Ferrovie Dello Stato - italské železnice

Rady, Itálie
noční vlak z Mnichova dorazil do Říma
noční vlak z Mnichova dorazil do Říma
lupa

Jednou z možností jak cestovat po Itálii, je cesta vlakem. Zatímco mezi východním a západním blokem doprava na hraničních přechodech stoupá, mezi Rakouskem a Itálií paradoxně stagnuje až klesá.

metro v Římě
metro v Římě
lupa

Do Itálie se dá dostat vlakem přes 2 hraniční přechody a to Villach - Tarvisio a Insbruck - Brennero. Zatímco na Brennerský průsmyk jezdí příměstská doprava z Insbrucku relativně často, přechod do Tarvisia který znájí i mototuristé jedoucí k plážím v Bibione a okolí je téměř bez osobní dopravy a tu zajišťují pouze 3 páry nočních rychlíků do Říma a Benátek. Ještě před 2 lety jezdil autobus z Villachu do Tarvisia, už jsem ho ale na internetových stránkách nenašel.

příměstská železnice na Lido di Ostia
příměstská železnice na Lido di Ostia
lupa

V Tarvisiu stavěl kdysi tento bus přímo u železniční stanice, ta se ale dnes nachází v kopcích a z ní pokračuje dá se říct megalomanská trať Pontebanna vedená z větší části v tunelech, po které krom několika osobních vlaků denně (např z Udine jede poslední do Tarvisia po poledni) a několika nákladních vlaků neprojede téměř nic.

Jízdenky se kupují v automatech na jízdenky nebo v pokladnách, u kterých zejména ve větších městech bývají fronty. jízdenky se před nástupem do vlaku musí validovat, tedy označit v označovači (podobně jako v pražském metru). Nejjednodušší a taky nejlevnější je cesta osobními vlaky tedy vlaky Regionale. Např. osobní vlak stojí z Říma do Neapole 10,50 Eura. Další typy vlaků jsou Espresso, Intercity, Eurostar, Intercity night. Na tyto typy vlaků je potřeba rezervace, v jízdních řádech je pozn., že místenka lze koupit pouze v Itálii. (Dle pracovníka CK ČD Travel, lze někter typy místenek koupit i v Praze hl. n. v CK ČD Travel, kde mají rezervační systém německých drah. (Pro porovnání jízdenka na Eurostar mezi Římem a Neapolí stojí 44 Euro 2.třída)

Vlaky bývají klimatizované a relativně dlouhé na hlavních tratích. Na některých spojích mají obrazovky např. s popisem trasy vlaku. Na hlavních tratích jsou tyto vlaky poměrně rychlé. Pozor dávejte na tištěné odjezdy vlaků na vývěskách na nádražích, poznámky o dnech jízdy vlaku jsou velmi malým písmem pod cílovým městem odjezdu (a světe div se pouze v italštině)

Ve velkých městech lze pořídit celodenní jízdenky na MHD, např. v Římě stojí 4 Eura na den a platí i na linky příměstských železnic např. na Lido di Ostia.

V některých relacích bývají slevy např. Venezia - Villach, při včasném nákupu přes internet lze využít nízkých cen pro relace z Rakouska a Německa.

Další informace najdete přímo na stránkách www.trenitalia.it, kde jsou jízdní řády včetně cen jízdného u každého vlaku.

Další informace

Typ rady:
doprava

Diskuse k radě Ferrovie Dello Stato - italské železnice

Ceny a spojení v Itálii
09.06.2016 11:11

Petr Tata Šolc
Dobrý den. Poradí mi někdo, kde a jak najdu spojení z Itálie, např do Francie. Příklad - Miláno - Perpingnan. Případně spojení od nás, ale to jsem již zkoušel. Je to moc drahé. Taky mi můžete poradit nějaké karty na slevy nebo slevy celkově. Děkuji všem. Tata

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace