Turínské plátno na zámku Fryštát
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Poprvé jsem se s pojmem Turínské plátno setkala ve filmu Šifra mistra Leonarda. Na zámku Fryštát (Fryštát - část města Karviná) probíhá do 16.4.2017 výstava věnována právě této záhadné mystické věci. Jedná se o kopii plátna, do kterého byl zahalen Ježíš Kristus, když byl sňat z kříže. Originál plátna je v Turíně, odtud jeho název.
V r. 1999 se v klášterním kostele sv. Vojtěcha broumovského benediktinského kláštera našla unikátní kopie plátna z r. 1651. Z přiloženého průvodního listu se dovídáme, že tuto kopii věnoval turínský arcibiskup Julius Caesar Bergiria opatu u sv. Mikuláše v Praze Matyáši Ferdinandu Sobkovi, ten ji pak daroval broumovskému klášteru. Tuto kopii plátna nyní klášter zapůjčil jako výstavní exponát právě zámku Fryštát.
Samotné plátno měří 4,36 cm na délku a 1,1 m na šířku, je umístěno v samostatné místnosti. Na plátně je zřetelný otisk postavy 170 - 180 cm vysokého muže s vousy a vlasy, dále pak skvrny od krve, vody a propáleniny. V dalších dvou místnostech s panely se promítají filmy. V první místnosti je to 25 minutový film o novodobém vytvoření kopie plátna a ve druhé pak asi 15 minutový film o broumovském klášteře. Mimo plátna si můžete prohlédnout i další církevní exponáty. O historii plátna, broumovském klášteře, Longinovu kopí a dalším se dovídáme z informačních panelů.