Pstruží

Vesnice, Moravskoslezské Beskydy
Restaurace Vlčárna
Restaurace Vlčárna
lupa

Pstruží leží jihozápadním směrem od města Frýdlant nad Ostravicí. Obec se je v Moravskoslezských Beskydech v údolí tvořeném Ondřejníkem ( 890 m.n.m.) a Lysou horou ( 1328 m.n.m.). Pstruží se rozkládá na východních stráních vrcholu Ondřejník. Ve vyšší nadmořské výšce jsou postaveny chaty a rekreační chalupy. Obcí protéká pět horských říček, které pramení na úbočí Ondřejníku a ústí do řeky Ostravice. V minulosti tyto říčky oplývaly množstvím pstruhů a odtud zřejmě pochází název obce. V současné době najdeme v obce také líhně a sádky, ve kterých se chovají pstruzi. Líhně a sádky jsou přístupné pro návštěvníky a rybáři si s trochou štěstí mohou pstruha ulovit. V Pstruží byla postavena tělocvična a volejbalové hřiště. Zahrát si můžeme také tenis na místních tenisových kurtech. Na severním a jižním okraji obce byly vybudovány sjezdové tratě s lyžařskými vleky. První najdeme v blízkosti horské chaty Ondřejník a hotelu Solárka. Druhá sjezdovka je na svahu vrcholu Opálená ( 641 m.n.m.). Lyžaři na běžkách najdou v obci upravené běžecké stopy. Obec slouží také jako výchozí bod pro pěší i cyklistické výlety. U horské chaty Ondřejník najdeme rozcestí značených turistických tras. Vydáme-li se jizápadním směrem z rozcestí dojdeme na nejvyšší vrchol v masívu Ondřejník na Skalku ( 964 m.n.m.). Na vrcholu hory je postavena kamenná mohyla a za příznívého počasí dohlédneme na Radhošť, Kněhyni, Smrk nebo Lysou horu. Na úbočí Skalky je stejnojmenná chráněná přírodní rezervace kde roste přirozený jedlosmrkový les. Západním směrem z rozcestí u horské chaty dojdeme do města Frenštát pod Radhoštěm. Půjdeme-li severozápadním směrem povede naše cesta přes obec Lhotka a dále do obce Hukvaldy, kde navštívíme zříceninu stejnojmenného hradu.

Historie

Výhledy na Lysou
Výhledy na Lysou
lupa

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1581. V blízkosti obce na louce zvané Kavalčanka jsou podle pověsti hroby švédských vojáků, kteří zahynuli za třicetileté války při dobývání hradu Hukvaldy. V roce 1834 byla v obci založena první smaltovna nádobí. Nejznámější památkou obce je soška Pstružkovské Madony, kterou vyřezali místní obyvatelé. Tato soška byla vystavena na světové výstavě v Bruselu.

Statistické údaje

Výhledy na hřeben Prašivá-Kotař
Výhledy na hřeben Prašivá-Kotař
lupa

Název obce: Pstruží
Počet obyvatel: 725
Rozloha: 7 km2
Adresa: Obecní úřad Pstruží , 739 11 Pstruží 93
Statutární orgán - Starosta: Ing. František Kraut
Telefon: 558 677 120
Fax: 558 677 122
E-mail: oupstruzi@telecom.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Frýdlant nad Ostravicí
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frýdlant nad OstravicíDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
410 metrů nad mořem
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Čeladná
(vzdálenost od místa: 1.35 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Pstruží

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace