Čelovka Fenix HL50

Do rukou se mi dostala čelovka Fenix HL50. Zajímavý exemplář z řady miniaturních kompaktních LED čelovek od značky FENIX.

lupa

Čelovka má celokovové tělo (letecký tvrzený hliník s těžko poškrábatelným povrchem), destička pro uchycení hlavových popruhů je vyrobena z nerezové oceli. Zvolením celokovové konstrukce bylo dosaženo optimálnějšího chlazení a zároveň vodotěsnosti až do hloubky 2m pod vodou. Svítilna je osazena LED diodou Cree XM-L2 T6 s teplejším odstínem tepla - tzv. neutrální bílá, tedy zhruba uprostřed mezi studeným a teplým odstínem světla.

lupa

Výjimečnost této čelovky je především v nabídnuté alternativě zdroje napájení, ke kterému slouží buď 3V lithiová baterie CR123A nebo po našroubování nástavce, který je součástí balení i běžnou tužkovou AA baterií. Čelovka přes svou velikost překvapuje světelným tokem až 365 lumenů v BURST režimu a dosvitem až 77 metrů.

Čelovka funguje v režimu čtyř režimů výkonu: (parametry odpovídají použití baterie CR123A)

» BURST (po dobu držení tlačítka - až 365 lumenů)
» HIGH - 170 lumenů (3 hodiny)
» MEDIUM - 60 lumenů (9,75 hodin)
» LOW - 4 lumeny (150 hodin)

Výrobce deklaruje nárazuvzdornost z výšky 1m a vodotěsnost do 2m hloubky.

Uživatelské postřehy:

lupa

Na první pohled působí celokovový design čelovky robustnějším dojmem, ale samotná čelovka je skutečně poměrně lehká.
Ocelový držák čelovky osazený do pružného popruhu rovněž na první pohled nepřijde příliš komfortní na nošení, ale byla jsem příjemně překvapena tím, jak dobře a pohodlně sedí na čele, aniž by nějak tlačil či studil. Spodem držáku je totiž veden pružný textilní popruh, takže se kov nedotýká přímo vašeho čela.
Dotahování náhlavního popruhu je řešeno klasicky, plastovými protahovacími sponami.
Oceňuji variabilitu této čelovky, kterou lze jednoduše vyjmout z nerezového držáku a použít jako kapesní svítilnu. Případné vypadnutí svítilny z držáku je pojištěno přídavným nerezovým úchytem, který lze z gumičky rovněž vyvléknout a svítilnu používat i zcela bez gumového náhlavního popruhu nebo připnout ke klíčence apod.

lupa

Ovládání čelovky je pomocí jediného postranního tlačítka, krytého mřížkovanou pryží. Ovládací tlačítko je přiměřeně velké (je po celém průměru těla svítilny) a reaguje na stisk i při jeho okrajích. Velmi praktické a snadné je zapínání jedním prstem bez nutnosti si přidržovat celé tělo čelovky, a to aniž by se čelovka nějak na čele posunovala. Krátkým stiskem tlačítka se čelovka zapne a taktéž i přepíná mezi jednotlivými režimy.
V paměti čelovky je vždy i poslední používaný režim, do kterého se sama zapne.

Čelovka odzkoušena při aktivitách:

lupa

Běh - očekávala jsem, že bude mít čelovka při běhu tendenci sesouvat se dolů níže do čela, protože má pouze jeden gumový popruh po obvodu čela. Byla jsem mile překvapena, jak dobře seděla čelovka na hlavě. Kužel světla pokrývá v podstatě téměř celé zorné pole a délka dosvitu odpovídá uváděným parametrům. Směr svícení se nastavuje pootáčením svítilny v klipu držáku, což umožňuje dostatečně široký rozsah. Navíc kužel světla je rozprostřený tak, že je jednak vidět nejen dobře před sebe, ale i přímo pod nohy, což jsem při běhu terénem skutečně ocenila.

Domácnost - výborná i jako malá kapesní svítilna při širokém použití v domácnosti.

lupa

Práce ve sklepě - momentálně renovujeme starý pískovcový sklep, kde při práci používáme halogenový reflektor. Čelovku jsme vyzkoušeli tedy i při práci ve sklepě, který sice co do rozměrů není příliš veliký (cca 3 x 2m), nicméně na práci v něm je potřeba poměrně jasné světlo. Čelovka i tady zastala dobře svou funkci. Pro práci nebyl třeba jiný zdroj světla.

lupa

Na čtení - při čtení ve tmě jsem musela použít režim MEDIUM. Osobně byl pro mne režim LOW na delší čtení nevyhovující (jakoby nedostatečně rozprostřené světlo s odlesky), jde však o subjektivní pocit. Na krátké čtení je však zcela postačující.

Svítilnu Fenix HL50 zapůjčila firma ARIGA, výhradní distributor svítilen Fenix v ČR/SR. Svítilnu lze zakoupit v eshopu na stránkách www.kronium.cz za 1.359 Kč.Další informace

Typ testu:
vybavení

Diskuse k testu Čelovka Fenix HL50

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace