Starý Jičín

Zřícenina, Poodří - Moravská brána
Zřícenina Starý Jičín
Zřícenina Starý Jičín
lupa

Zřícenina hradu Starý Jičín, který patří k nejstarším moravským hradům, stojí na Starojickém kopci nad obcí Starý Jičín na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji. Kromě brány se dochovala část hradeb severního předhradí, zbytky vnější parkánové hradby a dělové bašty. Dobře zachované je zdivo renesančního paláce, dobře patrné je i torzo okrouhlé věže. Z hradního kopce se otvírá překrásný výhled. Ve věži je k vidění historická expozice. V letech 1967-1974 proběhl v prostorách hradu archeologický výzkum a byly nalezeny doklady o středověkém životě v této lokalitě. V roce 1996 byla obcí Starý Jičín zrekonstruována strážní věž a upravena na hradní kavárnu a vyhlídkovou část, kde je umístěna expozice historie hradu. Za příznivého počasí věž poskytuje krásný rozhled do širokého okolí Moravské brány.

Historie

Zřícenina Starý Jičín
Zřícenina Starý Jičín
lupa

Území obce Starý Jičín a její okolí lákalo k osídlení již v pravěku. Procházela tudy prastará spojnice od Jadranu k Baltskému moři, známá též jako jantarová cesta. Výrazná poloha Starojického kopce s možností přehledné kontroly širokého okolí přitahovala příslušníky různých pravěkých kultur. Svědčí o tom četné archeologické nálezy (pazourkové nástroje, ozdoby, keramika, žárové i kostrové hroby) z doby bronzové a laténské, které se vyskytují na kopci i v jeho okolí. Po osídlení naší vlasti Slovany nabyl Starojický kopec asi záhy funkce strážiska. Koncem 12. nebo na samém počátku 13. století se strážisko mění v pohraniční hrad střežící cestu do Polska. Hrad měl funkci vojenskou, z malé části snad i správní a odpočinkovou. Pod ním vznikla malá osada hradčanů nynější Starý Jičín, který byl asi po nějakou dobu nejzazším trvale osídleným místem při stezce. Nasvědčuje tomu i okolnost, že starojický kostel je zasvěcen sv. Václavu, podle tehdejšího pojetí patronovi státní hranice. Hrad i osada pod ním má nesporně jméno slovanské, související se slovem nebo vlastním jménem Dik -divý člověk, divokých mravů, divočák. Dotvořen příponou -ín znamená Dikův /majetek/. Starý Jičín se stal již na počátku 13. století tržní vsí. Při spojovacích cestách s okolím vznikaly další kolonizační osady. Tyto se stávají součástí panství, jehož tržním centrem je Starý Jičín. Patrně již kolem r. 1230 získal Starý Jičín s okolím Arnold z Hückeswagenu, šlechtic pocházející z Porýní, jenž zastával dosti významné místo v družině Přemysla Otakara I. První písemná zmínka o hradu pochází ze 14.7.1240, kdy Arnold z Hückeswagenu vydával v "Ditschin" darovací listinu pro premonstráty ve Steinfeldu. Počátkem 14. století se stal držitelem hradu rod pánů z Kravař. Po několika změnách majitelů po husitských válkách získává panství na počátku 16. století rod pánů ze Žerotína. Počátkem třicetileté války ztrácejí Žerotínové panství i hrad, který je v průběhu války obsazován vojsky obou stran. V držení Starého Jičína se v průběhu 17. a 18. století vystřídala řada rodů. Koncem 18. století se hrad i panství dostávají do majetků rodů Seilernů. Vzhledem k nezájmu majitelů hrad rychle podléhal rozkladu. Bohužel ani snaha hraběte dr. Bedřicha Deyma na počátku 20. století nezabránila hlodajícímu zubu času a z kdysi mohutného hradu se stala zřícenina. V roce 1996 byla obcí zrekonstruována hradní věž. V přízemí věže se nachází stylová restaurace. V patrech byla nainstalována dobová expozice zbroje a dokumentů o hradě a panství Starý JičínDalší informace

Hodnocení:
1866. místo
Poloha:
496 metrů nad mořem
Bylo zde:
13 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Jičín město
(vzdálenost od místa: 3.82 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Starý Jičín

Starý jičín
17.07.2002 12:19

Růže
Zřícenina Starý Jičín je velice krásná.Zažila jsem ji ještě neopravenou a zarostlou.A nyní se tam odehrávají šermířské souboje,trhy a svatby.Možná zažije i tu mojí.Jeďte se tam mrknout!
Hrádek s rodinnou atmosférou
27.08.2002 16:12

Hana Kubicová
Na Starojickém hradě nečekejte žádnou pokladnu ani průvodce. Kratičkou procházkou vyjdete na kopec, který je dominantou okolní krajiny a budete překvapeni, že jste nahoře za pár okamžiků s pocitem žádného převýšení. Zřícenina je to dokonalá, takže jediné, kam zavítáte je opravená vyhlídková věž za hubičku a hradní kavárna s báječnou medovinou. Personál je obvykle přívětivý, turistů pomálu, takže je to výborný tip pro Ty, kteří si chtějí užít poklidného romantického zastaveníčka.
Romatika za pár kroků, snad i za pár roků...
23.10.2002 22:02

milan pohořelský
Na hrad to opravdu není daleko a takový rozhled za to stojí. Až budete na hradě nezapomeňte si představit, že je 13. století a určitě to budete vnímat ještě krásněji.
Většina Fotografií co je zde zveřejněna jsem zkopíroval nebo naskenoval - proto díky všem autorům ;-) - některým až z bíizkého Ruska.
Pěkný místo
06.12.2002 10:48

Hanka
Starý Jičín jsem navštívila s mým kamarádem. Vede k němu pěkná cesta lesem, ale mi jsme se vydali, jako obvykle zkratkou, při které jsme se pěkně zapotili. Ale touha ho poznat nás k němu nakonec dovedla a zůstali jsem chvilku s pohledem na široké okolí. Byl to skvělý výlet, doporučuji všem.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace