Neučte je žebrat - Afrika 2009

Rady, Etiopie
NEUČTE JE ŽEBRAT"

Nedostala peníze a podívejte jak se tváří?!
Nedostala peníze a podívejte jak se tváří?!
lupa

Plánujete či připravujete se na cestu do zemí třetího světa, méně vyspělých či velmi chudých a kladete si otázku ... co ssebou za dárečky pro tamní dětičky...?... Možná po přečtení se váš názor změní a tato starost Vám opadne ;o)

Co myslíte, vypadá, že nemá co jíst jak sama říká?!
Co myslíte, vypadá, že nemá co jíst jak sama říká?!
lupa

Neberte ssebou nic na rozdávání, třeba si sbalte jen pár drobností na odměny za službu, pohoštění - vkrajních případech a pokud fakt musíte !! Pro děti? My jsme taky byli děti ;o) Neučte je slovům „DEJ MI" a jen brát, žebrat a zbonbónů a propisek je zmlsat na peníze...

Všude jen natažené ruce
Všude jen natažené ruce "Dej mi, dej mi.." !
lupa

Jeden bonbon nebo jedna tužka jim klepšímu živobytí nepomůže (bonbóny kazí zuby a tisíce dětí neumí psát), ale vjejich hlavičkách se to zakotví a naučí je vidět bílé, myslím tím turisty, jako kasičky, mobilní bankomat a charitu, ať už na začátku na bonbóny, tužky a hračky, na konci vždy na peníze.... Cesta k tomuto je velmi krátká a rychlá, již dnes desítky dětí mají místo očí znak dolarů (jako strýček Skrblík zKačeřích příběhů), znají posunek tření prstů na znamení „peníze", či vjejich příklad arabském světě smaximálně znalostí francouštiny ví jak říct ...GIVE ME MONEY... . Smutné, děsivé a odpuzující !! Reakce? Nedáš, rozbiju Ti auto (informace policie okolí El Kef), nebo na Tebe plivnu!!!

Co myslíte, je to dobrá vize do budoucna? Do budoucna pro nás kdo by se rád podíval na jiné kultury? Odpověď je „není". Navštívili jsme jen zlomek černého kontinentu, ale poznatek je dostačující... Vždy bezpečně poznáte kudy vedou stopy turistů. Nedotčená místa je radost navštívit, lidé jsou šťastný vám i jen zamávat, že někdo navštívil jejich kraj a chtějí se svámi podělit o to co mají, ovšem místa zkažená turismem jsou drahá až předražená a všichni očekávají dary a prachy.... Pro toto je pozitivní rozhodnutí Libye o povinném průvodci, který vás ani nenechá chyby dělat a Libyjci na to ani zvyklý nijak nejsou (naše zkušenost!)

Myslím, že zde je trefná teorie, vlastně experiment Pavlova - Pavlův reflex....určitě každý zná experiment o psu slintajícím při zaslechnutí zvonku oznamujícím krmení ;o)) Stejné zde...Nebo bohužel smutný příklad zAustrálie, kde je zakázáno krmení psů Dingo (jako každého ne vlastního a divokého zvěrstva).... Turisté krmili a krmili psi, až přišlo jakési zúčtování za chyby ostatních a malá holčička, která se nechtěla rozdělit o sendvič správě žebrajícím Dingem za to zaplatila životem. Nevinná oběť.

Nevidím důvod, proč když si přijedu prohlédnout krásy světa a jiných kultur, bych měla dávat někomu něco za nic!! Nemluví ze mě lakomost! Dáte jednomu a musíte i druhému, protože stojí vedle a zlobil by se ;o) Každý si své musí zasloužit. Dostávali jste něco zdarma bez přičinění vy? Ano, vím, i mezi námi jsou případy kdy jsou lidé zvyklý jen brát - plné sociálky, některé děti zbohatlíků atd, ale největší procento je právě těch, kteří si své majetky museli vybudovat jen vlastním přičiněním. Nemáte právě práci? Tak neváhejte, zaklepejte na dveře vašeho bohatého souseda a řekněte mu ...dej mi tisícovku,nemám práci.... Myslíte, že Vám tu tisícovku dá jen proto, že jste ve špatné životní situaci a že on je bohatý?? NEDÁ!! Tak naivní snad nikdo není. Tak proč mi bychom měli dávat!

Vím, že jsou velmi chudí, ale tohle není správná cesta klepšímu životu. Někteří ani nemají zájem se jakýmkoliv způsobem přičinit či něco změnit a ta možnost tam je.

Ráda bych, kdyby se všichni kdo čtete tento článek, bez unáhlených reakcí zamysleli nad tématem, hlavně nad následky obdarovávání a poslali mi případně Vaši zkušenost či reakci.

Těm co jsou na cestách i těm co se teprve chystají přejeme super zážitky ;o)

Andrea a René

Diskuse k radě Neučte je žebrat - Afrika 2009

Afrika
02.08.2009 21:01
Pravda pravdoucí! A co nejhůře rodiče děti záměrně zmrzačují, aby budili více soucitu.
RE> Afrika
05.09.2009 13:13
Ano. Ale kdyby jen mrzačili... V Mozambiku se najde příhoda, že rodiče záměrně postaví dítě na silnici očekávajíc, že ho nějaký turista - nejlépe běloch- porazí a oni získají spousty peněz. Není takových příhod moc, ale už se staly. To si myslím je děsivé. Vztahy rodiče-děti nejsou v Africe tak hluboé jako třeba v Evropě. Každé mamině se rodí až 15 dětí, pár jich nepřežije a zbytek je brán jako levná pracovní síla nejen na polích. Proto si myslím, že způsob pomoci, která do Afriky proudí je špatná. Takovouhle cestou se pomáhat nedá. Naopak, domorodce to zkazí a naučí je to pouze brát. Pomoc by měla začít z jiného konce, když už tedy pomáhat. Ale tento topik je na delší psaní a určitě se neshledá s pozitivním ohlasem. Ale vzhledem k tomu, že je možnost psát své vlastní názory na skutečnosti kolem nás, nejspíš napíši můj, tedy náš pohled na věc. Pobyli jsme v Africe 10 měsíců a chystáme se tam znovu a myslím, že jsme si nějaký obrázek o životě tam a jednání domorodců mohli udělat.
Andrea

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace