Vojkovice

Vesnice, Ostravsko
Chata
Chata
lupa

Vojkovice leží východním směrem od města Frýdek-Místek. Obcí prochází silnice spojující Frýdek-Místek a město Český Těšín. Obec se rozkládá v mírné pahorkatině Těšínské vrchoviny. Vojkovicemi vede přivaděč vody do přehradní nádrže Žermanice, která se rozkládá nedaleko obce severním směrem. Obcí protéká říčka Lučina a potok Šprochůvka, který do Lučiny na území obce ústí. Ve Vojkovicích nedaleko Joklova statku roste mnohostoletý dub, který je vyhlášen přírodní památkou. V okolí Vojkovic se rozprostírají pěkné lesy, které vybízí k relaxačním procházkám. Z obce můžeme také vyrazit na pěší a cyklistickou túru, Vojkovicemi prochází značená turistická trasa. Vydáme-li se severním směrem po značené cestě dojdeme k Žermanické přehradě do obce Lučina a dále do obce Žermanice, kde najdeme rozcestí turistických tras. Nedaleko obce Žermanice můžeme navštívit přírodní památku Žermanický lom. Jedná se o opuštěný kamenolom kde jsou ohrožené druhy živočichů a rostou tady vzácné druhy rostlin. Z obce Žernamice půjdeme dále k přehradě Těrlicko, kde zájemnci mohou zkusit vodní lyžování na lyžařském vleku. Vydáme-li se z obce Vojkovice jižním směrem dojdeme do Moravskoslezských Beskyd na vrchol Prašivá ( 843 m.n.m.). Nedalako vrcholku můžeme posedět ve stejnojmenné horské chatě, která tady byla postavena v roce 1928. Nedaleko horské chaty je dřevěný kostelík svatého Antonína Paduánského, který dal v roce 1640 postavit hrabě Jiří z Oppersdorfu. Jihovýchodním směrem z obce Vojkovice po silnici dojedeme do podhorské obce Komorní Lhotka. Tady můžeme relaxovat ve finské sauně a nebo v místních bylinkových lázních.

Historie

Řeka Lučina
Řeka Lučina
lupa

Vznik obce se datuje do roku 1500. Původně obec patřila rodu Tluků z Tošanovic a později k majetku frýdeckého panství. Obyvatelé obce se živili převážně zemědělstvím a tkalcovstvím. První škola byla v obci založena v roce 1846, ale školní budova byla postavena až v roce 1877. Kaple svaté panny Marie byla postavena v roce 1877. Obec je známá proslulým bylinkovým likérem Vojkovická hořká, který se tu pálil od roku 1926 do roku 1952 v tak zvaném Joklově lihovaru.

Statistické údaje

Vojkovice
Vojkovice
lupa

Název obce: Vojkovice
Počet obyvatel: 492
Rozloha: 4,84 km2
Adresa: Obecní úřad Vojkovice , 739 51 Vojkovice 88
Statutární orgán - Starostka: Lenka Klimánková
Telefon: 558 651 025
Fax: 558 651 025
E-mail: vojkovice@applet.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Frýdek-Místek
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frýdek-MístekDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
330 metrů nad mořem
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dobratice pod Prašivou
(vzdálenost od místa: 1.43 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Vojkovice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace