Loading...

Slezské Beskydy (1): Velká Čantoryje, česko-polská hřebenovka

Turistické cíle Pohoří

Slezské Beskydy: Velká Čantoryje, česko-polská hřebenovka (10/2019)

Slezské Beskydy (polsky Beskid Śląski) leží z větší části na území Polska, kde se také nachází nejvyšší vrcholy Skrzyczne (1 257 m n.m.) a Barania Góra (1 220 m n.m.). Menší část pohoří zasahuje na území České republiky s nejvyšší horou Velká Čantoryje/Czantoria Wielka (995 m n.m.) na polsko-české hranici.

Nádherné podzimní dny se dnem volna navíc (28.10.) nás vylákaly na přechod části horského pásma Čantoryje, kterým prochází nejen státní hranice, ale také rozvodí řek Odry a Visly. Nejvýznamnějšími vrcholy tohoto hřebene jsou Velká Čantoryje, Velký a Malý Šošov, Cieslar, Velký a Malý Stožek, a Kyčera, které všechny těsně atakují výšku 1 000 m n. m. Na Velké Čantoryji se nachází rozhledna s výborným kruhovým výhledem.

Ke krásné a výrazné hoře Velké Čantoryji, po které bylo pojmenováno celé zdejší horské pásmo, se váže pověst o slezských rytířích, které prý masiv ukrývá, a kteří, podobně jako Blaničtí rytíři, čekají, aby pomohli Slezsku, až mu bude nejhůře. Proto se také hoře někdy přezdívá Slezský Blaník. Z polského města Ustroň a z druhé strany od Nýdku byla na vrchol vyznačena naučná stezka s názvem NS Rytířská. 

My naučnou stezku využijeme jen částečně. Jelikož tady máme k dispozici dvě auta, jedno zavezeme na konec údolí Nýdek, Hluchová-Kolibiska a druhé necháme na placeném parkovišti v Nýdku, u výchozího místa na Velkou Čantoryji. Na vrchol je to odtud 4,8 km a 577 m převýšení příjemnou pěšinou nejprve kolem luk s pasoucím se dobytkem a potom lesem s malou odbočkou k památníku evangelického kněze Jiřího Třanovského, kde pamětní deska připomíná místo tajných bohoslužeb konaných ve skrytu lesa v 17. století.

Po červené značce pokračujeme na rozcestí Pod chatou Čantoryjí a dále po žluté až k turistické chatě. Ta příchozím odspodu příliš oku nelahodí - taková věčně rozestavěná budova s nepořádkem kolem. Z hřebenovky už je pohled na chatu lepší a interiér je opravdu pěkný stylový.

Od chaty je to už jen kousek k rozhledně na vrcholu Velké Čantoryje postavené v roce 2002. Ocelová pozinkovaná konstrukce z dílny Třineckých železáren nasazená na kamenném soklu je 29 m vysoká a na vyhlídkovou plošinu vede 118 schodů. Vstup je placený (40 Kč na osobu), prochází se turniketem. Mimo letní sezónu bývá otevřeno pouze o víkendech od 9,30 do 15,30 hod. Dny i hodiny provozní doby se obměňují, proto je lepší se vždy aktuálně podívat na webové stránky provozovatele rozhledny: cantoryje.cz

Z rozhledny máme vzhledem ke směru slunečního svitu a mírnému oparu na české straně nejlepší výhled na polskou stranu na blízká města Ustroň a Wisla. Na české straně je možné vidět část Moravskoslezských Beskyd – v pozadí se jasně rýsuje Lysá hora, a na další vrcholy Slezských Beskyd, na slovenské straně na Oravské Beskydy. Za velmi dobré viditelnosti prý bývají vidět Západní Tatry, Malá Fatra i Hrubý Jeseník.

Mezi návštěvníky převažují Poláci. Z naší strany je přístup pěšky a do kopce, z polské strany je to mnohem snazší. Od Ustroně jede nahoru lanovka až do nadmořské výšky 855 m a odtud už je to k rozhledně jen 1 km.

Od rozhledny pokračujeme po červené turistické značce hřebenovkou po polsko-české hranici. Až po první samoty na polské straně je to hodně z kopce. Dál už pěšina vede příjemnou trasou krásným listnatým lesem i po odkrytých pastvinách přes Beskydské sedlo až na Velký Šošov (886 m n. m.).

Těsně pod Šošovem se zastavujeme na pivo v hospodě Karczma Na Polanie. Zloté nemáme, ale lze tu platit kartou. Jen kousek dál je další chata Schronisko na Soszowie Wielkim, takže si občerstvovací stanici můžete vybrat. Na polské straně se nachází menší lyžařské středisko Soszów. Jsou odtud pěkné pohledy na polskou část Slezských Beskyd a zajímavý je také pohled zpět na Velkou Čantoryji.

Dalším vrcholem hraniční trasy je Česlar/Cieślar (921 m n. m.) označený kamenným sloupkem. Místo je odlesněné a poskytuje krásné výhledy k nejvyšším horám polských Slezských Beskyd.

Od Česlaru scházíme na rozcestí Malý Stožek kolem obydlených pasekářských domků a s výhledem na Velký Stožek. Na tento vrchol už nepůjdeme, protože uhýbáme na zelenou trasu, která nás lesem dovede dolů do údolí k zaparkovanému autu u Kolibisek. V tomto místě se nachází také konečná zastávka autobusu pro případ, že by turista volil tuto možnost.

Podzimní dny jsou krátké, jinak bychom určitě stihli projít hřeben přes Stožek a Kyčeru celý až k chatě Bahenec, kde se také dá zaparkovat auto. A možná bychom trasu i otočili opačným směrem, ale otevírací doba rozhledny je omezená a měli jsme obavy, aby nám tam odpoledne nezavřeli.

V obcích Nýdek a Bystřice najdeme krásné dřevěné kostely, které určitě stojí za zhlédnutí. Římskokatolický kostel svatého Mikuláše v Nýdku byl postaven koncem 16. století zásluhou místních rodáků. V 19. století byl kostel přestaven a v nedávné době rekonstruován, kdy byla na střechu navrácena dřevěná šindelová krytina. Ve věži dosud funguje zvon z roku 1581.

Římskokatolický kostel Povýšení svatého Kříže v Bystřici nad Olší byl postaven v novorenesančním slohu na přelomu 19. a 20. století, na jeho místě dříve stával dřevěný kostelík z druhé poloviny 16. století. V poslední době byla obnovena šindelová střecha.

Mapa trasy na mapy.cz: Mapa trasy Velká Čantoryje - Stožek (mapy.cz/turisticka)

Další den jsme se jeli podívat na nejvýchodnější bod ČR, na Trojmezí u Hrčavy a projít se po Jablunkovském Mezihoří přes jeho nejvyšší vrchol Gírovou. Odkaz na tento článek je pod tímto textem.

Text: Alexandra Prejdová
Fotografie: Jan Prejda

Další naše články z oblasti Beskyd:
Poslední aktualizace: 13.12.2022
Nadmořská výška:
995 metrů nad mořem
Slezské Beskydy (1): Velká Čantoryje, česko-polská hřebenovka na mapě
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Slezské Beskydy (1): Velká Čantoryje, česko-polská hřebenovka

Velká Čantoryje
Velká Čantoryje
Vrchol
Velká Čantoryje (995 m n. m.) se považuje za bájnou horu a zároveň…
0.4km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 19. den – Slezské Beskydy: téměř 6,5 km dlouhý výlet: Nýdek-Dziol - památník Jiřího Třanovského – horská chata Čantoryje – rozhledna Velká Čantoryje - Dziol
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 19. den – Slezské Beskydy: téměř 6,5 km dlouhý výlet: Nýdek-Dziol - památník Jiřího Třanovského – horská chata Čantoryje – rozhledna Velká Čantoryje - Dziol
Cestopisy
Neděle 21. 8. 2022 Dnešní noc moc klidná nebyla. Ještě před půlnocí nás vzbudil děsný liják, dokonce i Otu, kterého jen tak něco nevzbudí. Pak nás…
0.4km
více »
Čantoryje- Beskydské sedlo- Sošov- Stožek- Kyčera- Groníček - Jablunkov
Čantoryje- Beskydské sedlo- Sošov- Stožek- Kyčera- Groníček - Jablunkov
Cestopisy
Z Nýdku se na Čantoryji vydávám po červené značce. Rytířská stezka začíná…
0.4km
více »
Sladká odměna
Sladká odměna
Tipy na výlet
Na tento výlet jsme vyšli z Nýdku, z penzionu Ovečka. Je ale možné přijet…
0.4km
více »
Velká Čantoryje-Wielka Czantoria
Velká Čantoryje-Wielka Czantoria
Hora
Velká Čantoryje o výšce 995 metrů je nejvyšší horou Slezských Beskyd. Z…
0.6km
více »
Chata - Čantoryje
Chata - Čantoryje
Chata
Chata Čantoryje je rozcestí turistických tras a rovněž horská chata…
1km
více »
Pochod kolem ČR - E1 (Třinec - Mosty u Jablunkova)
Pochod kolem ČR - E1 (Třinec - Mosty u Jablunkova)
Cestopisy
Tak tahle kapitola se měla původně psát už v listopadu 2007. Jeno…
1.3km
více »
Pod chatou Čantoryje
Pod chatou Čantoryje
Rozcestí
Pod chatou Čantoryje je Rozcestí červené a modré turistické značky a…
1.4km
více »
Čantoryje (Čantoria)
Čantoryje (Čantoria)
Rezervace
Chráněná přírodní rezervace rozprostírající se v blízkosti vrcholu Velké Čantoryje, jihovýchodně od města Třince. Vyskytuje se zde…
1.7km
více »
Beskydské sedlo
Beskydské sedlo
Sedlo
V Beskydském sedle je Rozcestí zelené, modré a červené turistické značky.…
2.7km
více »
zavřít reklamu