Za památkami Českého Dubu

Městečko, Lužické hory, Ještědský hřbet
Město Český Dub se nachází v libereckém kraji, cca 12 km jižně od Liberce.

Renesanční radnice z r. 1565 v Českém Dubu
Renesanční radnice z r. 1565 v Českém Dubu
lupa

První historicky doložená písemná zmínka o městu pochází z r. 1291, ačkoli existují domněnky, že město existovalo již ve 12. století. V Českém Dubu sídlil od 13. století rytířský řád johanitů, kteří zde vystavěli opevněnou komendu, špitál a kostel sv. Ducha. Johanitská komenda byla r. 1552 přestavěna na zámek. Historické centrum města se stalo r. 1992 městskou památkovou zónou. Významným prvkem náměstí je renesanční radnice z r. 1565, kterou nechal vystavět Jan z Oprštorfu. Morové epidemie připomíná Mariánský sloup z r. 1723. Ve městě se dochovaly také hradby z 15. století, jejich pozůstatky naleznete v Komenského ulici, kde je k vidění také hláska, jež v minulosti sloužila jako vězení.

Hláska v Českém Dubu
Hláska v Českém Dubu
lupa

Za návštěvu také stojí Kostel Nejsvětější Trojice ze 16. století a Podještědské muzeum Karoliny Světlé, jehož bývalý ředitel PhDr. Tomáš Edel se zasloužil o objevení budovy románsko-gotického kláštera a tzv. ostatkového kříže, cenné památky pocházející z roku kolem 1200, jehož exempláře jsou snad pouze tři v Čechách.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Naučná stezka po Českém DubuDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
325 metrů nad mořem
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sychrov
(vzdálenost od místa: 6.8 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Za památkami Českého Dubu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace