Skalka (Vajskovská Skalka)

Vrchol, Nízké Tatry
Skalka - pohled ze Sedla Poľany (červen 2011)
Skalka - pohled ze Sedla Poľany (červen 2011)
lupa

Skalka (Vajskovská Skalka)– výrazný vrchol (1980 m n. m.) Ďumbierských Tatách, v jižní rozsoše hlavního hřebene vybíhající k jihu z vrcholu Kotliska (1937 m), v chráněném území NP Nízké Tatry. Od něj jej odděluje nehluboké bezejmenné sedlo. Na vrcholu Skalky se tento vedlejší hřeben větví. K jihozápadu pokračuje delší větev k vrcholu Žiarska hoľa (1841 m). Tento vtchol je oddělen bezejmenným sedlem (1783 m). Kratší rozsocha vybíhá ze Skalky k jihovýchodu do Vajskovskej doliny. Ta končí asi po kilometru sukem s kótou 1889 m n. m. Severovýchodní úbočí klesají ze skalky do ledovcových kotlů v závěru Vajskovskej doliny. Jižní úbočí klesají do Kuličkovej doliny (západní větev Vajskovskej doliny) a západní do závěru Lomnistej doliny.

Skalka - pohled z Kotlisk (červen 2011)
Skalka - pohled z Kotlisk (červen 2011)
lupa

Vrchol je budován ortorulami tarika. Je travnatý (nad horní vegetační hranicí kleče) s častými skalnatými výchozy na úbočích. Z vrcholu se díky jeho poloze otvírají impozantní pohledy na hlavní hřeben pohoří, do přilehlých dolin, za dobrých podmínek i po okolních pohořích.

Na vrchol lze dojít:

  • po žluté, hřebenové trase z vrcholu Kotliska (asi 0:25 hod.)
  • po žluté výstupové a hřebenové trase od Rozcestí „Strmý Vršek“, přes rozcestí „Pálenička“, Sedlo Pod Žiarom, roz. „Bosorky“ a vrchol Žiarska hola (celkem 3:50 hod)
Další informace

neumístěno
Poloha:
1980 metrů nad mořem
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k místu Skalka (Vajskovská Skalka)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace