Zámek Mělník

Zámek, Středočeská pahorkatina
erb
erb
lupa

Nejvýznamnější památka města je nesporně Zámek Mělník, jehož dnešní podoba je výsledkem složitého architektonického vývoje od dřevěného staroslovanského hradu Pšova z 9. století přes románský kamenný hrad z 10. století a gotický hrad ze 13. - 15. století a přes renesanční zámek ze 16. století až po raně barokní renovace hraběte Czernina v 17. století, které daly zámku jeho charakteristický vzhled. Jako gotický hrad byl rezidencí sv. Ludmily, babičky patrona Země české sv. Václava a dalších českých kněžen a královen. Ve 13. století byla na zámku Mělník započata výroba vín, která pokračuje do dnes. Již od roku 1753 byli majiteli zámku knížata z rodu Lobkowiczů. Zámek v roce 1949 přešel do vlastníctví státu a od téhož roku byl postupně opravován. Dnes je již zpět ve vlastnictví rodiny Jiřího Lobkowitcze, kteří zpřístupnili široké veřejnosti galerii, ve které se nacházejí nádherné exempláře dobového nábytku a bohatá sbírka obrazů známých mistrů

zámek
zámek
lupa

Pod celým zámkem, s výjimkou severního křídla, jsou rozsáhlé vinné sklepy, z části pocházející už ze středověku. Sklep pod jižním křídkem je dokonce dvoupodlažní. V letech 1909 - 1910 byl zřízen velký sklep i pod nádvořím. Severní křídlo je dvoupatrové, s lodžiemi a sgrafity s rostlinými motivy. Jižní křídlo je s arkádovým ochozem. V prvním patře zámku dnes sídlí " Okresní muzeum Mělník " , jehož expozice obsahuje doklady o dějinách Mělníka a mělnického regionu od pravěku až do druhé světové války. Zvláštní pozornost je v expozici věnována historii mělnického vinařství. Součástí je také expozice o historii dětských kočárků, vozítek a hraček. Ve druhém patře zámku je obrazárna obsahující barokní díla ze světově proslulé lobkowiczké sbírky, zejména významné práce českých malířů: Karla Škréty, Petra Brandla a Václava Vavřince Reinera. V části přízemí je zámecká vinárna a Restaurace s novodobou přístavbou, odkud je jedinečný výhled do podřipské krajiny. Hlavní část starých sklepů s obřími vinnými sudy byla upravena jako samostatná expozice dokládající tradici mělnického vinařství.

Dostupnost – zámek je dostupný celoročně, otevřeno denně od 10 – 18 hod.

UBYTOVÁNÍ NA ZÁMKU

Chcete strávit romantickou noc na zámku? Užijte si noc v pokoji, kde spával Karel IV. se svou manželkou Eliškou Pomořanskou nebo Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou.

Celoročně jsou vám k dispozici dva luxusní pokoje přímo v hlavní věži zámku.

„Pokoj Kněžny Ludmily“ je 65 m2 velké střešní apartmá s 12m2 koupelnou se sprchovým koutem, oddělené postele té nejvyšší kvality zn. Hypnos, TV, bar, internet.

letecky
letecky
lupa

„Apartmá Prince Jiřího“ je 65 m2 velké apartmá, s 10 m2 šatnou a 25 m2 luxusní koupelnou se sprchovým koutem i vanou. Dominantou pokoje je manželská postel king size zn. Hypnos. TV, bar a internet. Pro svatby zdarma.

Oficiální informace o zámku:

Navštivte místo, kde v minulosti žilo 23 českých královen a princezen.

letecky
letecky
lupa

Můžete obdivovat unikátní prostory, mezi které patří Velký sál s jedinečnou sbírkou map všech evropských měst 17. století. Podobnou sbírku vlastní pouze švédský král Karel XVI. Gustav. Dále navštívíte majestátní Koncertní sál, ve kterém se v současnosti konají reprezentativní akce, plesy a slavnostní galavečery. Za prohlídku jistě stojí i slavná Kaple, zasvěcená svaté Ludmile, kterou nechala postavit Eliška Pomořanská, manželka českého krále Karla IV.

zámek
zámek
lupa

Dále navštívíte Velkou jídelnu svatého Václava, zdobenou zlatem; Dětský pokoj s hračkami a nábytkem z konce 19. století; Velkou ložnici automobilového závodníka Jiřího Kristiána; Pracovnu habsburského kancléře Augusta Longina; Zelený salon, Rytířský sál i schodiště zdobené loveckými trofejemi. Součástí expozice jsou i obrazy slavných mistrů, např. Karla Škréty, Petra Brandla, J.C.Lotha, P. Veronese a dalších.

Restaurace s výhledem na soutok Labe a Vltavy
Restaurace s výhledem na soutok Labe a Vltavy
lupa

Můžete navštívit i zámecké sklepy ze 14. století, jejichž základy nechal postavit sám Karel IV. V současnosti zde probíhají řízené degustace slavného Lobkowiczkého vína včetně Ludmily pod vedením zámeckého sklepmistra.

HISTORIE ZÁMKU MĚLNÍK

Zámecká cukrárna
Zámecká cukrárna
lupa

Nad soutokem Labe s Vltavou se rozkládá zámek Mělník, původním názvem Pšov. Jméno je odvozeno z názvu slovanského kmene Pšovanů. Původní dřevěný hrad byl koncem 10. století nahrazen kamenným sídlem. Ve 13. století Karel IV. prohlásil Mělník za královské věnné město a hrad se stal majetkem českých princezen a královen významných panovníků. Došlo k velké gotické výstavbě hradu a později v 16. století získal zámek renesanční vzhled. Během 17. století se stal vlastníkem rod Černínů, který provedl raně barokní renovaci a dal zámku jeho charakteristickou podobu.

Od roku 1753 je zámek v majetku roku Lobkowiczů. Jeho současný majitel kníže Jiří Lobkowicz zámek zrekonstruoval a nechal jeho krásné prostory zpřístupnit veřejnosti.

Zámek je otevřen celoročně, denně od 9.30 do 18.00 hod. Bezbariérový přístup.

VSTUPNÉ

Prohlídky probíhají s průvodcem nebo individuálně.

Prohlídka zámku s průvodcem:

Vždy v celou hodinu, první v 10:00 hod., poslední v 17:00 hod.

Vstupné pro jednotlivce 110 Kč, Studenti 90 Kč, Děti do 12 let zdarma

Individuální prohlídka zámku:

Možnost zakoupit tištěného průvodce za 95 Kč.

Vstupné pro jednotlivce 90 Kč, Studenti 70 Kč

Vstupné pro skupiny – CK 80 Kč, Studenti 60 Kč

Prohlídka sklepů ze 14. století

Průchozí bez průvodce 40 Kč

DEGUSTACE V ZÁMECKÝCH SKLEPECH VČETNĚ PROHLÍDKY

Pro skupiny nad 10 osob, je nutné předem rezervovat.

Denně od 10.00 do 17.00 hod, ve večerních hodinách dle dohody.

Malá degustace – dva druhy vín (30 min.) 90 Kč

Střední degustace – čtyři druhy vín (40 min.) 120 Kč

Velká degustace – šest druhů vín (50 min.) 160 Kč

Super degustace – ochutnávka všech druhů vín (60 min). 220 Kč

K degustaci se servíruje chléb. Na objednávku se podává sýrová nebo uzenářská variace.

(Sýr – 1 porce / 60 Kč, uzeniny – 1 porce / 80 Kč)

Novinkou jsou degustace s čokoládou.

Zelený salon
Zelený salon
lupa

VIP degustace – Výběr z nejlepších vín se ochutnává s ředitelem zámeckého vinařství po prohlídce sklepů v salonku sv. Jiří. 350 Kč

RESTAURACE S VYHLÍDKOU

Restaurace s kapacitou 200 míst a nádhernou Vyhlídkou na soutok Labe s Vltavou a vinici sv. Ludmily.

Otevřeno denně od 10.00 do 18.00 hod. Večery a akce na objednávku.

V zámecké Restauraci nabízíme bohatý výběr salátů, studených předkrmů, hlavních jídel se zeleninou a různými dezerty nebo naše standardní menu včetně kávy nebo čaje.

Specialitou jsou zvěřinová jídla a čerstvé ryby z Liběchova.

Během týdne nabízíme obědové menu za 80 Kč, výběr ze tří jídel, od 11.00 do 13.30 hod.

ZÁMECKÁ CUKRÁRNA

Novinkou je zámecká cukrárna ve stylu Ludvíka XIV., vybavená originálním nábytkem, v létě se Zahrádkou na nádvoří zámku. Během neděle dotváří jedinečnou atmosféru klavírista.

Otevřeno denně od 9.30 do 18.00 hod. V létě je prodloužena otevírací doba do 20.00 hod.

Bohatý výběr zákusků vlastní výroby, čokoládových pralinek, kávy a lobkowiczkých vín.

SALONEK SV. JIŘÍ

Kapacita 40 až 100 míst.

Menu na přání. Slavnostní obědy a večeře od 400 Kč na osobu.

Možnost konání svatebních hostin, rodinných výročí, obchodních jednání spojených s kulturním programem a obědem či večeří. Pouze na objednávku.

ZÁMECKÉ NÁDVOŘÍ A TERASY

Kapacita 200 až 400 osob.

Vytváří typickou kulisu pro konání grilparty a gardenparty, ale lze ho využít i pro prezentaci firem a jejich služeb (výstavní plocha).

Zámecké nádvoří lze spojit s vyhlídkovou Restaurací a terasami, kde je možné uspořádat velmi hezké zakončení seminářů a konferencí.

Splníme jakékoliv přání, nabízíme možnost ukázek historického šermu a zbraní, dobových tanců, ohňových show, zajistíme projížďky kočárem, noční prohlídky zámku atp.

UBYTOVÁNÍ NA ZÁMKU

Chcete strávit romantickou noc na zámku? Užijte si noc v pokoji, kde spával Karel IV. se svou manželkou Eliškou Pomořanskou nebo Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou.

Celoročně jsou vám k dispozici dva luxusní pokoje přímo v hlavní věži zámku.

„Pokoj Kněžny Ludmily“ je 65 m2 velké střešní apartmá s 12m2 koupelnou se sprchovým koutem, oddělené postele té nejvyšší kvality zn. Hypnos, TV, bar, internet.

Pracovna Augusta Longina
Pracovna Augusta Longina
lupa

„Apartmá Prince Jiřího“ je 65 m2 velké apartmá, s 10 m2 šatnou a 25 m2 luxusní koupelnou se sprchovým koutem i vanou. Dominantou pokoje je manželská postel king size zn. Hypnos. TV, bar a internet. Pro svatby zdarma.

SVATBA NA ZÁMKU

Od roku 2008 nabízí zámek Mělník českým i zahraničním párům svatbu na klíč podle jejich představ.

Zámek Mělník umožňuje svatby ve všech luxusních prostorách.

Zámek Mělník
Zámek Mělník
lupa

Nejoblíbenější z nich je Evropský sál s unikátní sbírkou map všech evropských měst 17. století nebo majestátní Koncertní sál. Pro církevní sňatky nabízíme zámeckou Kapli, zasvěcenou sv. Ludmile.

Pokud dáváte přednost svatbě venku, nabízíme Zámeckou zahradu pro menší svatby a celé nádvoří zámku pro svatby větší.

Sál s mapami
Sál s mapami
lupa

Pro milovníky netradičních svateb máme k dispozici středověkou atmosféru zámeckých sklepů. Bohémskou svatbu vám můžeme uspořádat ve velkolepém soukromém hořínském parku se scenérií rokokového zámku Hořín v pozadí.

Specialitou zámku jsou svatební hostiny. Nabízíme největší výběr sálů, od komorních po pronájem celého zámku.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Zámek Mělník

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace