Tichá

Vesnice, Poodří - Moravská brána
Křižovatka: Křižovatka směrem Frenštát pod Radhoštěm-Kunčice pod Ondřejníkem, v pozadí  místní moderní kostel
Křižovatka: Křižovatka směrem Frenštát pod Radhoštěm-Kunčice pod Ondřejníkem, v pozadí místní moderní kostel
lupa

Tichá leží severním směrem od města Frenštát pod Radhoštěm v údolí tvořeném potokem Tichávkou. Obec se rozkládá v oblasti přírodního parku Pobeskydí. Nedaleko severozápadního okraje obce se nachází přírodní památka Travertinová kaskáda a východním směrem je oblast přírodní rezervace Rybníky. Kolem obce se rozprostírají různě velké lesní porosty. Severozápadním směrem se nad obcí zvedá Tichavská Hůrka ( 544 m.n.m.). Severním směrem od obce leží městečko Hukvaldy, nad kterým je stejnojmenná zřícenina hradu. Východní částí obce prochází značená cyklistická trasa, která tvoří okruch východním směrem od obce kolem horského masívu Ondřejník a přes město Frýdlant nad Ostravicí. Obcí prochází žlutá turistická trasa, která vede z Frenštátu přes Tichou a přes Hukvaldskou oboru do městečka Hukvaldy. Tady se můžeme vydat po červené značce ke zřícenině hradu a nebo navštívit rodný dům Leoše Janáčka, dnes muzeum věnované jeho památce.

Historie

Travertinová kaskáda: Přírodní zajímavost-travertinová kaskáda v obci Tichá
Travertinová kaskáda: Přírodní zajímavost-travertinová kaskáda v obci Tichá
lupa

První zmínka o obci Tichá pochází z roku 1359. V tomto období tu byly dvě obce a to Tichá a Nová Tichá, které se spojily v jednu obec až v polovině 19. století. Obec patřila mezi největší obce hukvaldského panství. Obyvatelé obce se živili především zemědělstvím. Na konci 19. století zahájila v obci provoz Parmova továrna. V obci stával dřevěný Kostel Svatého Mikuláše, z roku 1510. Kostel byl postaven v místech kde již v 9. století stála nevelká kaplička. Po třicetileté válce prodělal kostel přestavbu a v roce 1662 byla ke kostelu přistavěna věž a dřevěný ochoz na jižní straně kostela. Kostel zajímavý také tím, že na jeho stavbu nebyl použit žádný hřebík a jednotlivé díly jsou spojeny dřevěnými kolíky. V roce 1964 byl kostel za silné bouře zasažen bleskem a následující oheň kostel zcela zničil. Z pozůstatku kostela byla postavena zvonička, kterou najdeme u hlavní hřbitovní zdi. V roce 1976 byl v obci vystavěn nový Kostel Svatého Mikuláše. Obec Tichá je rodištěm malíře a grafika Leopolda Parmy ( 1891 až 1968) a lidové malířky Alžběty Fojtíkové.

Statistické údaje

Přírodní památka: Informační tabule k přírodní památce-travertinová kaskáda v obci Tichá
Přírodní památka: Informační tabule k přírodní památce-travertinová kaskáda v obci Tichá
lupa

Název obce: Tichá
Počet obyvatel: 1565
Rozloha: 16 km2
Adresa: Obecní úřad Tichá , 742 74 Tichá 1
Statutární orgán - Starosta: Luboš Žabka
Telefon: 556 858 128
Fax: 556 858 128
E-mail: obecni.urad@ticha.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Frenštát pod Radhoštěm
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frenštát pod RadhoštěmDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
350 metrů nad mořem
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Frenštát pod Radhoštěm
(vzdálenost od místa: 3.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Tichá

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace