Vysočina

Vesnice, Chrudimsko - Hlinecko
Skanzen
Skanzen
lupa

Vysočina vznikla v roce 1960 sloučením malých obcí a osad a to Dřevíkova, Možděnic, Petrkova, Rváčova, Svatého Mikuláše, Svobodných Hamrů a Veselého Kopce do jedné obce. Vysočina má 720 obyvatel a najdeme ji pod vrcholky Železných hor, západním směrem od města Hlinska a jihovýchodním směrem od městečka Trhová Kamenice. Části obec se rozkládají podél toku řeky Chrudimky. V jednotlivých osadách jsou soustředěny památky lidové architektury, jež tvoří skanzen Vysočina. Jedná se o rozsáhlou expozici lidového stavitelství v přírodě ve východních Čechách. V areálu skanzenu najdeme chalupy drobných zemědělců a řemeslníků severní části Českomoravské vrchoviny a Železných hor. Většina těchto domů je zpřístupněna veřejnosti. Ve skanzenu se můžeme seznámit nejenom s lidovým stavitelsvím, ale také s interiérem domů. K vidění jsou vybavené domácnosti, řemeslné dílny a hospodářské budovy. Do obce Vysočina vede žlutá turistická značka a prochází tudy zelená značka. Kromě turistických tras se tu křižují značení cyklostezky. Do Vysočiny dojdeme po zelené značce z města Hlinska, podél toku řeky Chrudimky a značka dále pokračuje do městečka Trhová Kamenice.

Dřevíkov

Skanzen
Skanzen
lupa

Osada Dřevíkov leží jihovýchodně od Trhové Kamenice. Osada vznikla v 16. století. Začátkem 18. století do osady přišla židovská komunita. Do dnešních dnů se dochovaly původní zděné patrové domy na sebe těšně navazující, v tak zvané židovské uličce s budovami bývalé palírny vína, draslovny, školy a synagogy. Severozápadně nedaleko osady se dochoval židovský hřbitov s náhrabními kameny z 18. století. V Dřevíkově se dochovalo také několik původních roubených a zděných domů a dřevěná zvonička.

Možděnice

Skanzen
Skanzen
lupa

Možděnice se rozkládají jižním směrem od městečka Trhová Kamenice. Kolem jižního okraje obce protéká Dlouhý potok a na jeho toku je vybudován Kaprový rybník a v jižní části obce ještě menší rybník. První zmínka o obci je z 15. století a patřila pod správu panského statku Lipka a k panství Nasavrky. V okolí obce bývalo devět rybníků a pracovaly tu dva hamry. Součástí skanzenu Vysočina jsou stará kovárna, truhlářská a kolářská dílna. Další zajímavostí obce jsou roubená školní budova z roku 1814, zvonička a několik zemědělských usedlostí s roubenými i zděnými budovami.

Rváčov a Svatý Mikuláš

Skanzen
Skanzen
lupa

Rváčov se rozkládá na rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí a to Železných hor a Žďárských vrchů, západním směrem od města Hlinska. První písemná zmínka o obci je z roku 1487 a obec byla založena ve 14. století podlažickým klášterem. V roce 1790 se obec stává součástí majetku panství Nasavrky. Svatý Mikuláš je malá osada ležící západně v blízkosti Rváčova. Ve Svatém Mikuláši najdeme původně renesanční Kostel Svatého Mikuláše pocházející z konce 16. století. V roce 1827 byl kostel rozšířen a v roce 1886 prodělal stavební úpravy v gotickém stylu. V sousedství kostela je hřbitov se zajímavou sbírkou litinových křížů. V nedalekém okolí kostela se dochvalo několik roubených chalup.

Svobodné Hamry

Veselý kopec
Veselý kopec
lupa

Osada Svobodné Hamry se rozkládá podél toku řeky Chrudimky, jihovýchodním směrem od Trhové Kamenice. Osada byla založena v 15. století kolem železného hamru. Původně se osada nazývala Hamr nad Kamenicí. Po ukončení zpracování železné rudy bylo vodní kolovyužíváno k pohonu mlýnu, pily, olejny, valchy a stoupy na tříslo. Ve Svobodných Hamrech byla na začátku 20. století manufaktura na výrobu hraček. V 16. století byl v osadě vystavěn renesanční zámeček, v pozdějších letech byly provedeny pseudobarokní stavební úpravy. V 19. století zámeček hostil významné osobnosti jako Františka Palackého, F. L. Riegra, K. V. Raise a další. V sousedství zámečku stojí barokní socha svatého Jana Nepomuckého. V obci se dochovaly rovněž stavby představující lidovou architekturu a to roubená hospoda z roku 1794, či chalupa č.p. 26, jež hostila malíře Františka Kavána a Gustava Macouna. V obci najdeme pomníky věnované památce těchto malířů.

Veselý Kopec

Veselý Kopec je malá osada ležící podél toku řeky Chrudimky, jihozápadně od města Hlinska. Jedná se o původně pasekářskou osadu ze 14. století. První písemná zmínka je z roku 1653. V roce 1970 byly do Veselého Kopce přestěhovány původní stavení z tohoto regionu a tyto budovy tvoří hlavní část skanzenu Vysočina. V areálu byly volně umístěny chalupy, stodoly, mlýn, sušička lnu, sušučka ovoce, vodní olejna, vodní pila, hájenka, kaplička, zvonička, haltýř a včelí úly. Všechny výše uvedné objetky pocházejí z konce 18. a z 19. století. Zajímavostí areálu je čtrnástiboká polygonální stodola a roubený vodní mlýn s varnou povidel a stoupou na kroupy. V areálu skanzenu se konají různé kulturní akce zaměřené především na lidové tradice regionu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
570 metrů nad mořem
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hlinsko-Kouty
(vzdálenost od místa: 3 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Vysočina

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace