Slepičí hory

Pohoří, Novohradské hory
Kde leží Slepičí hory?

Vrchol hory Kohout
Vrchol hory Kohout
lupa

Slepičí hory leží asi 23 km jižně od Českých Budějovic a asi 8 km východně od Kaplice, v okrese Český Krumlov. Nebo se dá říci, že leží přímo mezi městysem Besednice a historickým městem Benešov nad Černou.

Co považujeme za Slepičí hory?

Podhůří Slepičích hor (vpravo Kohout)
Podhůří Slepičích hor (vpravo Kohout)
lupa

Jedná se o horský masiv tvořící sice nevysokou, ale výraznou dominantu kraje. I když se v podstatě jedná o tři výraznější, a několik méně výrazných vrcholů, působí kompaktním dojmem. Nejvyšším místem je vrchol Kohout (někde se uvádí jeho výška 869, jinde 870 m.n.m.) Tato hora je mělkým sedlem (758 m.n.m.) oddělena od hory Vysoký Kámen. Ta je druhým nejvyšším bodem pohoří (864 m.n.m.) a říká se jí lidově také Slepice. Třetím vrcholem je Velký kámen (753 m.n.m.). Někdy se chybně do Slepičích hor zahrnuje i Hradišťský vrch, ten ale patří do tzv. Malontské vrchoviny a od Slepičích hor ho hlubokým kaňonem odděluje říčka Černá.

Geomorfologické začlenění Slepičích hor

Slepičí hory z Kraví hory (v pozadí Kleť)
Slepičí hory z Kraví hory (v pozadí Kleť)
lupa

Slepičí hory leží v geomorfologickém celku Novohradské podhůří. (Kohout je dokonce nejvyšším bodem celého tohoto rozsáhlého celku), dále pak v geomorf. podcelku Soběnovská vrchovina a jsou tak jejich geomorfologickým okrskem.

Geologické složení Slepičích hor

Jsou složeny s metamorfovaných hornin (ruly, svorové ruly, magmatizované paruly, svoru) a vyvřelých hornin moldanubika (granity a granodiority).

Klima a odvodnění Slepičích hor

Vrchol hory Vysoký kámen
Vrchol hory Vysoký kámen
lupa

Území patří do mírné klimatické oblasti a je odvodněno z jihu říčkou Černá a ze severu Besednickým, resp. Keblanským potokem. Tyto pak odvádí vodu přes Stropnici do Malše, říčka Černá se do ní vlévá rovnou.

Příroda

Myslivna v Sedle Kohoutu
Myslivna v Sedle Kohoutu
lupa

Celé území je z drtivé většiny zalesněno. Původně zde převládaly buky (dnes už jen místy), které však byly nahrazeny smrkovou monokultůrou. Potkáme tu i mnoho zajímavých živočichů a už mě to nebaví hledat (stejně to tu nikdo nečte), ale na slony a žirafy tu asi nenarazíte.

Turistika a dostupnost

Daleké Popelice leží ve Slepičích horách
Daleké Popelice leží ve Slepičích horách
lupa

Přes Slepičí hory prochází několik TZ, které se sbíhají na rozcestí Sedlo Kohoutu. Je to především červená TZ vedoucí z Trhových Svinů do Kaplice a její odbočka vedoucí právě ze Sedla Kohoutu do Benešova nad Černou. V sedle končí i zelená TZ vedoucí z Kaplice - nádraží a žlutá TZ vedoucí od Žumberka.

Besednice a Kohout ze Slabošovky
Besednice a Kohout ze Slabošovky
lupa

Na cyklotrasy jsou Slepičí hory poměrně skoupé, i když jsou protkány hustou sítí asfaltových, či jinak zpevněných cest. Prochází tu pouze cyklotrasa 1187 z Kaplice do Benešova nad Černou.

Každopádně je ale nejlepší k Slepičkám zajet autem, nebo autobusem do Besednice. Jinak je dopravní obslužnost (asi jako všude) mizerná. Hlavně o so a ne!!!

Zajímavá místa

Obelisk a vysílač (historie a současnost
Obelisk a vysílač (historie a současnost
lupa

V samotných Slepičích horách jsou zajímavé oba dva vrcholy. Na Kohoutu je sice vysílač mobilního operátora a obelisk připomínající triangulaci, ale výhled do krajiny chybí. Na Vysokém kameni je sice prd, ale tu a tam je zase něco vidět, les je dosti prořídlý po orkánu Kyrill. Jinak jsou v sedle dvě rekreačky (bývalá Myslivna pod Kohoutem), ale jelikož to tu ještě (naštěstí) není turisticky provařené, berte si jídlo i pití s sebou. Na žádný kiosek tu nenarazíte!

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Slepičí horyDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
870 metrů nad mořem
Byli zde:
4 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kaplice
(vzdálenost od místa: 8.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Slepičí hory

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace