Rájec-Jestřebí

Město, Moravský kras a okolí
Rájec nad Svitavou: Rájec nad Svitavou čelní pohled na zámek
Rájec nad Svitavou: Rájec nad Svitavou čelní pohled na zámek
lupa

Rájec-Jestřebí je nevelké město ležící severním směrem od města Blansko, nedaleko turisticky vyhledávané oblasti Moravského krasu a vzniklo spojením samostatných obcí Rájce nad Svitavou a Jestřebí. Obce byly spojeny v roce 1960 a povýšen na město byl Rájec-Jestřebí v roce 1973. Součástí Rájce-Jestřebí jsou osady Holešín a Karolín a společně mají 3600 obyvatel. Město se rozkládá u soutoku říčky Býkovky a řeky Svitavy. Řeka Svitava tvoří pomyslnou hranici mezi Rájcem a Jestřebím. V nedalekém okolí města se rozprostírají rozlehlé malebné lesy. Rájcem-Jestřebím prochází silnice vedoucí z města Svitavy do města Brna a rovněž železniční trať na trase Svitavy ?Brno. V Rájci najdeme honosný trojkřídlý zámek, obklopený přírodně krajinářským parkem. V oblasti parku je vybudován rybník, vodopád ve skále a amfiteátr. Městem prochází žlutá turistická značka a křižují se tu značené trasy lokálních cyklostezek. Po turistické trasa se jihozápadním směrem vydáme rozlehlým lesem do města Blansko. Půjdeme-li z města po turistické značce opačným směrem může cílem našeho výletu být Propast Macocha s vyhledávanou Punkevní jeskyní.

Rájec

Rájec nad Svitavou: Zámek Rájec nad Svitavou
Rájec nad Svitavou: Zámek Rájec nad Svitavou
lupa

První písemní zmínka o Rájci je z roku 1131 a obec byla majetkem olomouckých biskupů. Rájec byl významnou obcí, na jeho území stávaly ve středověku dvě tvrze, jedna zanikla v průběhu 14. a 15. století. V roce 1570 byl majitelem obce Bernart Drnovský z Drnovic a ten nechal z jedné z tvrzí vybudovat renesanční zámek. Na stavbu tohoto zámku byly použity kameny z obou původních tvrzí. Dalšími vyznanými majiteli obce byl šlechtický rod Roggendorfů, kteří nechali místní gotický kostel přestavět v barokním slohu. V roce 1756 byl zámek zničen rozsáhlým požárem. V roce 1763 kupují rájecké panství Salmové a ti nechali na místě vyhořelého zámku postavit v letech 1763 až 1769 klasicistní zámek francouzského stylu. V roce 1792 byla v jižní části zámeckého areálu vybudovaná zámecké kaple Nanebevzetí Panny Marie. Kolem zámku byl v roce 1767 založen anglický park, jeho dnešní podoba je p úpravě v roce 1830. V roce 1811 je majitelem Rájce Hugo František Salm, jehož zásluhou se obec úspěšně rozvíjela. Byl tu vybudován první cukrovar, přádelna vlny a dílna na výrobu umělecké litiny. Dalšími památkami v obci jsou barokní Kostel Všech svatých z roku 1699, jež byl postaven na základech kostela ze 13. století. V sousedství kostela stojí socha archanděla Rafaela zhotovená v roce 1749. Ve středu obce je Socha Svatého Floriána z počátku 19. století.

Jestřebí

První písemná zmínka o obci je z roku 1371. Jestřebí bylo majetkem vladyků z Bořitova a ti tu vybudovali panský dvůr. Do roku 1850 byla obec součástí černohorského panství. V obci najdeme kapli svaté Anny postavenou v roce 1866 v místech kde stávala dřevěná zvonice.

Holešín

První písemná zmínka je z roku 1349 a v tomto období byl majitelem obce Čeněk z Lipého a ten ji prodal Vokovi z Holštýna. V roce 1564 získává obec Bernart z Drnovin a tím se obec stala součástí rájeckého panství. V obci stojí kaplička pocházející z roku 1873.

Karolín

První písemná zmínka o obci je z roku 1760, obec vznikla rozparcelováním dvora v držení hraběnky Karolíny Roggendorfové. V obci stojí kaple pocházející z 19. století a nedaleko ní železný kříž zhotovený v roce 1818. V roce 1984 byla u obce vybudovaná malá vodní nádrž, jež je využívaná jako přírodní koupaliště.Další informace

Hodnocení:
4626. místo
Poloha:
295 metrů nad mořem
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rájec-Jestřebí
(vzdálenost od místa: 0.86 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Rájec-Jestřebí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace