Pernštejn

Hrad, Žďárské vrchy
Vstupní část hradu
Vstupní část hradu
lupa

Hrad Pernštejn je druhým nejmohutnějším hradem u nás. Hrad stojí nad městečkem Nedvědicí v Jihomoravském kraji a je jedním z našich nejzachovalejších a historicky nejcennějších hradů. Hrad je možné navštívit v dubnu a říjnu o víkendech a svátcích a od května do září každý den, návštěvníci si mohou vybrat ze 4 prohlídkových tras. Jedinečnou ukázkou opevňovací techniky na hradě je rozsáhlý systém hradeb s mohutnou předsunutou čtyřhrannou věží propojenou visutou chodbou s palácem a dalšími baštami. Návštěvníci mají možnost si na hradě prohlédnout nově zrestaurované nástěnné malby v místnostech hradního paláce a zrestaurovaný nábytek z doby, kdy hrad vlastnil rod Mitrovských.

Vnitřní část kaple
Vnitřní část kaple
lupa

Pernštejn lákal filmaře odjakživa, natočilo se zde více než 30 filmů. V pohádce Václava Vorlíčka Jak se budí princezny z r. 1977 sleduje princezna Růženka ( Marie Horáková ) průvod přicházející ke hradu s princi Jaroslavem a Jiřím ( Janem Hrušínským a Janem Krausem). Tudy se pak princ Jaroslav prosekává hustými keři, aby Růženku zachránil. V komedii Zdeňka Podskalského Kam čert nemůže přichází za soumraku na Pernštejn Faust ( Miroslav Horníček ) a Mefistofela ( Jana Hlaváčová ). V další Vorlíčkově pohádce Pták Ohnivák, kterou natočil v r. 1997, posloužila Černá brána u pátého nádvoří jako maštal pro Zlatohříváka, v seriálu Dobrodružství kriminalistiky, v díle nazvaném Písmo, vyjíždí z Černé brány kočár. V pohádce Ludvíka Ráži Sen o zlaté panně natočené v r. 1995 bylo na pátém nádvoří tržiště, v pohádkovém seriálu O ztracené lásce režiséra Viktora Polesného z r. 2001 se objevuje rovněž páté nádvoří a Tyrolský dvorek. Další z nových pohádek zastupuje též Čert ví proč. Nejtarším zde natáčeným dílem se stal rodinný dobrodružný film z r. 1937 Ztratila se Bílá paní režiséra M. Wassebauera. Slovenská verze Sůl nad zlato z r. 1982. Seriál Návštěvníci je zde Adam Bernau na výletě. Báthory. Mnoho záběrů z Pernštejna se objevuje ve fantasy hororu Van Helsing, paláci věže byly však počítačovímí úpravami změněny skoro k nepoznání. V pohádkovém příběhu Princezna Fantagiro stála na nádvoří kovárna. A na posledy film Wanted 2008. Více o pohádkách na hradě najdete na http://www.cestysvamberakem.estranky.cz/clanky/pernstejn-filmari.html, odkud jsme text čerpali.

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • hrad Pernštejn
  • Pernštejn
  • Hrad Pernštejn.Další informace

Hodnocení:
10. místo
Poloha:
380 metrů nad mořem
Bylo zde:
194 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nedvědice
(vzdálenost od místa: 1.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Pernštejn

Nejkrásnější hrad
13.05.2002 14:33

Veronika
Jen jsem chtěla dodat, že hrad Pernštejn je snad nejkrásnější hrad, který jsem doposud navštívila. Doporučuji všem.
Kurz češtiny
28.03.2004 21:44

majdí
No to je síla! Na absolutně slušného člověka takováto reakce!! Takže především - doporučila bych Vám absolvovat kurz češtiny, jelikož slovo sdělil se nepíše zdělil, ale se "s" na začátku, dále nějakou tu lekci slušného chování, a teprve potom snad můžete začít někoho za něco kritizovat, ale, proboha, nešlo by to s určitou grácií a nonšalantností??
Ach ty turisti
12.01.2004 20:29

BJVG
Nevím tedy o co se respondent pod snažil, ale jeho náhled je těžce ubohý a bohužel akorát ukazuje obraz většiny turistů, kteří navštěvují naše hrady a zámky, obraz vidláků!!!! Že se nesmí na věž v normální prohlídce a že nás o tom nikdo neupozorní? To jako chcete aby Vám někdo zavolal domu a zdělil, že v případě návštěvy Pernštejna se musíte objednat na předem na 2. 3. a 4. okruh? Stačí se podívat na oficiální stránky hradu a o vidláckou připomínku míň. Navíc pochybuju, že takový vidlák jako vy by ocenil druhou prohlídkovou trasu, když neocení první. Moto 90procent turistu(včetně Vás) chcu na věž a nic jiného mě nezajímá, jste větší vidlák, než kdokoliv jiný. Ani se nedivým, že průvodkyně jednala, tak jak jednala, mít Vás na svém zámku na prohlídce já, tak letíte ven hned. Navíc druhý okruh je jednou tak dlouhý jako první. A vůbec se nemá cenu pozastavovat nad vidlákem jako vy, který gotice nerozumí a na Pernštejně nic nepochytil. Vy už prosím vás na hrady nikam nejezděte, ušetřete nás svých vidláckých připomínek.
RE> Ach ty turisti
26.02.2004 15:33

tachud
Je možné, že můj příspěvek může v někom vyvolat dojem vidláka, samozřejmě vám váš názor nebudu rozmlouvat. V případě zmiňované věže.. jde o to, že pokud bych se na zmíněnou věž chtěl jít podívat, namám šanci tak učinit v den, kdy jsem se na hrad přijel podívat, což se mi zdá poněkud zcestné. Zároveň nechápu vaši útočnou reakci (ach ano, jsem to ale vidlák), nepřesvědčila mne o tom, že bych měl změnit názor na to, že průvodkyně se při výkladu chovala velmi povyšujícím způsobem a že by byla vlastně nejraději, kdyby na hrad žádní turisté nejezdili. Troufám si říci, že jsem navštívil většinu hradů a zámků v naší zemi, ovšem nikde jsem se nesetkal s takovýmto přístupem. Pokud jste tedy natolik velký profesionál, jakým se zde prezentujete, zkuste mi prosím nějakým rozumným způsobem osvětlit (tedy takovým, aby jej pochopil i vidlák), zda se vám zdá v pořádku obhroublý a ponižující přístup k turistům, kvůli kterým tam nakonec průvodce i je. nemyslím si, že by se z turistů někdo choval nevhodným způsobem, pouze jsem zaregistroval jistou zakompexovanost slečny průvodkyně.. Stále trvám na tom, že pokud mají tamější průvodci v úmyslu takto přistupovat k návštěvníkům, prohlídku hradu nedoporučuji. Jsem s pozdravem, vidlák tachud.
RE> Ach ty turisti
17.03.2004 09:59

Ona
Nejste Vy ta jmenovaná průvodkyně, že se tu tak hrubě do někoho navážíte??? Musím, bohužel, souhlasit, že nezáživný, protivný a zdlouhavý výklad - bez faktů a pronesený monotónně dokáže pěkně otrávit prohlídku ... mám s tím nejednu zkušenost.
RE> Ach ty turisti
28.03.2004 21:48

majdí
Jo, a ještě jsem zapomněla!! Chybí Vám v té Vaší kritice spousta čárek. Vy už, člověče, raději nic nikomu a o nikom nepiště.......
Ano
24.05.2004 11:27

Zbyněk Fořt
Perneštejn - je zajímavý tím, že tam není zaveden el.proud. Prohlídka byla dobrá, hrad stojí za to.Občerstvení doporučuji dole ve městě, na hradě zbytečně draho a neochotný personál.
Pane KOTEK, neotravujte zde ivzduší svoji hroznou češtinou, děkuji.
Zbyněk
K tématu
01.02.2005 12:36

Dominik
Hrad Pernštejn (mimochodem okres Brno-venkov) znám a měl jsem možnost zde pracovat jako průvodce. Dokud nebudou omezeny nesmyslné zákazy a nezruší se hloupá nařízení týkající se návštěvníků, tak turistický zážitek z jeho návštěvy nebude nikdy úplný. Nezbývá než počkat na výměnu kastelána.
RE> K tématu
16.11.2005 11:20

Radka
Milý Dominiku!
Taky jsem měla tu možnost pracovat na hradě a rozhodně s tebou nesouhlasím! Říkej si co chceš,ale myslím si,že kastelán je pro hrad obrovským přínosem a nevím o žádném nařízení vůči turistům,které by mebylo oprávněné!!! Já sama vím,jak se lidi na prohlídce dokážou chovat a co vše způsobit!!!
hoj Radka
RE> K tématu
03.05.2006 22:20

Hanka
Přidávám se k Radce - problém není v lidech na hradě, ale v turistech, kteří nepochopili, jak se mají při prohlídkách chovat. (Také jsem na Pernštejně pracovala - osm až dvanáct výprav za den byl červencový průměr ještě v době, kdy trasy byly dvě - tj. cca před 14 lety.) Například: V každém průvodci -nyní i internetovém - je asi 10-20 let upozornění, že prohlídka hradu není vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí. Přesto se vyskytují lidé, kteří si rezervují vstupenky i pro vozíčkáře, aniž by se při rezervaci zeptali, zda nebude při prohlídce nějaký problém. (Proti zdravotně postiženým nic nemám, ale berte, prosím, v úvahu, že i před cestou Českými drahami se musí handicapovaný nebo jeho doprovod informovat, jestli ho do vlaku vůbec vezmou... Logičtější před takovými výpravami by bylo uvažovat v kontextu "hrad = budovaný na nepřístupném místě pro obranu podhradí", ale to moc lidí nenapadne a pletou si nedobytné pevnosti s romantickým zámkem v parku. Nezlobte se, ale v dnešní době jsou informace o otevírací době, kontaktech i prohlídkových trasách dostupné - i senioři, kteří se chystají na výlet mají příbuzné, kteří se na internetu vyznají...) Když už se na prohlídku lidé objednají a dostanou, hodlají si ji "vychutnat" za každou cenu. A té průvodkyni (či průvodci) dávají svou převahu - "já jsem si to zaplatil" - dost očividně najevo. Nejspíše by vás také nebavilo šestkrát během deseti minut upozorňovat skupinu DOSPĚLÝCH lidí, že na vystavený mobiliář nemají sahat, v gotické chodbě skutečně nemusí zanechávat v dnešní době svůj podpis a lavice skutečně nejsou k sezení...
H RAD
05.04.2004 11:10

KOTEK
Už se těším na hrad, myslím, že Pernštejn stojý za to !
Váš Kotek
RE> H RAD
03.05.2006 22:25

Hanka
Stojí to za to. Doporučuji využít začátku července (v době státních svátků), kdy se na hradě a v jeho okolí konají Slavnosti pernštejnského panství. (Ale vzhledem k počtu návštěvníků je dobré vstupenky rezervovat telefonicky v pokladně - do Zlaté kaple na Karlštejně pouštějí také omezený počet návštěvníků. Pernštejn sice nemá Mistra Theodorika, ale taky nemá na údržbu finance srovnatelné s Karlštejnem - tržby odvádí památkářům a ministerstvu kultury a dostává zpět pouze poměrnou část, proto omezení návštěvnosti.)
Prohlídka hradu
27.06.2006 12:14

Větrovcová Blanka
Na Pernštejně jsme byli první dubnový víkend - bylo moc pěkně, takže výstup na hrad byl zážitek... Moc pěkně jsem si popovídala s pánem v prodejně suvenýrů...

Zákazy jsou pochopitelné - občas je to prostě nutné. Prohlídka byla značně strohá, slečna průvodkyně se bavila spíše se svým kolegou než s námi, ale i tak to stálo za to. Prostory hradu jsou úžasné, jen je škoda, že je otevřená jen jeho malá část...
Oprava
24.05.2004 11:29

Zbyněk
OMLUVA !!!!!!
Pernštejn a ovzduší / moc rychle jsem psal........
Sorry - Zbyněk
RE> Oprava
01.10.2008 20:29

Luděk
Zbyňku, pan Fořt je očividně nervově labilní
02.02.2012 12:03
hrad mého dětství :)
28.02.2012 09:13
Nádherný hrad
02.03.2012 11:45
Uchvatny hrad, az neskutecne, skvela prohlidka :-)
zakázaný hrad
13.05.2003 10:53

tachud
05/2003 jsme se tam byli podívat s přáteli a musím souhlasit s tím, že je to nádherný hrad. Ovšem úroveň prohlídky hradu byla více než špatná. Když pominu to, že je tam vše zakázáno, kdy některé zákazy i pochopím, nepochopím jednání slečny průvodkyně, která neopomínala celou dobu tyto zákazy neustále opakovat, dokonce i vyhrožovala vykázáním turistů z prohlídky z důvodu nikterak nerušícího občasného hlasu malého dítěte. Jednala s turisty ponižujícím způsobem, celá ta záležitost byla trapná. O samotném hradu jsem se ovšem nedozvěděl nic, po více než hodinové prohlídce nevím o jeho historii jediný důležitý fakt, jediné co mi utkvělo v paměti, byla místnost zvaná výsernice. Dále ti, kteří při koupi vstupenky věří, že je součásti prohlídky i návštěva hradní věže, budou tímto zklamáni, jelikož zmíněná věž, jakožto i spousta dalších zajímavých míst na hradě jsou běžně nepřístupná, ale zas tak nepřístupná nejsou, pouze "stačí" si tam den předem zavolat (číslo si snad už někde najdete, ne?) a prohlídku výše jmenovaných míst si zdarma objednat. Nelze tak učinit během jednoho dne a ani vás na toto nikdo neupozorní. Běžná prohlídka hradu je tedy nezajímavá, ničím neobohacující výklad je nudný, dlouhý a nepříjemný. Doporučuji všem tento krásný hrad navštívit, ovšem prohlídku ze své zkušenosti nedoporučuji.
RE> zakázaný hrad
03.07.2008 07:03

Luděk
Máte pravdu, chování a jednání "personálu" na hradně je šílené, některé zákazy jsou zbytečné. Hrad je však opravdu krásný.
RE> RE> zakázaný hrad
28.10.2009 21:49

Agata
Hrad je opravdu krasny, ale spis z venku:-) nas pruvodce (nezretelneho pohlavi, ale aspon jsme se meli o co sazet) byl pozer, behem prohlidky vyzadoval absolutni ticho a koncentraci (behem vs chapu, ale tady?!), a dokonce vyprovokoval incident starsi damy s peticlennou rodinou (jeji jeduplne vyrony typu: "Na vase rozmazlene fracky nejsem zvedava" ve me zanechaly ten nejhlubsi dojem, tim spis, ze ji pruvodce podekoval!!) mno....
RE> RE> RE> zakázaný hrad
28.11.2009 10:55

Pavel
Ten pan průvodce, kterého vy urážíte, je narozdíl od vás inteligentní, vzdělaná osoba. Souhlasím s tím, že paní
nebyla zvědavá na řev dítěte, je to neomalenost tahat je
do skupinové prohlídky. Jste ubohá, trapná , a blbá.
Re: RE> RE> RE> zakázaný hrad
09.05.2012 15:06

Dominik

Jo, a jak by dopadl třeba u státních maturit z přírodních věd? V základní úrovni odpovídají základní škole. wink

 

Re: RE> RE> zakázaný hrad
09.05.2012 15:06

Dominik

Malé děti skutečně nepatří na prohlídky žádného hradu, ale ten zmiňovaný průvodce je opravdu "síla". Na to se holt zapomenout nedá. foot

06.07.2012 19:00
jeden z nejkrásnějších hradů u nás a stojí za to si zajít na vyhlídku
21.02.2013 18:46
Krásný hrad
24.04.2013 22:03
V podhradí nezbytn stánek s párky a vinný sklípek s módním růžovým vínem.
06.11.2013 08:35
Stojí za vidění
22.03.2014 21:23
Sice vstupný a všechno okolo celkem pálka, ale jinak hrad pěkný. :-)
10.04.2014 17:14
Skvělé místo, kdo neviděl měl by. A kousek pod hradem se v Nedvědici dobře jí.
25.04.2014 14:13
Uvnitř se nesmí fotit, okolí hradu na http://1eskymak.rajce.idnes.cz/20140419_SA_Pohodove_velikonoce_v_srdci_Zdarskych_vrchu_-_Hrad_Pernstejn/
03.05.2014 12:06
nadhera
05.07.2014 09:32

krásný hrad
23.01.2016 19:03

Jan Vecera
Nedivte se zákazům. Když vezmete v potaz, kolik lidí projde denně hradem (v tur.sezóně), jsou zákazy při známém neukázněném chování některých návštěvníků nutné. Kdyby každý návštěvník udělal jen drobnou škodu, pak hrad můžeme za pár let zavřít. Stačí pár smutných pohledů na vyškrábané nápisy na Karlštejně a je jasné, že mnozí si památek neváží tak, jak by měli...proto musí přijít na řadu bezpečnostní opatření. Jinak hrad je překrásný, nikdy jsem nezažil žádný incident s průvodcem, a to sem jezdím každoročně 20 let.
06.06.2016 07:52
Moje srdcovka,vždy najdu něco nového!
já už nikdy
12.07.2016 11:36

Jirka
Dobrý den - dávám velké mínus. Byl jsem s rodinou na výletě na hradě Pernštejn 9.7.2016, hrad a prohlídka skvělá - nemilé překvapení nás čekalo na parkovišti. Máme invalidního syna a tak jme zaparkovali na označeném parkovišti pro invalidy. Po návratu nás nerudný správce v reflexní vestě začal urážet a "řvát na nás!" že invalidé mají samé výhody a že parkovné u nich musíme uhradit. (podotýkám že při příjezdu nelenil a šel si zkontrolovat jestli máme označené auto, když parkujeme na invalidech. Po nechutných narážkách a rozčilování obsluhy - jsme nakonec zaplatili a odjeli. Po návratu domu jsem zjistil že parkoviště patří obci Nedvědice a bylo vybudováno z dotací EU. Volal jsem pana starostu, ale asi jsou tam všichni z jednoho hnízda? Na jejich parkovišti platí invalidé - jako všichni, arogance a neochota. Rád bych znal podmínky poskytnutí dotací a provozu parkoviště (u soukromníka bych to pochopil ale obecní ?. No já už nikdy - i kdyby tam měli zlaté prase.
já už nikdy
12.07.2016 11:37

Jirka
Dobrý den - dávám velké mínus. Byl jsem s rodinou na výletě na hradě Pernštejn 9.7.2016, hrad a prohlídka skvělá - nemilé překvapení nás čekalo na parkovišti. Máme invalidního syna a tak jme zaparkovali na označeném parkovišti pro invalidy. Po návratu nás nerudný správce v reflexní vestě začal urážet a "řvát na nás!" že invalidé mají samé výhody a že parkovné u nich musíme uhradit. (podotýkám že při příjezdu nelenil a šel si zkontrolovat jestli máme označené auto, když parkujeme na invalidech. Po nechutných narážkách a rozčilování obsluhy - jsme nakonec zaplatili a odjeli. Po návratu domu jsem zjistil že parkoviště patří obci Nedvědice a bylo vybudováno z dotací EU. Volal jsem pana starostu, ale asi jsou tam všichni z jednoho hnízda? Na jejich parkovišti platí invalidé - jako všichni, arogance a neochota. Rád bych znal podmínky poskytnutí dotací a provozu parkoviště (u soukromníka bych to pochopil ale obecní ?. No já už nikdy - i kdyby tam měli zlaté prase.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace