Pavlovské vrchy (Pálava)

Pohoří, Lednicko - Valtický areál
Pavlovské vrchy (Pálava) (05/2014)

Pálava: Děvín
Pálava: Děvín
lupa

Pavlovské vrchy, které jsou z geomorfologického hlediska podcelkem Mikulovské vrchoviny, tvoří zdaleka viditelné vápencové bradlo s nejvyšším vrcholem Děvín (549 m n. m.) a siluetami zřícenin hradů Dívčí hrady a Sirotčí hrádek. Celá oblast je pak zařazena do chráněné krajinné oblasti s názvem CHKO Pálava.

Pálava: na modré turistické značce směrem od Klentnice
Pálava: na modré turistické značce směrem od Klentnice
lupa

Na Pálavu jsme se vydali první květnový prodloužený víkend. Letos přišlo jaro brzy a tak typická ranně jarní květena už byla po odkvětu. Pálava ale stále byla tou rozkvetenou zahradou jižní Moravy se spoustou krásných motýlů a oslnivě bílými vápencovými skalami, připomínajícími společně s okolními vinohrady a teplým klimatem, kraje na jihu Evropy.

Pálava: zřícenina kaple Sv. Antonína
Pálava: zřícenina kaple Sv. Antonína
lupa

Pro klasický okruh Pálavou jsme si jako startovní místo vybrali Klentnici – parkoviště na začátku obce (u odbočky na Pernou) za 30,- Kč / den pro osobní automobil. Odtud jsme šli po modré turistické značce směrem ke zřícenině kaple Sv. Antonína.

Pálava: skály Martinka a Špunt
Pálava: skály Martinka a Špunt
lupa

Ke kapli vede z turistické trasy krátká odbočka. Od kaple je pěkný výhled západním směrem na Sirotčí hrádek, Stolovou horu, Dunajovické kopce. Kolem poletují spousty otakárků ovocných, kvete tařice, která je láká svými žlutými květy. Na naučné tabuli si můžete přečíst o historii kaple a o poustevníkovi, který zde žil.

Pálava: na rozcestí Nad Soutěskou
Pálava: na rozcestí Nad Soutěskou
lupa

Pokračujeme po modré ke skalním útvarům Martinka a Špunt. Tady chvíli stojíme v úžasu nad množstvím hnízdících poštolek, je dobře, že se tady těmto nádherným dravcům, daří. Dál pokračujeme k rozcestí Nad Soutěskou a dále lesem pohodlně po cestě stále po modré na zříceninu Dívčích hradů (Děvičky). Odtud se otvírají nádherné výhledy na okolní krajinu. Je tu trochu přelidněno, zřícenina je zdaleka viditelnou a typickou dominantou Pálavy a tak láká výletníky.

Pálava: Dívčí hrady
Pálava: Dívčí hrady
lupa

Z Děviček jdeme po červené značce zpět do kopce až k vyhlídce pod Děvínem. Z vyhlídky je pěkně vidět město Mikulov a rakouské území. Červená pokračuje dál lesem, ale my se vydáváme mimo značené trasy na vrchol Děvína s vysílačem.

Pálava: mapa trasy Pálava - Děvín
Pálava: mapa trasy Pálava - Děvín
lupa

Cestička sem je stále ještě zřetelná, i když došlo v minulosti k odklonu turistické červené trasy na vrstevnici pod vrchol. Asi je to tak správně, velké množství lidí, které tudy procházelo, muselo mít za následek ničení přírody. Staré vojenské budovy, které tady v minulosti stály, byly v roce 2004 odstraněny.

Pálava: mapa trasy Pálava - Stolová hora
Pálava: mapa trasy Pálava - Stolová hora
lupa

Z Děvína je nádherný výhled na krajinu kolem Novomlýnských nádrží. Poletují zde motýli, také otakárek fenyklový, ale toho se nám nepodařilo vyfotit. Od Děvína jdeme po hřebenu až ke skále Strážce, kde scházíme opět na červenou turistickou značku a lesem a následně po asfaltové silnici k parkovišti v Klentnici. Téměř celá tato trasa probíhá v národní přírodní rezervaci „NPR Děvín – Kotel – Soutěska" a je cca 9 km dlouhá.

Pálava: Dívčí hrady, pohled k obci Pavlov
Pálava: Dívčí hrady, pohled k obci Pavlov
lupa

Po občerstvení v obci Klentnice pokračujeme po červené značce do druhé části Pálavy – na Stolovou horu. První zastávka je na zřícenině Sirotčího hrádku, další dominantě Pálavy. Odtud je pak už jen kousek cestou kolem místního fotbalového hřiště na Stolovou horu, ze které se otvírá nádherný pohled zpět k Děvínu, a můžete si vyfotografovat obě zříceniny hradů za sebou.

Pálava: Dívčí hrady
Pálava: Dívčí hrady
lupa

Hora má plochý, jakoby seříznutý vrchol, výhledy se otvírají na všechny strany. Stolová hora je součástí národní přírodní památky s trochu krkolomným názvem „NPR Tabulová, Růžový vrch a Kočičí kámen". Kdyby nás odtud nevyhnala přicházející bouřka, seděli bychom tam v trávě snad dodnes :-)

Pálava: cestičkou k Děvínu
Pálava: cestičkou k Děvínu
lupa

Doplnění z roku 2015: Na vrchol Děvín bylo obnoveno turistické značení - zelená turistická značka. Přístup sem je tedy od roku 2015 možný legálně (viz. nová mapa ve fotogalerii). Nedá se ale projít celý hřeben, k vysílači odbočuje z hlavní červené trasy jen krátký okruh.

Kdo chce vidět pálavské svahy poseté kvetoucími kosatci, návod je zde:

Kdy a kde kvetou na Pálavě kosatce

Další naše články z oblasti Jižní Moravy:

Dunajovické kopce

Pouzdřanská step

Podyjí (1): Lukov - zřícenina Nový Hrádek u Lukova

Podyjí (2): Konice – Sealsfiedův kámen – Devět mlýnů - Šobes

Podyjí (3): Čížov (železná opona) – Hardegg - rakouská strana DyjeDalší informace

Hodnocení:
neumístěno
Poloha:
549 metrů nad mořem
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Popice
(vzdálenost od místa: 6.63 km)
Datum: Čas:

Diskuse k místu Pavlovské vrchy (Pálava)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace