Skorotice

Vesnice, Českomoravská Vrchovina
Obec Skorotice se nachází v členité a malebné oblasti Nedvědické vrchoviny, 4 km od Nedvědice, kde má také nejbližší železniční stanici a rovněž poštu.

Vesnice leží v nadmořské výšce 380 metrů nad mořem a má rozlohu přes 400 hektarů, z čehož ale více než polovinu zabírají lesy.

lupa

Prochází tudy modrá turistická značka z Nedvědice (2,5 km) do Doubravníka (4,5 km) a začíná tu značka červená do Kunštátu (19 km) a žlutá do Lomnice (9,5 km), takže je vesnička docela důležitou turistickou křižovatkou. Po silnici bez značení lze dojít také 2,5 km na autobus do Černvíru.

Obec patřila do pernštejnského panství a poprvé je zmiňována v pramenech již počátkem 14. století.

V blízkosti se nacházela zaniklá ves Přibyslavice, přesahující na katastr sousedních Osik.

Počet obyvatel se od konce 18. století pohyboval mezi 120 až 170, přičemž dnes dosahuje spolu s nedalekým Chlébským, které je součástí Skorotic, kolem 150 (domů je dohromady něco přes 70).

Centrem vesnice je obdélná náves s dominantní budovou školy, postavené na konci 19. století, kapličkou, křížem a pomníkem padlých mezi trojicí lip.

Zděná kaple se šindelovou střechou, zasvěcená Panně Marii, je chráněnou kulturní památkou, jejíž poslední oprava se uskutečnila v 90. letech.

Hodnotná dřevořezba Panny Marie ze skorotické kapličky se dnes nachází v kostele v Doubravníku, do jehož farnosti obec náleží.

V obci najdeme i další zajímavé příklady lidové architektury, jako např. roubené stavení ve spodní části u mostku přes potok.

Mramorový kříž před kaplí byl zbudován v roce 1867 nákladem Jakuba Flajšingera a opraven obcí roku 1891.

Pomník jehlancového tvaru z bílého nedvědického mramoru byl zhotoven někdy kolem roku 1925, v roce 1985 byl pak doplněn ještě deskou obětí 2. světové války.

K. Fic – P. Zacpal, Tišnovsko. Vlastivěda kraje od Pernštejna k Veveří, Tišnov 1999; webové stránky obce, Wikipedie…Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nedvědice
(vzdálenost od místa: 1.59 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Skorotice

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace