36. ČR Dolní Kounice - ROSA COELI - růže nebeská

Rady, Brno a okolí
Velmi příjemnou malebnou vískou (která se neokouká) jsou Dolní Kounice.

ROSA COELI  Dolní Kounice 11/2011
ROSA COELI Dolní Kounice 11/2011
lupa

Ve starobylé obci, ležící na řece Jihlavě (asi 20km JZ od Brna, a 8km JV od Ivančic), obklopené kopci a vinohrady, se nachází mnoho památek, dokládajících její bohatou historii – např. zámek, poutní kostel svatého Antonína, hřbitov, či židovskáa, kaple, fara, boží muka atd., avšak nejzajímavější stavbou a pro mne další z NEJ…. působivějších míst je klášter ROSA COELI Růže nebeská….

ROSA COELI  Dolní Kounice   2010
ROSA COELI Dolní Kounice 2010
lupa

Torzo* hlavní lodě klášterního kostela Panny Marie namá střechu.... koukáte do nebe… dlažbu nahrazuje zelená tráva…… v bočním křídle kláštera, bývalé sakristii s rajským dvorem, je zachovalá křížová chodba…. Poč. 13. stol byl kostel postaven v románském slohu, ve 14. st., po vyplenění Husity, vystavěn kostel nový, ve slohu gotickém* – tento mu (tedy už jen obvodovým zdem) vtiskl současnou podobu.

lupa

Rosa Coeli (patřící k nejvýznamnějším středoevropským gotickým stavbám) je nyní jen zřícenina, ale kamenné zdi, společně s přerostlým břečťanem, působí opravdu úchvatně. Všední realita zůstává schována za venkovními zdmi. Těžko se slovy vyjadřuje… chce to ji vidět, nechat se pohltit… a prožít tu zvláštní atmosféru. Díky své tajemnosti a určité "surovosti" je prostředí živnou půdou k vytváření až bizardností, jak v oblasti vizážistiky (viz označené fotky ve fotogalerii) a fotografie, tak např. v hudební sféře - k natáčení klipů. V Rosa Coeli se také konají různé koncerty a výstavy.

ROSA COELI  Dolní Kounice  - v paprsku slunka  listopad 2010
ROSA COELI Dolní Kounice - v paprsku slunka listopad 2010
lupa

Klášter nechal zbudovat v orce 1181 Vilém z Pulína (později z Kounic), aby si odpykal trest za to, že při bojových výpravách v Rakousích zpustošil i mnoho církevních staveb. V roce 1183 se zde usídlily členky premonstrátského řádu (z Louňovic ) a vznikl tak nejstarší ženský klášter na Moravě. Ve 12.-13. stol. se majetek kláštera rozšiřoval, přibývaly vesnice a panství.. Kvůli bezpečnosti (k ochraně životů i majetku) byl jeptiškami z Rosa Coeli na návrší vpravo od kláštera vystavěn v letech 1280-1330 obranný gotický hrad (v první pol. 16. stol. postupně přestavěn na renesanční, ale stále opevněný zámek). V první třetině 14. stol. začaly i přestavby kláštera (ve slohu gotickém). Výkvět kláštera narušily husitské války, v roce 1423 byl klášter husity vypálen. Brzy se opravil, ale poč. 16. stol. počal klášter upadávat a v roce 1527 zcela zanikl (jak se do zániku změnil život jeptiškám je psáno v komentáři pod textem.... ale dle literatury je údajně okolní obyvatelé kvůli neřestnému životu donutili z kláštera utéci).

ROSA COELI  Dolní Kounice
ROSA COELI Dolní Kounice
lupa

Kostel s klášterním areálem, hrad…. celé panství několikrát za dobu své existence změnilo majitele. Klášter tedy někdy vzkvétal, v čase jiném zase upadal… V roce 1703 byl kostel opraven, ale ještě téhož roku vyhořel. Kvůli špatným ekonomickým podmínkám se z chrámu postupně stala zřícenina… Až koncem 19. stol. začaly nejnaléhavější úpravy a v první čtvrtině stol. 20. restaurátorské práce.

Klášter vlastní brněnské biskupství a provozovatelem jsou Dolní Kounice. Vstupné 30,- Kč.

Bude potěšením tohle zvláštní místo opět navštívit. Poděkování patří Helči Böhmové za první pozvání v červnu 2010 Smile

více o výletech

Další informace

Typ rady:
ostatní

Diskuse k radě 36. ČR Dolní Kounice - ROSA COELI - růže nebeská

Jeptišky
30.06.2011 19:46

Autorka nezmínila zajímavou zprávu o zdejších jeptiškách, které se spustily v době husitských válek .... zřícenina je ovšem suprová.

Re: Jeptišky
01.07.2011 07:35

děkuji  vám za  zajímavou poznámku...piště, piště, doplňujte, prosím, jak to tenkrát tedy s děvčaty   bylo?? wink..klášter je opravdu jedinečný !!!přeji hezký den a krásné zážitky z cest. A.

Re: Re: Jeptišky
01.07.2011 10:37

Jak to přesně bylo nevím, ale v době husitských válek dolehla na klášter nouze, tak jeptišky nemaje pravidelných příjmů patně vešly do styku s prostými vesničany. Jaké to byly styky si můžeme domýšlet. Tak nám to nějak naznačila průvodkyně na zámku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo