Roztoky u Křivoklátu

Městečko, Kladensko Rakovnicko
Obec Roztok u Křivoklátu leží na soutoku řeky Berounky a Rakovnického potoka nedaleko (jak název vypovídá) hradu Křivoklátu. Jedná o středně velké městečko se zhruba 1050 obyvateli, které díky svému umístění tvoří východisko pro řadu krásných výletů.

Historie

První zmínka o obci pochází z roku 1406, ale již dlouho předtím zde stával dvůr křivoklátského purkrabího a lovčího. Až do počátku 19. století se jednalo pouze o malou zemědělskou obec, ale v roce 1824 zde knížata z Fürstenberga založila železnou huť, což přispělo k rychlému rozvoji obce.

Ve 20. století se v obci objevila i další průmyslová výroba - textilní továrna firmy Stein & syn a továrna na obráběcí stroje, v 60. letech pak výroba pneumatického nářadí.

Okolní příroda

V blízkém okolí Roztok se nachází řada přírodních rezervací. Zřejmě největší z nich je Stříbrný luh nacházející se na pravém břehu řeky Berounky, oblast nádherných bukových lesů s významným výskytem bezobratlých živočichů.

Další přírodní rezervací je rezervace Na Babě, nacházející se na levém břehu řeky. Zde najdete řadu chráněných rostlin, byla vytvořena pro ochranu zakrslé a habrové doubravy, která v oblasti roste.

Rezervace U Eremita byla vytvořena v roce 1984 za účelem ochrany přirozeného výskytu vzácného tisu červeného, který v této oblasti roste. Dále proti proudu řeky se nalézá rezervace Nezabudické skály, vytvořená na skalnatých stráních nad Berounkou, na kterých žije sedm druhů plazů, např. ještěrka zelená nebo užovka podplamatá.

Turistické trasy

Roztokami prochází červená turistická značka, po které se dostanete do Berouna nebo do Skryjí. Dále zde začíná žlutá spojovací značka, vedoucí ke hradu Křivoklát.

Najdete zde nebo v blízkém okolí i několik naučních stezek - Školní NS Křivoklát, NS Paraplíčko, NS U Eremita nebo vodáckou NS Berounka.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
245 metrů nad mořem
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Roztoky u Křivoklátu
(vzdálenost od místa: 0.54 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Roztoky u Křivoklátu

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace