TURISTIKU PODPORUJÍ
61 461 turistů a cestovatelů
109 091 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 362 304,- odměny za články
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Svět
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky
Změnit oblast
Vyhledat oblast:

Kam s dětmi zadarmo?

Rady a tipy Peníze a ceny

Pěší výlety
Pěší výlety  •  Fotografie (3)  • Foto: claricia
Geocaching
Geocaching  •  Foto: claricia

Řešíme to, kam s dětmi vyrazit, poměrně často. Se čtyřmi kusy (byť v jednom případě zatím do tří let) už se vstupné do zoo, na hrady a zámky a další "atrakce" poměrně prodraží, navíc holkám zatím nejrůznější prohlídky nic moc neříkají. Nejspíš bychom patřili mezi ty rodiče, u nichž si ostatní klepou na čelo, proč tahají děti na prohlídku zámku, když tam ty děti ruší.

Je dobré si pamatovat, že co je placené u vás ve městě, může být o pár kilometrů dál zdarma. Pak samozřejmě stojí za zvážení, jestli člověk neprojede víc peněz, než by zaplatil za vstupné. :)

Pěší výlety
Nejjednodušší cestou jsou samozřejmě pěší výlety - zříceniny, zmiňované v článku, jsou super, ale řekněme si na rovinu, že těch zajímavých, kde je něco opravdu vidět a poznat, zas tolik není. Na druhou stranu stojí vždycky za to si zjistit, jaké pověsti jsou s daným místem svázané, připravit pro děti příběh s úkoly - a ejhle, najednou je z obyčejné cesty velké dobrodružství.

Další možností jsou nejrůznější naučné stezky - máme jich v okolí celou řadu, ovšem málokam jsme schopní se dostat hromadnou Dopravou. U nich zaplatíme jen za Dopravu tam a zpět, v našem případě zpravidla autem. A na takových stezkách je k vidění řada zajímavých věcí. Spousta stezek už má dnes naučné tabule zveřejněné i na internetu, takže si opět můžete předem připravit otázky, úkoly, hádanky...

My taky vyrážíme do přírody "jen tak" - naplánujeme si nějaký krátký nebo delší okruh kolem naší vsi a jdeme, případně jedeme na kolech/koloběžce. Tyhle výlety využíváme pro poznávání přírody kolem nás - ať už jde o sbírání lesních plodů (což může také ulehčit peněžence), nebo o určování stromů, případně o hledání materiálu pro tvoření doma (na podzim barevné listy, přes jaro a léto kytky, celoročně větvičky, jehličí, šišky).

Co se týká nejrůznějších zajímavých míst, kam je možné vyrazit, používáme například stránky Turistika.cz nebo turistickou mapu na Mapy.cz. Spoustu zajímavostí, které pomůžou s vymýšlením úkolů a hádanek, pak najdete třeba na stránkách Hrady.cz.

Geocaching
Možná bych ho měla zařadit do pěších výletů, ale je to pro mě poměrně srdcová záležitost, takže ho dávám zvlášť. :) Asi každý chytrý telefon (který už má dneska skoro každý, co si budeme povídat) má GPSku. A chytrý telefon je taky to jediné, co budete k hraní téhle hry potřebovat. O co vlastně jde? Velmi zjednodušeně je to vlastně hledání skrytých "pokladů". Na stránkách geocaching.com najdete mapu "kešek", stáhnete si do telefonu třeba program c:geo (je k dispozici v češtině), do něj si přes internet stáhnete informace ke keškám, které chcete navštívit - a pak už hurá do přírody.

Naše holky hledání kešek zbožňují. Jít přímo za šipkou, skrz les, pole nebo houští, objevovat skryté poklady, případně si vyměnit nějakou drobnost, která je v krabičce schovaná, to je pro děti hodně velké lákadlo. I proto jsem geocaching dala zvlášť.

Muzea a galerie
Celá řada muzeí a galerií nabízí jeden den v měsíci vstup zdarma. Je to trend, který se k nám postupně "probojovává" ze západní Evropy, kde je taková nabídka poměrně standardní (právě s ohledem na lidi, kteří si nemůžou dovolit zaplatit často značně vysoké vstupné). Když se rozhlédnu po našem okolí, tak vstup zdarma každou neděli a také každou první středu v měsíci nabízí jak galerie v Havlíčkově Brodě, tak galerie v Jihlavě.

Ve velkých městech je pak nabídka vstupů zdarma výrazně rozsáhlejší, už proto, že je tam nejrůznějších institucí výrazně víc. :) Zajímavé výstavy (zpravidla zdarma) nabízejí i okresní archivy - tyto výstavy už ale většinou bývají pro větší děti.

Pak je ještě možnost využít zvýhodněné vstupné v dalších institucích. Pokud žijete v Jihomoravském, Olomouckém, Pardubickém, Královéhradeckém, Ústeckém kraji nebo na Vysočině, rozhodně se vám vyplatí pořídit si Rodinný pas. Některé muzea na něj poskytují slevu 20 procent, jiná 50 procent, v některých je s RP dokonce vstup zcela zdarma. Někdy jsou také k dispozici "sdružené vstupenky", díky nimž se člověk dostane do různých muzeí jednoho zřizovatele za zlomek ceny.

Knihovny
V Havlíčkově Brodě pořádá knihovna spoustu akcí pro děti. Přes školní rok i o prázdninách se konají tzv. duhové hrátky. Jsou odpoledne (zpravidla 13-15 hod.), někdy dílnička, někdy deskové hry, někdy hraní na xboxu. Vstup je (jak jinak v tomto článku) zdarma, děti se zabaví a něco nového se naučí. Podobnou nabídku mají i další knihovny.

Jiné knihovny pořádají pravidelná čtení pro děti, někde je možné se přijít zdarma podívat na divadelní představení nebo na výstavu. Nebo s dítětem do knihovny jen tak zajít a prolistovat tu či onu knížku, podívat se na novinky, dohledat si informace k tomu, o co se dítě právě zajímá... A navíc spousta knihoven zrušila pro děti členský poplatek, takže i půjčování knížek je zdarma.

Letní programy na náměstí (nebo i jinde)
Řada měst koná v letních měsících nejrůznější festivaly, které jsou taktéž zdarma. U nás je to Havlíčkobrodské kulturní léto, kdy je každou středu od šesti večer pohádka pro děti a od osmi pak koncert. Pohádky pro děti jsou obecně oblíbenou formou pořádání kulturních akcí ve městech, protože je to něco, co je dostatečně vidět. :)

Někde jsou pravidelné trhy spojené i s koutkem pro děti, kde dostanou omalovánky, můžou si kreslit, případně něco vytvořit. Jinde jsou městské slavnosti jako třeba v Písku, kam byl letos poprvé vstup zcela zdarma, takže bylo možné vyrazit s dětmi na množství pohádek, koncertů, vystoupení a tak dále.

Zoo a minizoo
Zoologické zahrady většinou vstupy zdarma moc často nenabízejí. Přesto ale je možné takové příležitosti najít. Zoo Brno například loni nabízela na 1. dubna vstupné zdarma těm lidem, kteří mají ptačí příjmení. Standardní bývá vstup zdarma za samé jedničky, ale přiznám se, že to je způsob ocenění, který mi jde proti srsti.

V případě minizoo nebo zookoutků je situace jiná, tam bývá většinou vstupné zdarma. Často jsou to "záchranné ministanice" v podobě několika voliér či výběhů pro zraněná zvířata, jako je tomu v případě zookoutku na statku kousek od nás.

Navíc v případě zvířat platí víc než jinde, že za zeptání nic nedáte. Můžete se díky tomu dostat na farmu ke koním nebo kravám, pohladit si ovce, králíky a další přítulná zvířata, prohlédnout si třeba zraněného čápa nebo sovu.

Hasičské závody

Sport
Řada klubů pořádá různé sportovní dny, kdy je možné si ten který sport vyzkoušet zdarma, případně se zajít podívat na zápasy. Tak se neplatí vstupné v nižších fotbalových ligách - na vesnickém hřišti po člověku většinou platbu za vstupné nevyžadují. :) Nicméně zde platí varování - fotbaloví fanoušci dovedou být poměrně jadrní ve vyjadřování.

Zdarma bývá vstupné na zápasy v házené, rugbyové zápasy mimo Prahu (tak jezdíme čas od času do Tisu, když tam hrají kamarádi), na některé "koňské" události (dostihy, parkur, cross country, závody spřežení), na většinu psích závodů (což může být pro děti hodně zajímavé), na některé závody horských i silničních kol, na motokros (třeba motokros u Štoků je zdarma)...

Také jsou to nejrůznější nižší gymnastické soutěže, některé závody v aerobiku, některé taneční soutěže (ale těch je většinou málo). Nebo třeba závody dračích lodí, triatlonové závody a další soutěže "v přírodě", kde jen stačí najít to správné místo na pozorování dění. Opět platí, že se stačí porozhlédnout kolem.

Automobilový sport a podobné akce
Další možností je vyrazit za automotosportem. Snad v každém kraji bývají větší či menší rally závody, u nás je to např. Rally Světlá. Na trati je řada míst, kde lze auta (bezpečně) pozorovat a děti si užívají i fandění.

A co třeba veteráni? Vyrostla jsem v Roztokách u Prahy, kde se každoročně pořádá přehlídka veteránů s krasojízdou skrz město. Taktéž existují nejrůznější jízdy zručnosti nebo do vrchu, výstavy, rally a tak dále. Akcí je spousta, nedaleko od nás působí třeba Veterán klub Úsobí a tady je jeho plán akcí pro letošní rok.

Hasiči
Byli jste někdy na hasičském přeboru? Že ne? To jste o hodně přišli. :) Dá se říct, že hasičské závody se konají v každé druhé vesnici a i když jsou někdy trochu jednotvárné, děti celkem baví. Někdy jsou tam navíc pro děti atrakce zdarma (třeba skákací hrad), jindy si můžou vyzkoušet práci s hasičskou technikou nebo si prolézt hasičské auto.

Dny otevřených dveří
Možnost podívat se i do míst, kam byste se za jiných okolností nepodívali - to jsou dny otevřených dveří. Nebývají vždy pravidelné, proto to chce hledat. Můžete se podívat do Senátu, do Poslanecké sněmovny, České národní banky, továrny Škoda Auto, do skláren, na přehrady a vodní elektrárny, bývají v České televizi nebo u policejních nebo armádních sborů, u hasičů, dopravních podniků, ale třeba i v divadlech nebo na velvyslanectvích.

Různé aneb na co jsem si ještě vzpomněla
Pokud vás zajímá hudba, je možné vyrazit zdarma třeba na absolventské koncerty ZUŠ, případně na vystoupení hudebního nebo tanečního oboru místní ZUŠ - často je na tyto akce vstupné zdarma. ZUŠky také pořádají výstavy děl svých žáků z výtvarného oboru. Ukázky tradičních řemesel je zase možné vidět na různých řemeslných, městských a farmářských trzích, na poutích, dnech řemesel...

Opomenuta by neměla být nákupní centra a nejrůznější tam pořádané výstavy. Tak jsme viděli například dinosaury v Cityparku v Jihlavě, NC Čtyři Dvory v ČB teď pořádá výstavu Poznávej svět s Igráčkem, v brněnské Olympii je aktuálně výstava Svět policie. V Parku Hostivař nebo OC Lužiny zase bývají divadelní představení pro děti.

Každé město nabízí trochu jiné možnosti, takže jde především o to, aby člověk hledal - pak většinou i najde něco, co mu bude vyhovovat. Někdy pak můžeme zdarma navštívit i místa, u nichž by to člověk nečekal. Samozřejmě je také nutné si nejrůznější akce hlídat, aby o ně člověk nepřišel.

Poslední aktualizace: 11.7.2016
Autor: claricia
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Svět