Loading...

Zaniklá kaplička v Podůlšanech

Turistické cíle Zajímavost

Tento drobný sakrální objekt vznikl nejspíše v 18. století, ale nedá se vyloučit ani to, že k jeho zřízení došlo mnohem dříve. V knize „Pardubicko, Holicko, Přeloučsko. Díl III. Místopis“ od Františka Karla Rosůlka z roku 1909 o něm nalezneme pouhou zmínku: „Podůlšany bývaly dříve zajímavy svým nízkým dřevěným kostelíkem sv. Mikuláše se skrovným hřbitůvkem okolo, založeným r. 1664. Stával dříve jinde, na konci vesnice, kde nyní kamenná kaplička s klekátkem jest postavena; r. 1664 a 1665 zbudován na nynějším místě na Vinařovském gruntu; uvnitř na jednom sloupě byl nápis: Anno 1665.“ Stejně tak o ní nevěděl nic dašický administrátor P. Josef Nechvíle, který ve své stati „Soubor památností chrámu Páně Albrechtického, Kunětického, hradní kaple Kunětické, Opatovického, Osického, Podulšanského“ z roku 1880 napsal: „Na konci vesnice stojí malá otevřená kaple zděná s klekátkem, na otázku co by to bylo, řečeno mi, že zde původně stála stará kaple.“ Stejně drobně byla jmenována též v knize „Umělecké památky Čech. Svazek třetí. P/Š“ od kolektivu autorů pod vedením Emanuela Pocheho, publikované o 100 let později: „KAPLIČKA na rozcestí ke Starým Ždánicím - z 19. stol., bez zařízení.“

Prokazatelně prvním důkazem o existenci oné kapličky je I. vojenské mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c112). Tehdy se však nacházela dále od křižovatky, což je vidět rovněž v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=CHR336018400). V té době však byl výše zmíněný hřbitůvek dávno zrušen a sloužil jako louka, jež náležela Josefu Richterovi z čp. 21. Ten se o objekt vzorně staral a stejně tak i jeho následovníci.

Podle všeho bývala původní kaplička dřevěným objektem, který byl přestavěn do zděné podoby v období kolem poloviny 19. století a v reambulaci stabilního katastru z roku 1876 je zaznamenán skutečně jako kamenná stavba. V té době došlo rovněž k úpravám obou okolních silnic, a tak se kaplička objevila přímo na hraně křižovatky. Když byl dřevěný kostel v roce 1888 uzavřen, následně zbořen a místo něho vystavěn kamenný kostel, mělo se využívat ke službám Božím právě tohoto objektu. K její obnově mělo dojít v roce 1902, kdy byl stavěn pardubickým architektem Bóžou Dvořákem nový kostel sv. Mikuláše. Časem však přestala být využívána, její zařízení postupně zmizelo a dlouhá léta nezájmu se na jejím stavu projevovala, ale občas se našel čas a materiál, aby byla alespoň trochu udržována. To již dávno patřila spolu s pozemkem pardubickému okresu, když došlo k odprodeji části pozemku č. 67 (dnešní parcelní číslo 506) k pozemku přilehlé silnice, přičemž po jeho zániku připadla do majetku Pardubického kraje.

Problémem se však stala z toho důvodu, že bránila výhledu těm, kteří mířili po staré cestě ze Starých Ždánic a díky ní se zde stávala také řada nehod, a to již od 1. republiky. Právě díky jedné z nich nakonec také zanikla, když do ní 10. července 2022 čelně narazil automobil Renault Master, jehož řidič nehodu nepřežil (viz https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/nehoda-automobil-kaplicka-umrti-ridic-lazne-bohdanec.A220710_212954_pardubice-zpravy_lisv?). Zbytky kapličky byly odstraněny a místo po ní urovnáno, aby následně zarostlo vegetací jako okolí, čímž se zlepšila situace tohoto silničního křížení.
Poslední aktualizace: 5.1.2024
Zaniklá kaplička v Podůlšanech na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Zaniklá kaplička v Podůlšanech

Podůlšany - kostel sv. Mikuláše
Podůlšany - kostel sv. Mikuláše
Kostel
Podůlšany - obec, která se nachází při silnici mezi Hradcem Králové a…
0.2km
více »
Kostel sv. Mikuláše, biskupa v Podůlšanech
Kostel sv. Mikuláše, biskupa v Podůlšanech
Kostel
Původní kostel sv. Mikuláše, biskupa Myrenského, byl dřevěný a poprvé byl zmíněn již v roce 1350 jako filiální do Ždánic, což potvrz…
0.2km
více »
Podůlšany
Podůlšany
Vesnice
Tato lokalita byla osídlena již během doby bronzové, což dokazuje nález…
0.5km
více »
Kaplička Panny Marie v Podůlšanech
Kaplička Panny Marie v Podůlšanech
Kaple
Všeobecně se tvrdí, že tento zděný hranolovitý objekt s nízkou oplechovanou jehlanovitou střechou, jež je zakončena železným křížem,…
0.7km
více »
Staré Ždánice
Staré Ždánice
Vesnice
Teorií o vzniku pojmenování této vsi je několik. Nejlépe bude dát slovo…
1.1km
více »
Rybník Koňák
Rybník Koňák
Rybník
Tento návesní rybník je de facto nejstarší vodní plochou Starých Ždánic,…
1.2km
více »
Krásnice (Praskačka)
Krásnice (Praskačka)
Místní část
První zmínka o jmenované obci, jež byla osídlena již v neolitu (nález…
1.3km
více »
Pomník pozemkové reformy u Čeperky
Pomník pozemkové reformy u Čeperky
Pomník
Jak již jeho nápis: „V prsť volnou zaořou zas české pluhy, které po staletí pot náš pily. My sami sklízet budem, co jsme sili a voln…
1.6km
více »
Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici
Hřbitovní kaple Zmrtvýchvstání Páně v Sedlici
Kaple
Dlouhá léta byli pohřbíváni místní lidé na hřbitově v Osicích, protože zdejší obec náležela do jejich kolatury. Když se však objevil…
1.9km
více »
Plch
Plch
Vesnice
Tato obec, která leží při cestě ze Starých Ždánic do Osic, byla založena teprve během dělení ždánického panského dvora v roce 1777, …
2km
více »
Les Kulhánov
Les Kulhánov
Přírodní park
Tento lesní masiv o výměře 1,2 km2 se nachází na katastru obce Čeperka u…
2km
více »
Písníky Oplatil I a II
Písníky Oplatil I a II
Rybník
Původní rybník Oplatil (tehdy psán jako Voplatil, neplést se stejnojmenným…
2.4km
více »
Žižkovec (Praskačka)
Žižkovec (Praskačka)
Místní část
Vedle varianty Žižkovec, jež se oficiálně používá dnes, se v historii…
2.5km
více »
Sedlice (Praskačka)
Sedlice (Praskačka)
Místní část
Návrší, na němž se Sedlice nachází, bylo osídleno v mladší době kamenné.…
2.6km
více »
Škola v Sedlici
Škola v Sedlici
Dům, budova
Původně chodily děti ze Sedlice do Osic, Libišan a Praskačky. K…
2.6km
více »
Vrškovský rybník
Vrškovský rybník
Rybník
Původně byla tato libišanská vodní plocha o dnešní celkové ploše 2,9 ha…
3km
více »
Kunětická hora ze Stéblové - nové značení
Kunětická hora ze Stéblové - nové značení
Trasa
Trasa ze Stéblové na Kunětickou horu je mezi hradeckými a pardubickými…
3.4km
více »
Písník Hrádek -  ráj nejen pro nudisty
Písník Hrádek - ráj nejen pro nudisty
Jezero
Písník Hrádek se nachází necelé 2 km severovýchodně od obce…
3.4km
více »
Libišany - památky
Libišany - památky
Drobné památky
Libišany, obec ležiaca na rozmedzí kralovohradeckého a pardubického kraja leží 8 kilometrov juhozápadne od mesta Hradec Králové. Podľa archeologických nálezov bolo toto územie…
3.4km
více »
Osice - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Osice - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Osice - první písemná zpráva o obci pochází již z roku 1073. Dominantou Osic je Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Prvně je gotický…
3.5km
více »
zavřít reklamu