Loading...

Vrbno pod Pradědem

Turistické cíle Města, obce, vesnice Město

Jeseníky - Vrbno pod Pradědem

Město Vrbno pod Pradědem se nachází v podhůří Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 590 m.n.m. Jeho členitý tvar je dán soutokem Bílé , Střední, a Černé Opavy, stékající se v řeku Opavu. Město, zasazené do hustě zalesněného prostředí, je již v CHKO Jeseníky a je tak skutečnou bránou do této oblasti i do vysokohorských partií nejvyššího pohoří Moravy a Slezska – Jeseníků. Oblast je atraktivní jak pro milovníky letní tak i zimní turistiky.

V létě máte možnost využít hustou síť cyklotras nebo pěších turistických tras i jiných lesních zpevněných nebo asfaltových cest.

Nad městem na Zámeckém vrchu je zřícenina hradu Füstenwalde, v blízkém okolí se nacházejí zříceniny dalších strážních hradů i pozůstatky důlních děl.

Výšlapy pěšky nebo na kole na okolní kopce jsou sice některé náročnější, avšak když se dostanete do horních partií, budete překvapeni nádhernými výhledy na okolí, např.na Praděd, Jeseník, Karlovu Studánku, a podobně.

Zde se můžete toulat po klidných lesních asfaltových cestách, svážnicích. Ne všechny jsou však v turistických nebo cyklistických mapách značeny. Ale pokud budete některou z map mít sebou, nemůžete zabloudit.

Jedním z velmi pěkných míst k nástupu na okolní kopce je osada Bílý Potok. Nad osadou jsou velmi krásné výhledy z Jeleních kamenů na okolní přírodu.

Určitou nevýhodou na těchto trasách je absence míst na občerstvení. Proto je dobré mít sebou vždy dostatek vlasního.

V zimě můžete využít některý z mnoha lyžařských vleků či udržované běžecké tratě ve Vrbně pod Pradědem, Ludvíkově, Karlově Studánce, Suché Rudné, Andělské Hoře a na Pradědu.

Podobné příspěvky
Vrbno pod Pradědem

Vrbno pod Pradědem leží severozápadním směrem od města Bruntál a u východního okraje chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jihozápadním směrem od města je vyhledávané lázeňské a rekreační středisko Karlova Studánka. Také město Vrbno pod Pradědem je vyhledávaným rekreačním střediskem. Na území města najdeme řadu penzionů, několik hotelů či horských chat. U západního okraje města byl vybudován kemp. Převážná část města se rozkládá na pravém břehu řeky Opavy, které tudy protéká. U jižního a západního okraje města byly vybudovány sjezdové trati s lyžařskými vleky. V okolí města je v zimním období rovněž řada udržovaných běžeckých tras.Město je obklopeno zalesněnými stráněmi okolních kopců, nejvýše položeným místem je jihozápadním směrem Žárový vrch ( 1093 m.n.m.). Město je výchozím bodem turistických i cyklistických značených tras do oblasti Jeseníků. U západního okraje města byly vyznačeny dva vycházkové okruhy. Od hotelu Koliba se vydáme po modré značce a cestou budeme procházet kolem zajímavých skalních útvarů. Vydáme-li se od hotelu Koliba po červené značce cestou půjdeme kolem zříceniny hradu Furstenwalde. Vydáme-li se z Vrbna proti toku Střední Opavy po zelené značce k Solná chatě cestou budeme procházet kolem dvou zřícenin hradů a to Rabenštejn a Pustý hrad.

Historie

Na obchodní stezce vedoucí z Bruntálu přes Zlaté hory do Polska byla založena osada již ve 13. století. Ochranu této obchodní stezky měl zajišťovat hrad postavený západním směrem nad osadou na Zámeckém Vrchu ( 854 m.n.m.) a nesoucí název Furstenwalde. V polovině 15. století byli majiteli panství rod pánů z Vrbna. Za jejich působení se v okolí obce těžilo zlato a kovy. V roce 1607 nechal Hynek z Vrbna vybudovat čtvercové náměstí a v důsledku toho byla obec v roce 1611 povýšena na svodobné horní město. Rozkvět města byl zastaven v důsledků událostí na Bílé hoře, jelikož pánům z Vrbna byl z důvodů účasti na stavovském povstání zabaven majetek. Novými majiteli bruntálského panství kam Vrbno spadalo se stal po roce 1622 Řád německých rytířů, kteří toto panství vlastnili do roku 1938. V roce 1635 byl ve Vrbně postaven kostel. V období třicetileté války si ve Vrbně vytvořili Švédové svůj vojenský tábor. Na pravém břehu Opavy nedaleko města byla svedena bitva mezi Švédy a císařským vojskem. V této době byl rovněž poničen hrad, který později zanikl. V roce 1770 byl ve Vrbně vystavěn městský špitál, ke kterému byla postavena také kaple. V roce 1816 špitál i kaple byly zcela zničeny požárem. V roce 1837 byl ve městě zbořen starý kostel a na jeho místě byl vystavěn kostel nový. V roce 1840 začal ve městě pracovat huť a továrna na kovové zboží, v roce 1860 byla továrna prodána a přeměněna na mechanickou přádelnu lnu. V roce 1855 nechal Moritz Richter vybudovat ve Vrbně továrnu na výrobu kyseliny sírové, která byla později rozšířena o sklárnu. V roce 1894 se v továrně vyrábělo už jenom sklo pro využití v domácnosti. V roce 1864 tu byla založena továrna na kovové předměty. Již v roce 1828 pracovala ve Vrbně manufaktura na výrobu nití a zpracování lnu. V roce 1880 byla vybudována železniční trať na trase Milotice-Vrbno.

Statistické údaje

Název města: Vrbno pod Pradědem
Počet obyvatel: 6170
Rozloha: 68 km2
Adresa: Městský úřad Vrbno pod Pradědem, Nádražní 389, 793 26 Vrbno pod Pradědem
Statutární orgán - Starostka: Ing. Helena Kudelová
Telefon: 554 751 468
Fax: 554 751 610
E-mail: podatelna@vrbnopp.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Bruntál
Obec s pověřeným obecním úřadem: Vrbno pod Pradědem

Poslední aktualizace: 25.5.2009
Vrbno pod Pradědem na mapě
Autor: Horal07
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat
zavřít reklamu