Zábřeh na Moravě - Welzlova naučná stezka
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Chodník, naučná stezka
Městem Zábřeh na Moravě provede turisty pěkná Welzlova naučná stezka, které lemuje historické centrum města a seznamuje návštěvníky s jeho vývojem od minulosti po současnost.
Stezka má délku 3 kilometry a nachází se na ní celkem 8 zajímavých zastavení.
Stezka začíná v blízkosti autobusového nádraží u železniční stanice Zábřeh na Moravě, pokračuje přes Wolkerovy sady na hráz rybníku Oborníku až do historického jádra města a blízkého okolí.
Jednotlivá zastavení popisují významné historické památky, ale i přírodní a architektonicky zajímavá místa města. Stezka končí na Náměstí Osvobození a gymnázia, kde je zastavení věnováno stavebním změnám náměstí v minulém století, ale především historii a pedagogům nejstarší střední školy na severozápadní Moravě.
Zastavení Naučné stezky Jana Eskymo Welzla - když kliknete na nadpis jednotlivých zastavení zobrazí se Vám kompletní informace :
1. Nádraží - The railway station
Prostory zábřežského nádraží představují zajímavé propojení dvou zcela odlišných stavebních slohů – moderní architektury 21. století a empírových objektů původní železniční stanice. Výstavba železnice z Olomouce do Prahy a zřízení železniční stanice v Zábřeze znamenaly důležitý mezník v historii města, který s sebou přinesl nebývalý rozvoj průmyslu, obchodu i soukromého podnikání. Díky výhodné poloze se stal Zábřeh po Olomouci druhou nejvýznamnější stanicí na moravském úseku dráhy.
2. Červený kostel - The Red church
Prostranství dominuje kostel Církve československé husitské, pro jehož označení u místních stále přežívá název protestantský či evangelický. Iniciátory stavby tohoto kostela byli bratři Hermann a Otto Brassovi. V roce 1896 byl položen základní kámen a rozběhly se všechny přípravné práce. Stavba byla dokončena v roce 1903 podle plánů stavitele Karla Ilgnera a je provedena ve stylu novogotiky.
3. Rybník Oborník - Oborník Pond
Největší rozmach rybníkářství však spadá do let 1480 – 1490 a je spojen se jménem Jiřího staršího Tunkla. V tomto období byla zřízena řada nových rybníků, například Malý a Velký Závořický, Městský, Dubický, Leštinský, Hrabovský, Vitošovský, Křtalt, Zámecký neboli Oborník (jediný dodnes dochovaný), Příčinek či Polní.
4. Hrad a zámek - The castle and chateau
Hradní komplex kruhového půdorysu chránila dodnes dochovaná mohutná hradba dosahující tloušťky tří metrů. Přístup od města chránil hradní příkop zaniklý při pozdějších úpravách. Pozdněgotickou přestavbu dnes připomíná pískovcový reliéf s rodovým erbem Tunklů a letopočtem 1478 umístěný v průjezdu zámku. Do stavební historie zábřežského panského sídla se výrazně zapsali i Boskovicové, kteří jej ve druhé polovině 16. století renesančně přestavěli. Především Jan z Boskovic si zdejší kraj oblíbil a často sem zajížděl i se svojí manželkou, pro níž dal vedle zámku vybudovat překrásnou renesanční zahradu.
5. Kostel sv. Barbory - The Church of St. Barbara
Legenda vypráví, že kostel založili za hradbami města Zábřeha příslušníci řádu templářů. Nejstarší písemná zmínka o kostelíku stojícím za horní městskou bránou je však až z druhé poloviny 15. století, kdy byl zasvěcen svatému Kříži. Připomínkou na středověký původ chrámu je gotický presbytář. Nedávno provedený stavební průzkum zde doložil existenci sedmi úzkých gotických oken. V období reformace připadl kostelík Jednotě bratrské, která v něm zřídila svůj sbor.
6. Masarykovo náměstí - Masaryk Square
Náměstí mělo v minulosti typický obdélníkový půdorys ohraničený ze čtyř stran frontou měšťanských domů. Postupem času však prostranství svoji podobu změnilo. Na počátku 17. století zmizela zástavba před zámkem a na jejím místě vyrostl malý park. Po ničivém požáru, který roku 1793 zasáhl více než polovinu domů, došlo k rozsáhlé přestavbě a centrum ztratilo svůj typický středověký ráz s domy situovanými štítovým průčelím do náměstí.
7. Kostel sv. Bartoloměje - The Church of St. Bartholomew
Barokní kostel sv. Bartoloměje vás zaujme na první pohled. Kostel vznikl zřejmě společně se založením města někdy v první polovině 13. století. Představu o původní podobě kostela si můžeme vytvořit na základě dobových vyobrazení. Tím nejstarším je veduta Paula Aretina z roku 1623.
8. Náměstí a gymnázium - The square and the high school
Nejvýraznější budovou dolního náměstí je bezpochyby zábřežské gymnázium. Historie nejstarší české střední školy na severozápadní Moravě se začala psát v roce 1896. Prvním ředitelem školy se stal historik a geograf František Kahlik. Výuka zpočátku probíhala v přízemním domku na dolním náměstí, který však vzápětí nedostačoval potřebám výuky. Přes překážky ze strany německého vedení obce se podařilo vyřídit stavební povolení a v roce 1898 se započalo se stavbou nové školní budovy. Dokončena byla o tři roky později.
http://tourism.zabreh.cz/index.php?option=com_resource&view=list&category_id=134&Itemid=43