Velké Tresné

Vesnice, Českomoravská Vrchovina
lupa

Obec Velké Tresné leží na pomezí hned tří krajů: Vysočiny, jejíž je jednou z nejvýchodnějších součástí, Jihomoravského kraje, do něhož patřila dříve, a kraje Pardubického, v okrese Žďár na d Sázavou, v nadmořské výšce asi 564 metry nad mořem.

Nachází se asi 12 km severovýchodním směrem od města Bystřice nad Pernštejnem, které je pro ni obcí s rozšířenou působností.

Jméno obce pochází od slova trst neboli třtina a je v písemných pramenech zmiňováno již v polovině 14. století.

V této době patřila tato ves u Tresného potoka i spolu s nedalekým Malým Tresným do Pernštejnského panství, na konci 16. století se dostala do panství Kunštátského.

Roku 1854 bylo v blízkosti obce objeveno grafitové ložisko a zahájena zprvu jen dosti primitivní těžba.

V roce 1938 podnik pro svého syna Karla koupil bývalý ministr financí, poslanec a rektor brněnské i pražské univerzity JUDr. Karel Engliš (1880-1961).

Díky němu se zdejší grafitárna dočkala prosperity, díky níž pak např. došlo i k vybudování silnice přes obec. Grafit se těžil pro slévárenské účely, a to až do roku 1968. Poté zde vznikla továrna na výrobu ocelových konstrukcí. V okolí se dříve těžil také vápenec a pyrit.

Ve své době proslula také Englišova chata poblíž dolů, vyzdobená známým malířem Stanislavem Lolkem. Jezdila se sem rekreovat řada významných osobností, např. herci Svatopluk Beneš či Zita Kabátová.

Zajímavostí obce je malé muzeum v areálu zdejší strojírenské firmy UNIMAN Engliš s. r. o., zaměřené na historii obce, hornictví a průmyslu na Bystřicku a uchovávající exponáty jak ke zdejší těžbě, tak také týkající se zemědělství či hasičství.

Ke sportovnímu vyžití nabízí obec tenisové a fotbalové hřiště, vodní nádrž a již tradiční 11 kilometrový silvestrovský běžkařský závod do Olešnice a zpět.

Vesnice má přibližně 140 obyvatel, její katastrální rozloha činí 2,77 km2. V roce 1995 byla zahrnuta do přírodního parku Svratecká hornatina.

Do obchodu či kostela musejí lidé nejblíže do 1,5 km vzdáleného Rovečného, nejbližší autobusová zastávka je asi kilometr nad obcí na trase Olešnice-Bystré.

Horní částí obce prochází červená turistická značka od rozhledny Horní Les před Rovečné do Olešnice a dále přes Křetín do Letovic. Jejího dolního konce se pak dotýká zase značka zelená, vedoucí z Víru přes Malé Tresné také směrem na Olešnici.

Při cestě přes tuto malebnou vesnici můžeme spatřit řadu krásných starých chalup, stylovou hospůdku či místní obyvatele – včetně těch zvířecích.

Více především na serveru Bystřicko na Vysočině..Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rozhraní
(vzdálenost od místa: 11.31 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Velké Tresné

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace