Na kole z rovin Hané na Bunč v Chřibech

cyklotrasa, Zlínsko
Výškový profil trasy


Popis trasy

Rekonstruovaná chata na Bunči
Rekonstruovaná chata na Bunči
lupa

Pro Hanáky z rovin od Kroměříže, Chropyně, Kojetína, Němčic nad Hanou, Ivanovic na Hané nebo Vyškova je cyklistickou výzvou a zpestřením výjezd na Chřiby, jmenovitě na kótu Bunč, případně nejvyšší vrchol Chřibů Brdo.

Stoupání od Zdounek na Bunč
Stoupání od Zdounek na Bunč
lupa

Bunč leží na severovýchodním hřebeni Chřibů, oddělujících Hanou od Slovácka. Nadmořská výška Bunče se svými 479 m.n.m. je pro Hanáky zmlsané rovinou úchvatná a to svým převýšením (necelých 300 m), kterému se nevyhneme, ať jedeme od Kroměříže nebo Vyškova. Bunč je křižovatkou turistických cest a výchozím místem pro návštěvu nejvyššího místa Chřibů Brda se svoji kamennou rozhlednou.

Od roku 1921 stojí na Bunči Turistická útulna hostinská. Tak zní původní oficiální název chaty postavené v roce 1921, která byla od roku 1924 v majetku KČT odboru Kroměříž.

Stoupání na Bunč
Stoupání na Bunč
lupa

Chata byla v dubnu 1945 vypálena ustupujícími německými vojsky. V roce 1946 byla turistická útulna obnovena a po roce 1990 se staronovým majitelem chaty stal KČT, který ji v roce 2004 prodal firmě Rudolf Jelínek a.s.. Změnou majitele a následnou rekonstrukcí chaty v letech 2008 až 2009 objekt ztratil charakter Turistické ubytovny poskytující přespání za příznivé ceny a posunul se do jiné kategorie.

Kamenná rozhledna Brdo
Kamenná rozhledna Brdo
lupa

Přijíždíme-li na Bunč od Zdounek překonáváme výškový rozdíl 269 m na 6 km. Startovním místem ve Zdounkách může být křižovatka na hlavní silnici směrem na Koryčany u restaurace U Müllerů. Na křižovatce odbočíme směrem na Velehrad a začínáme stoupat ostrými zatáčkami nad Zdounky do nadmořské výšky 310 m. Jedeme dál k bývalému statku Světlá 394 m.n.m. Míjíme vlevo hájenku a po kombinaci sjezdu a výšlapu se dostáváme se na bezejmennou kótu ve výšce 400 m.n.m.. Šlapeme dál za stálého stoupání. Přichází dvě zatáčky a za nimi mezi stromy prosvítá chata na Bunči. Následuje krátká rovinka a odbočka vpravo na červenou turistickou značku pod chatou na Bunči vedoucí souběžně s cykloturistickou trasou č. 5158 na Brdo ležící v 58 7 m.n.m..Další informace

neumístěno
Délka trasy:
8.833 km
Náročnost:
střední náročnost
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Zdounky
(vzdálenost od místa: 0.14 km)
Datum: Čas:

Diskuse k trase Na kole z rovin Hané na Bunč v Chřibech

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace