Václavovice

Vesnice, Ostravsko
Václavovice: Václavovice - nový kostel
Václavovice: Václavovice - nový kostel
lupa

Václavovice leží jižním směrem od města Ostravy. Obec obklopují tři velká města, Ostrava, Havířov a Frýdek-Místek. Obec se rozkládá v Těšínské pahorkatině. Kolem obce je Datyňský les a lesní území zvané Babčok. Václavovicemi protékají tři potoky, které ústí do řeky Lučiny a to Horní Datyňka, Frýdecký potok a Dolní Datyňka. V jižní části obce nedaleko Frýdeckého potoka je vybudováno koupaliště. V blízkosti koupaliště je hřiště. Nejvýše položeným místem v katastru obce je kopec Babčok ( 303 m.n.m.). Okolí obce můžeme využít k rodinným výletům na kole. Vypravíme se po málo frekventovaných bočních silnicích a po lesních cestách. Východní směrem se vydáme do obce Horní Bludovice atady budeme pokračovat poznačené turistické trase k Žermanické přehradní nádrži a nebo dále kolem Žermanického lomu k přehradě Těrlicko. Obě přehradní nádrže slouží k rekreačním účelům. Na Těrlické přehradě mohou zájemci využít vodní vlek a zkusit vodní lyžování. Žermanický lom je chránéné přírodní území opuštěného lomu, kde můžeme vidět ohrožené druhy rostlin a živočichů. Vydáme-li se severovýchodním směrem z Václavovic dojedeme do města Havířov, tady si můžeme prohlédnout Kotulovu dřevěnku. Jedná se o lidovou stavbu s hospodářskou budovou a větrným mlýnem. Jižním směrem dojedeme do města Frýdek-Místek. Tady si prohlédneme historické náměstí ve Frýdku a můžeme navštívit Frýdecký zámek. Nedaleko Frýdku-Místku dojedeme k vodní nádrži Olešná, která je rovněž určena k rekreaci.

Historie

Václavovice: Václavovice - hlavní cesta procházející obcí
Václavovice: Václavovice - hlavní cesta procházející obcí
lupa

První písemná zmínka o obci je z roku 1302, v této době byla součástí Těšínského knížectví. Jméno obce bylo odvozeno od jejího prvního majitele Václava. V 15. století byla obec součástí polskoostravského panství a patřila panům z Tvorkova. Počátkem 17. století byly Václavovice společně s Horní Datyní samostatným statkem. V 18. století byla obec v majetku šenovského panství až do poloviny 19. století. Pak byl statek prodán hraběnce von Hein a ta jej dále podala hraběti Larischovi. První škola byla v obci vybudovaná v roce 1876 a v roce 1904 byla otevřena nová školní budova.

Statistické údaje

Václavovice: Václavovice - hasičská zbrojnice
Václavovice: Václavovice - hasičská zbrojnice
lupa

Název obce: Václavovice
Počet obyvatel: 1506
Rozloha: 5 km2
Adresa: Obecní úřad Václavovice, Obecní 130, 739 34 Václavovice
Statutární orgán - Starostka: Ing. Magda Pustková
Telefon: 596 833 028
Fax: 596 833 378
E-mail: ouvaclavovice@iol.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Ostrava
Obec s pověřeným obecním úřadem: Ostrava

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • VáclavoviceDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
260 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šenov
(vzdálenost od místa: 2.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Václavovice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace