První nezbariérová rozhledna na Moravě
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
První bezbariérová rozhledna na Moravě
Prvního května 2012 byla slavnostně otevřena pro veřejnost kulturní památka nacházející se v areálu Strojíren Oslavany, spol. s.r.o., bývalého Dolu KUKLA na výpadovce Padochovská vedoucí z Oslavan do Padochova.
Byla tu zpřístupněna bývalá těžní věž, která v době těžby vynášela z hlubin země tisíce tun kvalitního černého uhlí a od května bude vynášet do výšky 41 m nejen turisty,ale i vozíčkáře a rodiče s kočárky. Po Petřínské rozhledně v Praze je oslavanská druhou bezbariérovou rozhlednou u nás a na Moravě je dokonce první. V areálu byl na 5000 m² uveden do provozu i zábavný park PERMONIUM, který si oblíbí zejména děti, ale nebudou se v něm nudit ani dospělí. V Ráji permoníků se nachází třeba model sopky se zkamenělinami, prales, bludiště chodeb hornického podzemí, milovníci adrenalinu si jistě vyzkouší „pavoučí síť“ zavěšenou 8 m nad zemí, a každý si tu ze 6 různých tras najde pro sebe alespoň jednu úroveň ze tří.
Znaveni zážitky sestoupíme či sjedeme dolů do města Oslavany čítající asi 4.500 obyvatel. Dříve hornické město v Rosicko-oslavanské uhelné pánvi nabízí nejen další historické kulturní památky ale i výletovou mozaiku údolím řek Oslavy, Jihlavy a Chvojnice.
V Oslavanech si můžete po levém břehu Oslavy projít NS permokarbonem Boskovické brázdy a po příjemné procházce navštívit Oslavanský zámek, který byl v 16. stol. přestavěn
z původního ženského cisterciáckého kláštera ze 13. stol.. V jižním křídle zámku najdete v přízemí stálou expozici historické hasičské techniky, v poschodí se nachází expozice hornictví a energetiky a velká sbírka historických radiopřijímačů.
O tom, že těžba uhlí přinášela nejen obživu ale i lidské oběti svědčí dva velké pomníky na velká důlní neštěstí z let 1860 a 1921, které najdete na místním hřbitově za barokně přestavěným kostelem Sv. Mikuláše.
Rady na cestu:
Oslavany najdete na Turistické mapě č. 83 – Okolí Brna, Ivančicko. Oslavany jsou konečnou stanicí na železniční trati vedoucí z Brna přes Střelice, Moravské Bránice a Ivančice, ale vlaky sem jezdí pouze v sobotu a v neděli. Ve všední dny je nahrazuje autobusová Doprava.
Text i foto: Ing. Rostislav Novák