Side – antické domy (Eski Evler)
V období největšího rozkvětu Side – tedy ve druhém století našeho letopočtu – procházely tímto městem dvě „hlavní“ kolonádové ulice. Ta, která i dnes spojuje někdejší hlavní městskou bránu s agorou pod amfiteátrem, je stále lemována ruinami či fragmenty starověkých obchodů a obytných budov. Z některých zůstalo zachováno více, z některých méně, ale jistou představu o tom, jak zde lidé ve starověku žili, nám stále poskytují. I když tady už, samozřejmě, většina obkladových mramorových desek, mozaikových podlah i sloupových peristylů zcela chybí.
Dva nejzachovalejší – a tím vlastně také nejcennější - domy v Side mají dokonce svá „jména“. Ta získaly díky svým charakteristickým architektonickým prvkům, takže se nazývají Dům s perstylem (což je v podstatě antická rajská zahrada) a Dům s konzolou. Obě budovy ale byly postaveny na podobném půdorysu a součástí obou bylo vnitřní nádvoří s krytým sloupovím, tedy peristyl.
Oba tyto domy byly postaveny v 1. nebo 2. století před naším letopočtem, takže patří mezi zdejší nejstarší památky. Obývány pak byly až do 4. století našeho letopočtu, kdy byly opuštěny. V 5. nebo 6. století byly tyto budovy kompletně zrekonstruovány v byzantském stylu a znovu obydleny.
Ruiny Domu s konzolou najdeme na severní straně agory, tedy za někdejšími obchody západní kolonády. Tento dům byl přístupný z ulic na jeho severní a východní straně. V současnosti používaný název této památky je odvozen od archeologických nálezů konzol, které původně podpíraly horní patro domu. To se zřejmě později zřítilo při rozsáhlém požáru. V některých místnostech stále ještě můžeme vidět mozaikové podlahy, uvnitř domu se dochovaly i fragmenty kašny a kanalizace.
Snad ještě zajímavější a nápadnější je Dům s peristylem, který se nachází východně od Domu s konzolou. Tato památka se pyšní dvěma otevřenými dvory a některé podlahové mozaiky jsou zde stále poměrně dobře viditelné. Z pozůstatků domovní kanalizace můžeme usuzovat, že dům měl vlastní toaletu, což bylo ve starověku velice vzácné. I tento dům měl původně druhé patro, které se ale také v tomto případu po požáru zřítilo.
Většinou se uvádí, že přístup do starověkých domů a kolonádových ulic v Side je naprosto neomezený a bezplatný. Může se vám ale stát (a je to dokonce více než pravděpodobné), že právě zde budou zrovna probíhat nějaké rekonstrukční práce nebo archeologické vykopávky.