Pržno

Vesnice, Moravskoslezské Beskydy
lupa

Pržno najdeme severně od města Frýdlant nad Ostravicí. Obec se rozkládá na březích řeky Ostavice. Pržno je podhorská vesnice, jižním směrem se nad ní zvedají vrcholy Moravskoslezských Beskyd. Za příznivého počasí je z obce kouzelný výhled na nejvyšší vrchol Beskyd na Lysou horu ( 1328 m.n.m.). Obcí prochází železniční trať vedoucí z města Frýdek-Místek do Frýdlantu nad Ostravicí. V sousedství obce u jejího západního okraje byl postaven silniční tah vedoucí z Frýdku-Místku přes Frýdlant do Moravskoslezských Beskyd. Blízké okolí obce je vhodné pro rodinné výlety na kole, mírná stoupání střídají mírná klesání. Zdatní cyklisté se mohou vypravit jižním směrem z obce přes osadu Lubno a obec Malenovice a pokračovat ve výjezdu na Lysou horu. Z obce se můžeme vydat také na pěší výlety, najdeme tady značené turistické trasy, vhodné pro zdatné i méně zdatné turisty. Zajímavý výlet bude, vydáme-li se jižním směrem z obce a dále kolem kempu Beskyd okružní vyhlídkovou trasou kolem sportovního letiště u Frýdlantu nad Ostravicí. Na tomto letišti jsou pro zájemce pořádány vyhlídkové lety nad vrcholky Beskyd. Severním směrem od Písku se vydáme po pěším okruhu vedoucím přes okolní obce Janovice, Dobrá k vodní nádrži Baška. Ve vodní nádrži se můžeme osvěžit koupelí a budeme dále pokračovat přes osadu Hodoňovice a vrchol Metylovická hůrka ( 523 m.n.m.) zpět do Pržna. Cestou budeme procházet kolem dvou přírodních rezervací, které se rozkládají na stejnojmenných vrcholcích Velký pahorek ( 468 m.n.m.) a Malý pahorek ( 452 m.n.m.). V rezervaci jsou zbytky bradlového útesu Západních Karpat.

Historie

lupa

Obec vznikla ve druhé polovině 15. století. V obci pracoval mlýn, který v roce 1637 koupil Jiří z Oppersdorfu a vybudoval u něho výrobnu oleje. První výuka v obci byla v roce 1844 a probíhala v soukroném stavení. Nová škola byla postavena v roce 1872. Kostel svaté panny Marie byl postaven v roce 1910.

Statistické údaje

lupa

Název obce: Pržno
Počet obyvatel: 762
Rozloha: 2 km2
Adresa: Obecní úřad Pržno , 739 11 Pržno 50
Statutární orgán - Starosta: František Gola
Telefon: 558 677 252
Fax: 558 661 615
E-mail: ou@przno.cz
Oficiální internetové stránky nejsou uváděné
Obec s rozšířenou působností: Frýdlant nad Ostravicí
Obec s pověřeným obecním úřadem: Frýdlant nad OstravicíDalší informace

Hodnocení:
4529. místo
Poloha:
350 metrů nad mořem
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Pržno
(vzdálenost od místa: 0.47 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Pržno

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace