rozdělení Černošic na Malé a Velké a následně na Horní a Dolní. Poslední soukromý majitel byl od roku 1910 do 1948 textilní magnát Cyril Barton z Dobenína. To se už také týkalo obce Dolní Mokropsy, která je i dnes stejně jako Vráž součástí Černošic.
Zajímavé je, že Horní Mokropsy jsou částí obce Všenory. Patrně byla v minulosti nevraživost mezi „dolňáky“ a „horňáky“ nebo to jenom majetkově přerozdělili, jelikož se každá část nachází na jiném břehu řeky Berounky. Církev to však pojala jinak, Dolní Mokropsy odpradávna patří farou k Mokropsům Horním – k tamnímu kostelu sv. Václava.
V Černošicích ale mají také svatostánek. Kostel Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází na terase nad údolím Berounky, je dokonce nejstarší dochovanou stavební památkou na území města. První zmínky o něm se vážou k roku 1352. Postavit ho nechal zbraslavský cisterciácký klášter, který vlastnil přilehlé panství obce Černošice. Už v té době měl být farním kostelem.
V horní části města se nachází ještě jeden svatostánek. Modlitebna Církve bratrské byla zbudována v letech 2009–2010 podle plánů brněnského arch. Zdeňka Fránka. Vznikla moderní stavba ve stylu organické architektury, která se může i nemusí líbit.
*
Město Černošice „ožilo“ na začátku minulého století, kdy si zde začali movití lidé stavět své „víkendové“ vily. V mnoha případech se tyto „domečky“ realizovaly podle projektu nějakého významného architekta.
Jedná se například o vilu Jana a Jaroslava Novákových, která se nachází v Poštovní ulici čp. 215. Jedná se o vzácný příklad avantgardní letní vily s jednoduchými rysy. Tento dům, určený původně pro letní a víkendové pobyty, si nechali postavit bratři Jan a Jaroslav Novákovi. Projekt jim vypracoval architekt Karel Stráník (žák slavného architekta Josefa Gočára), který pracoval po určitou dobu u pana Le Corbusiera, což asi také mělo vliv při zpracování projektu této vily.
Své kouzlo má také funkcionalistická Hořejšova vila, která se nachází v ulici Karlštejnská čp. 274. Od roku 2005 je památkově chráněna jako celek včetně oplocení, objektu pro vodní čerpadlo a romantické zahrady.
Dalším zajímavým objektem je Kratochvílova vila, která také patří mezi několik nejvýznamnějších vil v Černošicích. Nachází se v ulici Karlštejnská čp. 282 a byla postavena podle projektu architekta Jana Kotěry v letech 1908–1909 ve stylu tzv. geometrické moderny.
Čtvrtou zajímavou stavbou je vila Jaroslava Morávka, nacházející se v ulici Karlická čp. 798. Jedná se o funkcionalistickou stavbu ze železobetonu a výplňového zdiva. Postavena byla v letech 1938 až 1939 podle projektu architekta Čestmíra Šlapeta.
Možná někdo řekne, že při pohledu z ulice na zmíněné vily toho moc vidět není, ale všechny jsou obývané a soukromí se musí ctít.
*
Když už se člověk nachází v horní části městečka Černošice, doporučil bych návštěvu podniku jménem OLIVA CAFE & BISTRO Černošice. Mají otevřeno od osmi hodin (v neděli od půl deváté) a podle sortimentu sem lidé chodí kromě kávy také na snídaně. Sortiment slaný i sladký vypadá i chutná zajímavě.
*
Při cestě zpět bych doporučil se zastavit na dobrou Plzeň i něco k jídlu v podniku jménem Club Kino. Kromě nabídky nápojů a pokrmů, tady může člověk obdivovat zajímavý interiér.
*
Před odjezdem z Černošic by bylo chybou se nepodívat k řece Berounce, podél níž vede cyklostezka. Hezké výhledy jsou také na Blukský mlýn. Jedná se o vodní mlýn, který byl založen roku 1523 zbraslavským klášterem v tehdejších „Dolejších Černošicích“.
*
Podrobnější informace a odkazy jsem uvedl zde:
Černošice a Club Kino: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-club-kino/detail
Město Černošice: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-nebo-ves-lidi-cernochovych/detail
Černošice a vyhlídka: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-vyhlidka-nad-mestem/detail
Černošice a kostel Panny Marie: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-kostel-nanebevzeti-panny-marie/detail
Černošice a Modlitebna Církve bratrské: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-modlitebna-cirkve-bratrske/detail
Černošice a Hořejšova vila: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-horejsova-vila/detail
Černošice a Kratochvílova vila: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-kratochvilova-vila/detail
Černošice a Vila Jana a Jaroslava Novákových: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-vila-jana-a-jaroslava-novakovych/detail
Černošice a Vila Jaroslava Morávka: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-vila-jaroslava-moravka/detail
Černošice a Blukský mlýn: https://www.turistika.cz/mista/mesto-cernosice-a-bluksky-mlyn/detail
OLIVA CAFE & BISTRO Černošice: https://www.turistika.cz/rady/mesto-cernosice-a-oliva-cafe-bistro/detail
*
Povídání o zajímavých toulkách a fotografie z cest mám také na stránkách iDNES:
http://pavelliprt.blog.idnes.cz/ nebo na svém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/
Poslední aktualizace: 29.1.2024
Procházka po městě Černošice na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Procházka po městě Černošice
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!