Udine - Náměstí Svobody (Piazza della Liberta)
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Náměstí
Udinské Náměstí Svobody (Piazza della Liberta) patří bezesporu k nejkrásnějším náměstím celé Itálie. Je také nejstarším náměstím tohoto stotisícového města, nacházejícího se na severovýchodě země. Bylo postaveno v benátském stylu a ve své dlouhé historii se postupně jmenovalo také Piazza del Vino, Piazza del Commune (od poloviny 14. století), Piazza Contarena (od počátku 16. století) a Piazza Vittorio Emanuele II (od roku 1866). Ten první název souvisí s faktem, že původně tato čtvercová prostora sloužila jako trh s vínem. Poslední, a tedy současně současný, název naopak oslavuje konec II. světové války. Náměstí najdeme pod hradním vrchem a v centru města. Jeho součástí je – jistě celkem nepřekvapivě – množství pozoruhodných historických památek. Toliko na úvod.
Z budov, které na tomto náměstí najdeme, musíme jmenovat alespoň čtyři nejdůležitější. Tou první je bezesporu Radnice neboli Loggia del Lionello, postavená v polovině 15. století (1448 až 1457) ve stylu benátské gotiky. Po různých menších stavebních úpravách přišel v roce 1876 obrovský požár, který budovu téměř zničil. Podle původních stavebních výkresů ji však v plné kráse obnovil architekt Andrea Scala.
Následuje komplex sv. Jana, který tvoří oblouková lodžie s malým chrámem (Loggia e tempietto di San Giovanni) a který byl postaven v roce 1533. Kostelík dnes slouží jako svatyně padlých. Vizuálně je součástí tohoto komplexu, nacházejícího se naproti Radnici, také Hodinová věž (Torre dell'orologio). Ta je ovšem o šest let starší. Dvě vrcholové postavy mouřenínů pak pocházejí z roku 1850, kdy nahradily své dřevěné původce.
Pozornost vzbuzuje rovněž oblouková manýristická brána Arco Bollani, která pochází z roku 1556. Na jejím vrcholu můžeme vidět krásného benátského lva svatého Marka a touto bránou projde každý návštěvník Udine, který namíří z Náměstí Svobody vzhůru ke zdejšímu hradozámku.
Kromě uvedených budov se na náměstí nachází také několik vysoce atraktivních tzv. drobných památek. Naprosto nepřehlédnutelné jsou zejména sochy Herkula a Káka (Hercules a Caco nebo „po udinsky“ Florean a Venturin), které v 17. století pravděpodobně vytvořil sochař Angelo de Putti. Tyto sochy sem však byly umístěny až druhotně, protože původně se nacházely v Palazzo Della Torre na náměstí Piazza XX Settembre.
Zaujme jistě také renesanční kašna z carrarského mramoru, sloup s benátským lvem z roku 1539 a sloup se sochou Spravedlnosti, postavený v roce 1614. Pozornému pozorovateli jistě neuniknou některé pěkné domy na tomto náměstí a nezapomene nahlédnout ani do okolních ulic a uliček.