Pardubice – Svatý Václav i Mázhaus, historický dům i galerie moderního umění
Turistické cíle • Měšťanský dům
Dvoupatrový řadový dům „U sv. Václava“ patří k nejkrásnějším objektům na pardubickém Pernštýnském náměstí (č.p. 3) a kromě svého vzhledu se může pyšnit bohatou historií i zajímavou současností. Dům byl zřejmě postaven v průběhu 15. století a v jeho dnešní podobě se spojuje gotika, renesance i baroko. Našel by se i neoklasicismus, ale tím nejnápadnějším je štuková výzdoba fasády. Ta vznikla v roce 1799 a jejím autorem je Jakub Teplý.
Dům stojí na úzké gotické parcele v severní frontě náměstí a jeho součástí je nejen původní gotické sklepení, ale i množství dochovaných prvků z období renesanční přestavby, která zde proběhla po roce 1538 (terakotové ostění oken a portály v interiéru). Pozdní baroko nejvýznamněji zastupuje štukový jezdecký reliéf sv. Václava ve dvouosém průčelí, které je prolomeno dvěma segmentově zaklenutými portály.
Zajímavé je zdobné provedení zelenkavého (nebo zelenomodrého) průčelí, které člení trojice šedých pilastrů zakončených stylizovanými korintskými hlavicemi. Pod okny probíhá parapetní římsa a pás pletencového ornamentu. Mezi okny je umístěna postava jezdce na koni (údajně se jedná o sv. Václava), která drží v ruce prapor s dvouhlavým císařským orlem. Barokní štít z II. poloviny 18. století je členěný pilastry, má zvlněný obrys, kryjí ho prejzy a završují vázy s festony. Ty jsou umístěny také nad okénkem a vyplňují převýšenou část štítu. Zadní průčelí je dvouosé, obrácené do většího zadního dvora (je bílé, s červenými architektonickými prvky).
Dům U sv. Václava je znám také pod názvem Šišatkovský dům a bývá všeobecně považován za velice významný doklad architektonického vývoje města. Mezi naše chráněné kulturní památky byl zařazen hned v květnu roku 1958. O šest let později se stal součástí městské památkové rezervace (pardubické Staré Město).
Dnes v tomto domě sídlí galerie Mázhaus, což je výstavní a komunikační prostor, který se zaměřuje především na amatérské a začínající umělce, školy nebo neziskové organizace. Ten název je zcela na místě, protože svého času zde býval výčep. A také vězení. On totiž Šišatkovský dům na Pernštýnském náměstí sloužil jako šatlava od samého prvopočátku. Dnes je unikátní podzemní prostor bývalé šatlavy využíván pro interaktivní a audiovizuální výstavy určené rodinám s dětmi a školním kolektivům.
V Mázhausu se dnes uskuteční minimálně deset výstavních projektů za rok. Tím posledním (v době vzniku tohoto článku, tedy v listopadu 2022) byla výstava Art, představující práce mladého pardubického výtvarníka Pavla Borovce, jehož obrazy jsou malované sprejem, sprejovou barvou i štětcem. Jednalo se v podstatě o kombinaci street artu a pop artu a k vidění byly mj. rockové ikony jako Ozzy, Kiss, AC/DC nebo John Lennon. Nechyběly ale ani portréty režiséra Tarantina, výtvarníka Dalího nebo božské MM.
Otevřeno zde bývá od 10,00 do 18,00 hod. (v pondělí je ale zavíračka) a vstupné se neplatí (akce konané ve sklepní „šatlavě“ však prý přijdou na 40 Kč).